mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie wymigasz się!

Nie wymigasz się!

Skończą się dobre czasy dla piratów drogowych, którzy nie kwapili się z płaceniem mandatów. Policja, by poradzić sobie z tym procederem, zamierza sięgnąć po rozwiązania, którymi z sukcesem radzą sobie w Holandii. Tam ściągalność wynosiła 30 procent, a teraz mandaty są płacone niemal w 100 procentach.

Nie wymigasz się!
System sprawdził się aż tak dobrze, że zaledwie 5 procent ukaranych unika zapłaty za wykroczenia. Opiera się on na dwóch bardzo prostych zasadach. Jedna z nich to nieuchronność kary, a druga to zachęta do jak najszybszego płacenia. Do sięgnięcia do portfela mają zmusić kary dla kierowców, którzy są zbyt opieszali z płaceniem.

Aby zapoznać się z działaniem tego systemu i jego procedurami, funkcjonariusze Policji oraz Głównej Inspekcji Transportu Drogowego pojechali zobaczyć jak "na żywo" działa tego typu rozwiązanie.

Żeby wszystko działało jak najbardziej sprawnie, przy Inspektoracie Transportu Drogowego powstanie specjalne biuro, do którego będą napływać zdjęcia z fotoradarów z całego kraju. Zaraz po zarejestrowaniu dokonanego wykroczenia komputerowy system rozpoznawania tablic rejestracyjnych pobierze ze specjalnej bazy zarejestrowanych aut dane właściciela, do którego zostanie nadana wiadomość o wykroczeniu.

Następny krok będzie zależny od reakcji właściciela samochodu. Jeżeli zdecyduje się zapłacić od razu, 20 procent nałożonej kary zostanie mu podarowane. Jednak jeśli zdecyduje się przedłużać sprawę, wysokość mandatu wzrośnie o 25 procent, a gdy to nie pomoże, to pomysł przewiduje zwiększenie kary o kolejne 25 procent. Nastąpi to jednak po miesiącu od nałożenia mandatu. Przy braku reakcji przez kolejne tygodnie wkroczy egzekucja komornicza, która zajmie część zarobku na koncie bankowym lub ściągnie należność z podatku.

Nowy system ma przede wszystkim spowodować wzrost wpływów z mandatów. W obecnej chwili w wielu sytuacjach dochodzi do przedawnień, wobec czego kary nie są płacone. Według policji, nowy system ma spowodować, że dochody w budżecie z tytułu mandat wzrosną co najmniej kilkunastokrotnie. Nowy pomysł ma usprawnić ściągalność także kierowców zza granicy. Na ten przypadek policjanci będą wyposażeni w terminal kart płatniczych.

Przy okazji tych zmian, odnośnie mandatów szykują się kolejne. Tym razem chodzi o nowy, nieco zmodyfikowany taryfikator. Prawdopodobnie zostanie on wprowadzony w życie jeszcze w tym miesiącu. Zadrżą zatem portfele u osób przejeżdżających na czerwonym świetle lub zbytnio pozwalających sobie na drodze.

Prace nad zmianami trwały kilka miesięcy i były konsultowane z innymi organami administracji oraz sprawiedliwości. Nowy taryfikator podwyższa dolną granicę mandatu dla wykroczenia polegającego na przejechaniu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Teraz granica ta wynosi 20zł. Po zmianach będzie to co najmniej 300 złotych.

Przy okazji skonkretyzowano sprawę mandatu za brak włączonych świateł w ciągu dnia.  Do tej pory widełki były rozstawione pomiędzy 20 a 500 złotych. Natomiast teraz stawka będzie sztywna i wyniesie 100 złotych. Za niebezpieczne wyprzedzanie pirat drogowy będzie musiał zapłacić mandat w wysokości 250 złotych.

Skończy się także sielanka dla kierowców notorycznie zajmujących miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych. Dotychczas mandat za to przewinienie nie był określony. Teraz policjant będzie miał prawo wlepić 500 złotych. Jedna ze zmian zakłada także wykroczenie powodujące zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym z możliwością wystąpienia kolizji. Jeśli kierowca zostanie uznanie za winnego, może otrzymać karę od 200 do 500 złotych. W przypadku kiedy zostanie złapany pod wpływem alkoholu lub środków odurzających widełki zacieśniają się od 300 do 500 złotych.

Jedną z nowych kar ma być także mandat w wysokości 50 złotych za brak dokumentu wyrażającego zgodę osoby lub firmy wpisanej w dowód rejestracyjny na korzystanie z pojazdu sprowadzonego zza granicy. Takim dokumentem będzie np. umowa sprzedaży, faktura lub inny tego typu dokument.

Nowy taryfikator ma wejść w życie najprawdopodobniej pod koniec listopada.

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Komentuj:

~duisburg 2009-01-01

po co komu jakis dokumen na to ze ktos inny jest wpisany na dowodzie rejestracji co to ma za znaczenie??ma ubespieczenie i badanie to wczym problem ja np czesto biore busa od szefa z niemiec i jade jakies graty do polski zawiesc i co mam falszowac umowe ze kupilem sprintera?czy do notarjusza latac z szefem ze mi auto pozycza polacy dlaczego okradacie wlasnych obywateli????im wiecej takich problemow w pl tym bardziej zastanawiam siev nad zamieszkaniem w niemczech na stale.

~Al 2008-10-17

Czy to barany z PO czy barany z PIS to już dla mnie bez różnicy........ projekt mi sie spodobał bo pierwszy raz nie ma mowy o przekraczaniu prędkości, gnojków na miejscy dla inwalidów to bym brał na ziemie i kolana przestrzelił i niech sobie teraz dojdzie ze samego końca parkingu....... A co do budowania najpierw dróg a potem karania to się zgodze, chociaż zgodziłbym sie nawet z tym jakby cała kasa z mandatów szła na buudowe tych drug, a nie np na przelot Kaczki do Brukseli ehh - chociaż gdyby to miałbyć przelot na księzyc bez powrotu to bym sie dołożył :D:D:D

~~*|*~ 2008-10-16

Wszystko ok z wyjątkiem tej zniżki za terminową zapłatę. Zapłacenie mandatu to jest psi obowiązek kretyna, który łamie przepisy. Powinno być tak, że zapłata w terminie to zapłata 100%, po tygodniu zwłoki 125%, po dwóch 150%, po trzech 200%, po miesiącu komornik. To by się barany nauczyły, że polskie drogi nie są ich prywatnym folwarkiem.

~kierowca 2008-10-16

drogi niech najpierw zrobia, bez autostrad i ekspresowek, przez Polske jedziesz 15 godz.(nie lamiac przepisow). trzeba kupic antyradar....

~jaś 2008-10-13

ręce opadają, czy już w tym kraju każda dyskusja musi sie konczyć pluciem sobie w twarza i wypominaniem sobie PO czy PiS?? jeszcze nie tak dawno temu zarzucało się ze jest się komuchem tudzież lewakiem, oj niedobrze się dzieje w państwie duńskim,,,,

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.