mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Minister Finansów poinformował o pracach nad zmianami w zasadach płatności akcyzy. W niedalekiej przyszłości podatek będzie zależeć nie tylko od pojemności silnika, ale również od wieku samochodu.

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami
Podczas konferencji prasowej minister Morawiecki poinformował o pracach nad zmianami zasad płatności za sprowadzane samochody. Podkreślił, że ministerstwo nie pracuje nad żadnymi zakazami, ale możemy się spodziewać, że za stare samochody sprowadzane z zagranicy zapłacimy więcej. Nowa akcyza będzie zależeć również od wieku samochodu. Zmiany ujrzą światło dzienne w ciągu paru miesięcy.

W tej chwili obowiązują dwie stawki akcyzy na samochody osobowe. Jedynym kryterium jest pojemność silnika. Za auto z mniejszym silnikiem (do 2000 cm3 pojemności) zapłacimy niższą stawkę akcyzy – 3,1 proc. wartości pojazdu. Sprowadzając samochód z większą jednostką (powyżej 2000 cm3) stawka wynosi 18,6 proc. wartości samochodu.

Ta dysproporcja w stawkach za akcyzę miała służyć ochronie krajowych producentów samochodów z małymi silnikami oraz kwestią, że duże jednostki bardziej zanieczyszczają powietrze. Rządzący byli również zdania, że osoba kupująca auto z większym silnikiem jest zamożniejsza.
Tematy w artykule: akcyza Ministerstwo Finansów

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando