mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie wiemy, co robić, gdy sprawca wypadku zbiegł

Nie wiemy, co robić, gdy sprawca wypadku zbiegł

Jak pokazują badania, zaledwie dwóch na dziesięciu polskich kierowców wie, gdzie należy zwrócić się po odszkodowanie, jeśli sprawca wypadku zbiegł bądź był nieubezpieczony.

Nieubezpieczeni kierowcy kosztują, tych wykupujących obowiązkowe OC - 26,9 mln zł rocznie, zaś niezidentyfikowani nieznacznie mniej, bo 24,8 mln zł. Wypłatą odszkodowań dla ofiar wypadków spowodowanych przez takich sprawców zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wie o tym jednak tylko 20% Polaków, choć dwa razy więcej twierdzi, że słyszało o UFG – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Funduszu przez GfK Polonia.

Ankieterzy zapytali dorosłych Polaków, czy należy im się odszkodowanie, gdy zostaną poszkodowani w wypadku drogowym, a jego sprawca w ogóle nie ma komunikacyjnej polisy OC lub uciekł z miejsca zdarzenia. Osiemdziesiąt procent badanych uważa, że w takiej sytuacji przysługuje im odszkodowanie. Jednak, gdy mają odpowiedzieć, kto im je wypłaci – ich wiedza jest już znacznie skromniejsza. W przypadku niezidentyfikowanego sprawcy, tylko 21 proc. Polaków prawidłowo wskazuje, że odszkodowanie wypłaci im specjalna instytucja ubezpieczeniowo-gwarancyjna, czyli UFG. Pozostali najczęściej uważają, że zrobi to "któraś z firm ubezpieczeniowych", czy też ZUS. Z kolei przy kolizji z nieubezpieczonym pojazdem – Polacy mają nadzieję otrzymać odszkodowanie od samego sprawcy (36 proc. odpowiedzi), którejś z firm ubezpieczeniowych (26 proc.) czy w końcu - zgodnie z prawdą – od specjalnej instytucji ubezpieczeniowo-gwarancyjnej czyli UFG (23 proc.).

- Badania te wskazują na brak istotnych zmian w poziomie świadomości ubezpieczeniowej Polaków w zakresie zgłaszania roszczeń z tytułu wypadków drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Jednak gdy taki wypadek wydarzy się naprawdę - uważam, że więcej osób dowiaduje się o istnieniu Funduszu, gdyż aktywnie zaczyna poszukiwać możliwości otrzymania odszkodowania - dodaje.

W minionym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił z tytułu wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieustalonych sprawców prawie 3,5 tysiąca odszkodowań oraz obsługiwał ponad 1,1 tysiąca rent. Przy czym rośnie liczba wypadków zgłaszanych do UFG, co jest wynikiem rosnącej świadomości ubezpieczeniowej oraz coraz większej aktywności kancelarii odszkodowawczych.

Niewielu nieubezpieczonych właścicieli aut jednak wie, że gdy spowodują wypadek (poza zapłaceniem mandatu i opłaty karnej za brak OC) będą musieli również zwrócić UFG odszkodowanie, które Fundusz wypłacił ofiarom kolizji. W 2009 r. Fundusz zakończył 2.484 takie postępowania regresowe z komunikacyjnego OC. Dochody z tego tytułu osiągnęły rekordowy poziom 14,76 mln złotych (o 6,7% więcej niż rok wcześniej).

Nieubezpieczeni kierowcy stanowią problem nie tylko w Polsce, choć różna jest skala tego zjawiska. Przykładowo w Szwecji wartość odszkodowań dla ofiar wypadków spowodowanych przez nieubezpieczone pojazdy w 2008 r. wyniosła 54 mln euro, w Portugalii 23,3 mln, a na Węgrzech ponad 20 mln euro. Na drugim biegunie są takie kraje jak Austria (zaledwie 500 tys. euro) czy Słowacja (3,6 mln euro).

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

~iwam 2010-09-01

No właśnie, ale jak to zrobić, nie da się czegoś takiego uniknąć, trzeba po prostu liczyć na siebie i mieć swoją porządną polisę.

~wea 2010-08-06

Takich kierowców bez OC lepiej unikać, żeby przypadkiem nas nie stuknęli, chociaż nie da się tego przewidzieć. Byłoby dobrze, gdyby każdy miał solidne ubezpieczenie w dobrej firmie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.