mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Minister Finansów poinformował o pracach nad zmianami w zasadach płatności akcyzy. W niedalekiej przyszłości podatek będzie zależeć nie tylko od pojemności silnika, ale również od wieku samochodu.

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami
Podczas konferencji prasowej minister Morawiecki poinformował o pracach nad zmianami zasad płatności za sprowadzane samochody. Podkreślił, że ministerstwo nie pracuje nad żadnymi zakazami, ale możemy się spodziewać, że za stare samochody sprowadzane z zagranicy zapłacimy więcej. Nowa akcyza będzie zależeć również od wieku samochodu. Zmiany ujrzą światło dzienne w ciągu paru miesięcy.

W tej chwili obowiązują dwie stawki akcyzy na samochody osobowe. Jedynym kryterium jest pojemność silnika. Za auto z mniejszym silnikiem (do 2000 cm3 pojemności) zapłacimy niższą stawkę akcyzy – 3,1 proc. wartości pojazdu. Sprowadzając samochód z większą jednostką (powyżej 2000 cm3) stawka wynosi 18,6 proc. wartości samochodu.

Ta dysproporcja w stawkach za akcyzę miała służyć ochronie krajowych producentów samochodów z małymi silnikami oraz kwestią, że duże jednostki bardziej zanieczyszczają powietrze. Rządzący byli również zdania, że osoba kupująca auto z większym silnikiem jest zamożniejsza.
Tematy w artykule: akcyza Ministerstwo Finansów

Podobne wiadomości:

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy...

Finanse i prawo 2015-07-09

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.