mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nieco niższe kary za brak OC

Nieco niższe kary za brak OC

Niższy kurs euro niż przed rokiem sprawił, że w tym roku opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów będą nieznacznie mniejsze. W przypadku samochodu osobowego wynoszą od 410 do 2.050 złotych.

Opłata za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia obowiązkowego jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnymi Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych sumy wyrażonej w euro, zależnej od rodzaju ubezpieczenia.

Dla ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, opłata ta jest także zależna od rodzaju pojazdu oraz okresu pozostawania posiadacza pojazdu mechanicznego bez ochrony ubezpieczeniowej i wynosi:

I. dla samochodu osobowego - 500 euro
- w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni - 20% odpowiedniej opłaty – 410 zł,
- w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni - 50% odpowiedniej opłaty – 1.020 zł,
- w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni - 100% odpowiedniej opłaty – 2.050 zł.

II. dla samochodu ciężarowego i autobusu - 800 euro
- do 3 dni - 650 zł,
- do 14 dni - 1.640 zł,
- powyżej 14 dni - 3.270 zł.

III. dla pozostałych pojazdów - 100 euro
- do 3 dni - 80 zł,
- do 14 dni - 200 zł,
- powyżej 14 dni - 410 zł.

Przypomnijmy, iż zgodnie z obecnymi przepisami do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązane są: policja, organy celne, straż graniczna, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Z kolei uprawnione są Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a także inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

W przypadku ujawnienia braku ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych organ kontrolny zawiadamia o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który podejmuje stosowne postępowanie wyjaśniające i egzekwuje opłatę za niespełnienie obowiązku takiego ubezpieczenia.
Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC kara

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.
Odgadnij model Odgadnij model