mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie stać Cię na mandat?

Nie stać Cię na mandat?

Scena, gdy zatrzymuje nas policjant przedstawia się i mówi co jest przyczyną kontroli, z pewnością nie należy do tych najbardziej miłych w życiu. Szczególnie gdy efektem takiego spotkania jest papierek z kilkusetzłotowym nominałem. I nie mówimy tutaj o bilecie na przedstawienie artystyczne.

Nie stać Cię na mandat?

Czasami jednak zdarzyć się może, że kwota mandatu jaki przed chwilą otrzymaliśmy totalnie zrujnuje nam domowy budżet. Okazuje się jednak, że jest możliwość ubiegania się o ulgę w spłacie. Trzeba jednak zachować odpowiednią procedurę. Oceną tego, czy należy nam się pomoc zajmą się urzędnicy na podstawie dokumentów, które im przedstawimy.

 

Na początek musimy zadbać o to by dostarczyć wniosek. I tutaj mamy kilka możliwości. Możemy się ubiegać o całkowite umorzenie grzywny z mandatu, odroczenie płatności lub rozłożenie jej na raty.

 

W takim wniosku musimy bardzo wyraźnie umotywować dlaczego akurat nam się taka pomoc należy. Opisujemy więc sytuację materialną ze wskazaniem jaka opcja w powyższych byłaby dla nas najważniejsza.

 

Taki wniosek rozpatrywać będzie wojewoda, na terenie w którym wystawiono mandat. To w przypadku grzywny nałożonej przez policję lub ITD. W przypadku Straży Miejskiej musimy się zwrócić odpowiednio do prezydenta, burmistrza lub wójta.

 

Nie wystarczy wysłać samego pisma, by otrzymać umorzenie lub obniżenie kwoty. Wniosek musimy podeprzeć dokumentami, które potwierdzą nasz status majątkowy. Może się zatem przydać zaświadczenie o zarobkach (lub emeryturze i jej wysokości), a w przypadku braku pracy zaświadczenie o uznaniu za osobę bezrobotną. Jeżeli jesteśmy jeszcze w wieku "edukacyjnym" przyda się także kopia legitymacji szkolnej lub studenckiej. Kolejna sprawa to przedstawienie obciążeń, które mamy co miesiąc. Są to zatem wszystkie bieżące rachunki i obciążenia.

 

Przy składaniu wniosku dobrze jest także dołączyć kopię mandatu, gdyż pozwoli to szybciej namierzyć sprawę o której piszemy zanim jeszcze rozpocznie się egzekucja.

 

Tradycyjnie już składając wniosek do jakiegokolwiek polskiego urzędu musimy pamiętać o opłaceniu wniosku. W tym przypadku jest to 10 złotych. Potem wystarczy czekać na decyzję urzędu.

 

Udzielenie odpowiedzi może potrwać nawet do miesiąca, gdyż tyle przewiduje ustawa. Gdy sprawa będzie mocno skomplikowana, ustawa umożliwia przedłużenie okresu oczekiwania do dwóch miesięcy. Jeżeli odpowiedź będzie negatywna mamy 14 dni na odwołanie.

 

Od jakiegoś czasu możemy także złożyć wiele wniosków elektronicznie. Wystarczy skorzystać z platformy ePUAP (http://epuap.gov.pl/wps/portal/).

Tematy w artykule: mandaty taryfikator mandatów

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~Orson 2013-08-06

Mnie nie stać, więc jeżdżę z yanosikiem. Za darmo mam powiadomienia o fotoradarach i kontrolach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.