mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie zarejestrowałeś, płać!

Nie zarejestrowałeś, płać!

Europejski Trybunał Sprawiedliwości kolejny już raz wziął pod lupę polskie przepisy dotyczące akcyzy na sprowadzane samochody z zagranicy. Zgodnie z wyrokiem, nakładanie tego podatku na każdą sprzedaż samochodu przed jego pierwszą rejestracją na terytorium kraju jest zgodne z prawem unijnym.

Wyrok w tej sprawie (C-426/07) jest odpowiedzią na pytanie prejudycjalne (wstępne), jakie do ETS skierował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w związku ze sprawą Dariusza Krawczyńskiego, któremu Urząd Celny w Białymstoku określił wysokość zobowiązania z tytułu podatku akcyzowego w kwocie ponad 11 tys. zł w związku ze sprzedażą 5 samochodów przed ich pierwszą rejestracją w Polsce.

Powyższy wyrok jest niekorzystny dla osób, które sprowadzają auta używane z zagranicy, a następnie odsprzedają je bez wcześniejszej rejestracji. W szczególności bolesny jest on dla wszelkiego rodzaju komisów, które sprowadzając większą liczbę używanych pojazdów w celu ich dalszej sprzedaży, stoją przed obowiązkiem poniesienia od każdej takiej sprzedaży również kosztów akcyzy.

Ustawa o podatku akcyzowym umożliwia wprawdzie obniżenie podatku akcyzowego o kwotę akcyzy zapłaconą w związku z nabyciem pojazdu. Aby jednak uzyskać takie prawo, należy spełnić szereg ustawowych warunków (złożenie deklaracji, obliczenie i zapłata akcyzy w określonym terminie).

Najnowszy wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przynosi jednak również jedno korzystne rozwiązanie. Potwierdza bowiem wcześniejsze wnioski zawarte w wyroku dotyczącym nakładania podatku akcyzowego na sprowadzane samochody używane, według których nakładanie różnych stawek w zależności od wieku auta jest niezgodne z prawem wspólnotowym. Oznacza to, że ci podatnicy, którzy sprowadzili w okresie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 roku używane auto z zagranicy (starsze niż dwuletnie), a następnie odsprzedali nie rejestrując go wcześniej i zapłacili przy tym akcyzę teraz będą mogli ubiegać się o zwrot części nadpłaconego podatku.

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

~kaczynski j 2009-01-01

nic nikomu nie zaplace to moj biznes moje pieniadze moje ryzyko panstwo nas okradlo i nikomu nic zaplacilo

~Patryk 2008-08-11

Tak jak widać, zawiłości w prawie przy sprowadzaniu aut zza granicy jest mnóstwo. Dlatego wolę, żeby salon się wszystkim zajął za mnie. Tak teraz jest w salonach Jeepa, Dodga i Chryslera.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross