mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Niemiecka płaca minimalna dla kierowców zawieszona

Niemiecka płaca minimalna dla kierowców zawieszona

Pod naciskiem wielu państw europejskich, w tym i Polski, oraz pod groźbą skierowania tych przepisów do Trybunału Sprawiedliwości UE rząd niemiecki zawiesił obowiązywanie płacy minimalnej dla przewoźników do czasu wyjaśnienia tej sprawy przez Komisję Europejską.

Niemiecka płaca minimalna dla kierowców zawieszona
Po rozmowach ministra ds. transportu oraz ministra pracy z ich niemieckimi odpowiednikami, a także po interwencji Premier Ewy Kopacz niemieckie władze podjęły decyzję o zawieszeniu wykonywania i egzekwowania przepisów dotyczących przejazdów tranzytowych w odniesieniu do polskich przewoźników do czasu wyjaśnienia tej sprawy przed Komisją Europejską.

- Nasze działania w kontaktach dwustronnych i na forum unijnym przyniosły oczekiwane efekty. Będziemy dążyć do tego, by sprawa została zakończona w sposób akceptowalny dla wszystkich stron – podkreśliła minister Maria Wasiak.

- To dobra decyzja, podjęta w duchu dobrosąsiedzkich relacji, odpowiadająca zasadom, na których oparty jest wspólny europejski rynek - powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

W przypadku operacji transportowych, które nie są tranzytem (przejazdy transgraniczne, kabotaż), prowadzone będą dalsze konsultacje przedstawicieli resortów infrastruktury i rozwoju oraz pracy w randze wiceministrów z niemieckimi odpowiednikami. Celem rozmów ma być wypracowanie wspólnego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania.

Polska podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące niezgodności z unijnym prawem przepisów niemieckiej ustawy o płacy minimalnej w zakresie przejazdów i tranzytu.

Przypomnijmy tylko, że od początku roku w Niemczech zaczęły obowiązywać zmienione przepisy dot. płacy minimalnej. Zmienione regulacje objęły swym zakresem również te firmy, które miały wprawdzie siedzibę w innym kraju, ale w Niemczech świadczyły swoją pracę. Stawka 8,5 euro za godzinę miała więc obowiązywać również np. kierowców ciężarówek, którzy tylko przejeżdżali przez teren Niemiec. Według polskich przewoźników, nowe stawki spowodowałyby, że ich działalność byłaby nieopłacalna. Za złamanie przepisów dot. płacy minimalnej grozi kara w wysokości do 500 tys. euro, a za niedotrzymanie wszystkich obowiązków formalnych - do 30 tys. euro.

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Nowe Iveco Daily w wersji 4x4

Nowe Iveco Daily w wersji 4x4

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-14

Komentuj:

~andy 2015-02-05

ciekawe kiedy zawieszą płace europosłów???

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.