mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie wiemy, co grozi za jazdę bez OC

Nie wiemy, co grozi za jazdę bez OC

Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to jeden z podstawowych obowiązków, jakie musi wypełnić każdy właściciel pojazdu, i to nie tylko by móc się nim poruszać po drogach. Obowiązek ten jest dość często lekceważony, być może z tego względu, że nie zdajemy sobie sprawy, jakie konsekwencje nam grożą z tego powodu.

Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych na zlecenie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, zaledwie 47 procent polskich kierowców zna wszystkie finansowe konsekwencje jazdy bez OC. W Polsce jest ogromne przyzwolenie na jazdę bez tego ubezpieczenia. Nie akceptuje jej tylko 15 procent Polaków, mimo że 90 procent zdaje sobie sprawę, że jazda bez OC jest nielegalna. Większość obawia się jedynie mandatu od policji i nie wie, że grozi im również prawie 2 tysiące złotych kary od UFG (od nowego roku już 3 tys. złotych) oraz konieczność zwrotu odszkodowania za wypadek spowodowany pojazdem bez OC.

- Wyniki tych badań są szokujące – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. - Niestety Polacy wciąż traktują to ubezpieczenie niemal jak podatek, a nie to czym ono jest w rzeczywistości - czyli ochroną posiadacza pojazdu przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku.

47 procent badanych posiadaczy pojazdów wie, że za brak tego obowiązkowego ubezpieczenia grozi im kara w wysokości do 2 tysięcy złotych (dla samochodu osobowego), natomiast 27 procent nie jest świadoma tej sankcji.

Więcej osób, bo 67 procent posiadających auto, zdaje sobie sprawę, że konsekwencją jazdy bez OC jest również konieczność zwrotu odszkodowania za wypadek spowodowany pojazdem bez tej polisy. Warto przypomnieć tu, że finansowe konsekwencje takiego wypadku obciążają nie tylko właściciela pojazdu, ale również kierowcę-sprawcę który zgodził się prowadzić nieubezpieczone auto, motocykl czy ciągnik.

Najwięcej kierowców świadomych jest tylko - tej najmniej dotkliwej sankcji - czyli 50-złotowego mandatu za brak dowodu ubezpieczenia podczas kontroli drogowej. Ponad 80 proc. posiadaczy pojazdów wskazuje mandat jako konsekwencję braku OC.

Najmniejszą wiedzę o konsekwencjach braku komunikacyjnego OC mają rolnicy, mieszkańcy wsi, osoby gorzej wykształcone  i sytuowane, często z rodzin wielodzietnych oraz osoby starsze (powyżej 66 lat). Statystyczny obraz takiej osoby pokrywa się z – opracowanym przez UFG - portretem nieubezpieczonego kierowcy. Osoby posiadające prawo jazdy i samochód są lepiej zorientowane – choć wyraźnie w niewystarczającym stopniu - w konsekwencjach braku OC niż osoby bez prawa jazdy i pojazdu.

Z szacunków Funduszu wynika, że po polskich drogach porusza się około 200 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują około 5,5 tysiąca wypadków - łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami - co kosztuje innych właścicieli samochodów około 50 milionów złotych (firmy ubezpieczeniowe oferujące to ubezpieczenie płacą bowiem składkę na UFG). W minionym roku do zapłaty kary za brak OC, UFG wezwał ponad 18 tysięcy posiadaczy pojazdów.

Największe przyzwolenie - z listy jedenastu najczęściej popełnianych wykroczeń drogowych wskazanych w badaniu – Polacy mają dla jazdy bez OC. – I to mimo tak niskiej wiedzy o konsekwencjach jazdy bez OC – zwraca uwagę Elżbieta Wanat-Połeć. – Fundusz zamierza w przyszłym roku zintensyfikować działania związane z wykrywaniem nieubezpieczonych oraz przeprowadzić kampanię informacyjna uświadamiającą Polakom konsekwencje braku tego ubezpieczenia – dodaje.

Jazdę nieubezpieczonym pojazdem najczęściej akceptują ludzie młodzi w wieku 20-29 lat. Z badania UFG wynika, że o ile przeciętnie 14 procent Polaków negatywnie ocenia jazdę nieubezpieczonym pojazdem, to we wspomnianej grupie wiekowej nie akceptuje jej już tylko 8 procent badanych. Jednak – według policyjnych statystyk – to właśnie te osoby (w wieku 20–29 lat) powodują najwięcej wypadków.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Komentuj:

jaazoo 2012-05-30

na ipolisa.pl of course, coś mi tekst zjadło:)

jaazoo 2012-05-30

Hehe, no właśnie nie do końca masz rację. Niektóre stany USA mają na przykład OC dobrowolne. Inna sprawa, że nie wyobrażam sobie braku obowiązku OC. Bez takiego obowiązku ściągnięcie odszkodowania od sprawcy za uszkodzone auto byłoby prawie niemożliwe. A samo ubezpieczenie może być nawet stosunkowo tanie. Ja ze swej strony polecam sprawdzenie składek na . W parę minut można znaleźć najtańsze OC i nie ma co kombinować z jazdą bez OC.

~master 2012-05-07

nie żartuj rohan, a gdzie masz OC dobrowolne? chyba na madagaskarze albo w zimbabwe, wyobraź sobie że nikt albo chociaż połowa kierowców nie ma OC wykupionego i byśmy jeździli poobijanymi szrotami, ale i nawet nie mielibyśmy czym jeździć

~rohan 2012-05-02

Świetny przykład beznadziei polskiej polityki. OC powinno być dobrowolne- chcesz, to masz ubezpieczony samochód, nie chcesz to nie masz i w razie wypadku płacisz ze swojej kieszeni. Po co przymuszać Polaków do ubezpieczenia... Zerowe możliwości wyboru, trzeba z tego chorego kraju wypier*alać jak najprędzej.

~gringo 2011-12-19

Jazda bez ubezpieczenia to szczyt głupoty ze strony kierowców, którzy to robią. Tym bardziej, że można ogarnąć bez problemu ubezpieczenie z masą dodatkowych możliwości (autoszyby, ubezp. bagażu) w naprawdę przyzwoitych cenach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.