mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowe przepisy nt. uprawnień dla kierowców

Nowe przepisy nt. uprawnień dla kierowców

Od 15 stycznia br. obowiązują dwa nowe rozporządzenia Ministra Infrastruktury wprowadzające zmiany w przepisach dotyczących wydawania praw jazdy osobom zagranicznym.

Rozporządzenie MI z dnia 28 grudnia 2004 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami wprowadza zmianę dotyczącą osób uprawnionych do dokonywania lub poświadczania tłumaczeń zagranicznych praw jazdy na język polski, składanych do organu za pośrednictwem ministra spraw zagranicznych. Mogą to być: właściwie umocowani urzędnicy przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych.

Biorąc pod uwagę wątpliwości organów dotyczące ustalenia swojej właściwości ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemców ubiegających się o otrzymanie polskiego prawa jazdy, wprowadzono obowiązek legitymowania się przez te osoby kartą pobytu, która potwierdzi deklarowany zamiar pobytu stałego lub czasowego w Polsce.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem polskie prawo jazdy nadesłane przez zagraniczny urząd, który dokonał jego wymiany na dokument zagraniczny, zostaje unieważnione i trafia do akt ewidencyjnych kierowcy. Jeżeli okaże się, że ów dokument nie jest autentyczny, polski starosta informuje o tym zagranicznego odpowiednika.

Rozporządzenie MI z dnia 15 grudnia 2004 roku w sprawie warunków wydawania praw jazdy osobom posiadającym prawa jazdy wydane przez niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej reguluje problem wymiany praw jazdy osobom posiadającym prawa jazdy wydane przez państwo członkowskie UE, których wzór nie odpowiada wzorowi określonemu w konwencjach o ruchu drogowym.

Spośród obecnych państw członkowskich UE do Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. nie przystąpiły takie państwa jak: Wielka Brytania, Irlandia, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Cypr i Malta. Prawa jazdy wydane przez te państwa, o ile ich wzór nie jest zgodny z określonym w w/w Konwencji, nie są w Polsce uznawane i stosownie do art. 94 ust. 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, w takim przypadku, warunkiem uzyskania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?