mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nosisz soczewki? Dostaniesz mandat

Nosisz soczewki? Dostaniesz mandat

Polskie przepisy potrafią czasami zaskoczyć. Okazuje się, że można dostać mandat za to, że zamiast okularów używamy soczewki kontaktowe, mimo że ich wybór nie wpływa na jakość naszego widzenia czy bezpieczeństwo na drodze.

Nosisz soczewki? Dostaniesz mandat
Zanim pójdziemy na kurs prawa jazdy musimy odbyć obowiązkowe badanie lekarskie podczas którego sprawdzany jest wzrok. Jeżeli lekarz stwierdzi, że posiadamy jakąś wadę w tym zakresie, w dokumentach zostanie to odnotowane specjalnym komentarzem. 

W blankiecie prawa jazdy znajduje się kolumna o numerze 12, gdzie zaznaczane są cyfrowymi kodami ograniczenia, które są lekarskimi nakazami. Dostępne warianty to: 01.01 - okulary, 01.02 – soczewki kontaktowe, 01.03 – szkła ochronne, 01.04 – szkło matowe, 01.05 – przepaska na oko, 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.

Cały problem zaczyna się w momencie, gdy podchodzimy do badania przed kursem na prawo jazdy i lekarz odnotuje konieczność noszenia okularów, zaznaczając kod 01.01. Wtedy jedyna możliwość to jazda w okularach. Jeżeli zostaniemy zatrzymani przez policję do kontroli, a funkcjonariusz stwierdzi brak okularów, to jesteśmy narażeni na mandat. Taryfikator nie przewiduje konkretnej kwoty za taki występek, ale musimy się liczyć, że maksymalna kwota za wykroczenia drogowe to 500 złotych. Dyskusja w tym przypadku nic nie da, ponieważ policjant jest związany przepisami. 

Jedyne, co możemy zrobić to postarać się o zmianę zapisu w dokumentach. Kierowca, który posiada adnotację o konieczności używania okularów podczas jazdy, może starać się o odpowiednie orzeczenie, które zezwala na używanie soczewek kontaktowych. Z takim dokumentem wybieramy się do lokalnego Wydziału Komunikacji, gdzie wyrobimy nowy dokument ze zmienionymi zaleceniami. Kod 01.06 pozwoli bez obaw jeździć zarówno z okularami jak i szkłami kontaktowymi.

Komentuj:

~Kaja 2017-10-21

To chyba oczywiste, że jeśli mamy stwierdzoną wadę wzroku to nie możemy jeździć bez okularów. Jeśli chodzi natomiast o soczewki to na co dzień ja używam https://mylenshop.com/ i nie męczy mi się tak wzrok po całym dniu jak w przypadku noszenia okularów na pewno.

~Mofija 2015-08-25

To specjalnie dla policji trzeba założyć szkła zerówki na soczewki :)Kolejna paranoja.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.