mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie uciekniesz przed mandatem

Nie uciekniesz przed mandatem

Politycy znów szukają sposobu żeby zwiększyć skuteczność egzekwowania kar z fotoradarów. Przewidywane są zmiany w kodeksie drogowym, które sprawią, że sprawy zostaną przekazane policji lub ITD oraz będą nakładane w drodze administracyjnej.

Nie uciekniesz przed mandatem
Projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym jest już gotowy. Niebawem zostanie zgłoszony przez Platformę Obywatelską do Marszałka Sejmu. Jednak temat jak zwykle wzbudza dużo kontrowersji. Zmiany w przepisach, które powinny zwiększać bezpieczeństwo na drogach, skupione są jak zwykle na zwiększeniu skuteczności ściągania kar.

Projekt przewiduje odebranie obsługi przy postępowaniu mandatowym straży miejskiej. Zamiast tego sprawami będzie się zajmować policja oraz ITD. Przenośne fotoradary trafią w ręce drogówki, a stacjonarne będą pod kuratelą Inspekcji Transportu Drogowego.

W zależności od urządzenia, którym zarejestrowano wykroczenie, stosowana będzie odpowiednia procedura. Policja będzie się zajmować wykroczeniami ujawnionymi na gorąco. Po zmierzeniu prędkości i zatrzymaniu kierowcy nie powinno być problemów z dochodzeniem, kto popełnił wykroczenie.

Trochę inaczej będzie wyglądać sytuacja z wykroczeniem zarejestrowanym przez fotoradar. Tym razem nie będzie miało znaczenia, kto siedział za kółkiem, bowiem odpowiedzialność poniesie właściciel samochodu. W przypadku aut kredytowanych lub leasingowanych będzie to posiadacz pojazdu. Zmieni się sposób nakładania kary. Projekt zmian przewiduje nałożenie mandatu w trybie administracyjnym. To z kolei, nawiązując do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego,  oznacza brak punktów karnych.

Pomysłodawcy zmian argumentują je brakiem przystosowania obecnych przepisów do realiów automatyzacji nadzoru nad ruchem. Według statystyk każdego roku fotoradary wykonują około dwóch milionów zdjęć. Z tej puli tylko połowa pozwala na efektywnie ściąganie należności. Dotychczas żeby ukarać kierowcę, straż miejska lub ITD musiały ustalić posiadacza pojazdu i wezwać go, by wskazał osobę zasiadającą za kierownicą. Wielu kierowców w celu uniknięcia odpowiedzialności znalazło sposoby, jak ominąć system.

Kolejnym argumentem za zmianą przepisów ma być skuteczniejsze karanie zagranicznych kierowców popełniających wykroczenia na polskich drogach. Co prawda działa już dyrektywa Cross Boarder Enforcement oraz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Za pomocą krajowych punktów kontaktowych można ustalić dane posiadacza pojazdu, ale dalsze postępowanie jest prowadzone według polskich przepisów. A te uniemożliwiają skuteczną windykację. Kara administracyjna miałaby to zmienić.
Tematy w artykule: prawo jazdy mandaty fotoradary

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Komentuj:

~zbulwersowany kierowca 2015-01-15

Rzygam już tym nie-rządem naszej władzy. Ciągle pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa zwiększa się kary za drobne wykroczenia. W zasranej POLSCE niedługo nie można będzie pierdnąć by nie dostać mandatu w wysokości średniej pensji . Niech wszyscy co maja immunitet podporządkują się prawu , to zobaczymy jak będą głosować. Teraz cała zgraja pseudo władzy jest bezkarna, poczynając od przysłowiowego krawężnika ze SM którzy latają jak przysłowiowy kot z pęcherzem z fotoradarami, poprzez bezkarną policję która może cię zastrzelić bezkarnie na ulicy lub po wyjściu ze szpitala, do sędziów , prokuratorów i wszystkich posłów. Proszę kto policzy ile to tysięcy bezkarnych pawianów jeździ po ulicy ? - cała armia. A z przysłowiowego Kowalskiego ostatnią koszulę chcą zedrzeć . NIECH WŁADZA ZACZNIE OD SIEBIE I POZBAWI SIĘ IMMUNITETU W SPRAWACH O WYKROCZENIA DROGOWE TO BĘDZIE POŁOWA SUKCESU, bo swój swojemu krzywdy nie zrobi, ale wtedy pojawi się społeczna policja i wszyscy na wszystkich będą donosić. CHYBA O TO CHODZI TEJ WŁADZY.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando