mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Minister Finansów poinformował o pracach nad zmianami w zasadach płatności akcyzy. W niedalekiej przyszłości podatek będzie zależeć nie tylko od pojemności silnika, ale również od wieku samochodu.

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami
Podczas konferencji prasowej minister Morawiecki poinformował o pracach nad zmianami zasad płatności za sprowadzane samochody. Podkreślił, że ministerstwo nie pracuje nad żadnymi zakazami, ale możemy się spodziewać, że za stare samochody sprowadzane z zagranicy zapłacimy więcej. Nowa akcyza będzie zależeć również od wieku samochodu. Zmiany ujrzą światło dzienne w ciągu paru miesięcy.

W tej chwili obowiązują dwie stawki akcyzy na samochody osobowe. Jedynym kryterium jest pojemność silnika. Za auto z mniejszym silnikiem (do 2000 cm3 pojemności) zapłacimy niższą stawkę akcyzy – 3,1 proc. wartości pojazdu. Sprowadzając samochód z większą jednostką (powyżej 2000 cm3) stawka wynosi 18,6 proc. wartości samochodu.

Ta dysproporcja w stawkach za akcyzę miała służyć ochronie krajowych producentów samochodów z małymi silnikami oraz kwestią, że duże jednostki bardziej zanieczyszczają powietrze. Rządzący byli również zdania, że osoba kupująca auto z większym silnikiem jest zamożniejsza.
Tematy w artykule: akcyza Ministerstwo Finansów

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mocna końcówka roku dla Skody
Mocna końcówka roku dla Skody
Listopad był kolejnym, bardzo dobrym miesiącem dla Skody na polskim rynku. Czeska marka poprawiła  wynik aż o 30,2% od tego w analogicznym okresie w roku poprzednim oraz 15,8% lepszy od wyniku z poprzedzającego października.