mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie zarejestrowałeś, płać!

Nie zarejestrowałeś, płać!

Europejski Trybunał Sprawiedliwości kolejny już raz wziął pod lupę polskie przepisy dotyczące akcyzy na sprowadzane samochody z zagranicy. Zgodnie z wyrokiem, nakładanie tego podatku na każdą sprzedaż samochodu przed jego pierwszą rejestracją na terytorium kraju jest zgodne z prawem unijnym.

Wyrok w tej sprawie (C-426/07) jest odpowiedzią na pytanie prejudycjalne (wstępne), jakie do ETS skierował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w związku ze sprawą Dariusza Krawczyńskiego, któremu Urząd Celny w Białymstoku określił wysokość zobowiązania z tytułu podatku akcyzowego w kwocie ponad 11 tys. zł w związku ze sprzedażą 5 samochodów przed ich pierwszą rejestracją w Polsce.

Powyższy wyrok jest niekorzystny dla osób, które sprowadzają auta używane z zagranicy, a następnie odsprzedają je bez wcześniejszej rejestracji. W szczególności bolesny jest on dla wszelkiego rodzaju komisów, które sprowadzając większą liczbę używanych pojazdów w celu ich dalszej sprzedaży, stoją przed obowiązkiem poniesienia od każdej takiej sprzedaży również kosztów akcyzy.

Ustawa o podatku akcyzowym umożliwia wprawdzie obniżenie podatku akcyzowego o kwotę akcyzy zapłaconą w związku z nabyciem pojazdu. Aby jednak uzyskać takie prawo, należy spełnić szereg ustawowych warunków (złożenie deklaracji, obliczenie i zapłata akcyzy w określonym terminie).

Najnowszy wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przynosi jednak również jedno korzystne rozwiązanie. Potwierdza bowiem wcześniejsze wnioski zawarte w wyroku dotyczącym nakładania podatku akcyzowego na sprowadzane samochody używane, według których nakładanie różnych stawek w zależności od wieku auta jest niezgodne z prawem wspólnotowym. Oznacza to, że ci podatnicy, którzy sprowadzili w okresie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 roku używane auto z zagranicy (starsze niż dwuletnie), a następnie odsprzedali nie rejestrując go wcześniej i zapłacili przy tym akcyzę teraz będą mogli ubiegać się o zwrot części nadpłaconego podatku.

Podobne wiadomości:

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

~kaczynski j 2009-01-01

nic nikomu nie zaplace to moj biznes moje pieniadze moje ryzyko panstwo nas okradlo i nikomu nic zaplacilo

~Patryk 2008-08-11

Tak jak widać, zawiłości w prawie przy sprowadzaniu aut zza granicy jest mnóstwo. Dlatego wolę, żeby salon się wszystkim zajął za mnie. Tak teraz jest w salonach Jeepa, Dodga i Chryslera.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.