mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Niższy VAT receptą na wysokie ceny paliw?

Niższy VAT receptą na wysokie ceny paliw?

Prezydent Francji, Nicolas Sarkozy, optuje za obniżeniem opodatkowania paliw, których ceny w całej Europie cały czas ostro idą do góry. Unia Europejska jest jednak przeciwna tej formie walki z wysokimi cenami paliw.

Sarkozy, który wezwał Komisję Europejską do rozpatrzenia jego propozycji zmniejszenia obciążeń podatkiem VAT w przypadku rosnących cen na stacjach benzynowych, zapowiedział jednocześnie, iż Francja, która będzie przewodniczyć UE od 1 lipca będzie starać się wprowadzić tego typu rozwiązanie w życie.

Propozycja Sarkozy'ego opiera się na utrzymaniu stałych przychodów z tytułu podatku VAT od paliw, w przypadku gdy ceny przekroczą określony poziom. Zgromadzona w ten sposób nadwyżka mogłaby być przeznaczana dla poszczególnych grup zawodowych, które najbardziej ucierpiały z powodu rosnących cen paliw. Jako pierwszą grupę wymieniła protestujących akurat we Francji rybaków.

Jaka jest szansa, że propozycja prezydenta Francji wejdzie w życie? Według przedstawicieli Unii Europejskiej niewielka. Przede wszystkim wymagana byłaby zgoda wszystkich 27 państw członkowskich. A w 2005 roku w podobnej sytuacji ministrowie finansów UE opowiedzieli się przeciwko obniżkom podatku VAT.

Według Komisji Europejskiej podobne rozwiązanie niekoniecznie przyniosłoby pozytywne rezultaty. Producenci ropy otrzymaliby sygnał, że mogą podnosić ceny, UE będzie wprowadzać zmiany w opodatkowaniu, a za wszystko i tak zapłacą zwykli obywatele.
Tematy w artykule: paliwa VAT

Podobne wiadomości:

Oszczędzanie jest drogie

Oszczędzanie jest drogie

Aktualności 2008-03-18

Tanie paliwa przez SMS

Tanie paliwa przez SMS

Aktualności 2008-04-01

Komentuj:

~sajmon 2008-05-29

no ale jesli juz to powinni obnizyc VAT zeby potanialo paliwo, a nie zeby dac jakims grupom zawodowym, juz widze u nas jak zaczna protestowac gornicy/pielegniarki/nauczyciele by to oni dostali te pienieadze

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.