mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie wskazałeś kierowcy? Trybunał Konstytucyjny zadecydował

Nie wskazałeś kierowcy? Trybunał Konstytucyjny zadecydował

Trybunał Konstytucyjny orzekł w kwestii zgodności z konstytucją przepisów przewidujących grzywnę dla właściciela pojazdu, którym popełniono wykroczenie, za niewskazanie kto kierował autem.

Nie wskazałeś kierowcy? Trybunał Konstytucyjny zadecydował
Trybunał Konstytucyjny badał sprawę w pełnym składzie uznając, że kara grzywny dla właściciela samochodu za niewskazanie kierującego, który dopuścił się wykroczenia jest umiarkowania i proporcjonalna do zakładanych celów ustawodawcy. Prezes TK Andrzej Rzepliński powołał się na fakt, że chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego, a jedyną sankcją za to wykroczenie jest grzywna, w maksymalnej wysokości 5 tys. zł.

Zdaniem TK przepis, który był kwestionowany nie narusza zakazu obciążania członków rodziny. Taki zakaz dotyczy tylko przestępstw, a w tym wypadku mówimy o wykroczeniu. Sędzia dodał, że samo wskazanie osoby, której powierzono auto nie przesądza o jej odpowiedzialności za dane wykroczenie.

Kodeks wykroczeń określa karę grzywny dla właściciela pojazdu, który "wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie".

Była to kolejna odsłona rozpatrywania tej regulacji przez TK. W zeszłym roku rozpatrywano pytania lubelskiego sądu i Trybunał również uznał (także przy trzech zdaniach odrębnych) zgodność przepisów z konstytucją.

Prokurator Generalny składając w tej kwestii wniosek powołał się na możliwość naruszenia konstytucyjnej zasady domniemania niewinności: "każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu". Dowód z fotoradaru może być wystarczający jedynie w styuacji, gdy możliwa jest pełna identyfikacja sprawcy wykroczenia.
Tematy w artykule: mandaty fotoradary

Podobne wiadomości:

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~janek 2015-10-04

TK kolejny raz potwierdza że jest potrzebny jak wrzód na dupie

~rggrge 2015-10-03

soczek, a to pierwszy raz że sędziowie orzekają niezgodnie z prawem? Przecież to norma, w sieci wiele jest przykładów gdy skład sędziowski nie zna prawa na które się powołuje. Nie mówiąc już o wszelkiej maści prokuratorach czy innych "namaszczonych" przez system.

~soczek42 2015-10-02

odmówić składać zeznań, gdy dotyczy to najbliższej rodziny, można według Kodeksu Postępowania Karnego i Wykroczeń można nie tylko w sprawach karnych, ale również karno-skarbowych i wykroczeń. Właśnie - W Y K R O C Z E Ń !!! . To jak to jest? Ustawa pozwala odmówić, a trybunał nie pozwala?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.