mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nieco niższe kary za brak OC

Nieco niższe kary za brak OC

Niższy kurs euro niż przed rokiem sprawił, że w tym roku opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów będą nieznacznie mniejsze. W przypadku samochodu osobowego wynoszą od 410 do 2.050 złotych.

Opłata za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia obowiązkowego jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnymi Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych sumy wyrażonej w euro, zależnej od rodzaju ubezpieczenia.

Dla ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, opłata ta jest także zależna od rodzaju pojazdu oraz okresu pozostawania posiadacza pojazdu mechanicznego bez ochrony ubezpieczeniowej i wynosi:

I. dla samochodu osobowego - 500 euro
- w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni - 20% odpowiedniej opłaty – 410 zł,
- w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni - 50% odpowiedniej opłaty – 1.020 zł,
- w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni - 100% odpowiedniej opłaty – 2.050 zł.

II. dla samochodu ciężarowego i autobusu - 800 euro
- do 3 dni - 650 zł,
- do 14 dni - 1.640 zł,
- powyżej 14 dni - 3.270 zł.

III. dla pozostałych pojazdów - 100 euro
- do 3 dni - 80 zł,
- do 14 dni - 200 zł,
- powyżej 14 dni - 410 zł.

Przypomnijmy, iż zgodnie z obecnymi przepisami do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązane są: policja, organy celne, straż graniczna, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Z kolei uprawnione są Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a także inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

W przypadku ujawnienia braku ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych organ kontrolny zawiadamia o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który podejmuje stosowne postępowanie wyjaśniające i egzekwuje opłatę za niespełnienie obowiązku takiego ubezpieczenia.
Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC kara

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.