mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowe zasady parkowania niepełnosprawnych

Nowe zasady parkowania niepełnosprawnych

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli zmienione zasady korzystania z kart parkingowych, przysługujących osobom niepełnosprawnym oraz placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją tych osób.

Nowe zasady parkowania niepełnosprawnych
Celem nowych przepisów jest wyeliminowanie przypadków nieuprawnionego posługiwania się kartami. Uprawnione do ich otrzymania będą osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Chodzi nie tylko o osoby z niepełnosprawnością ruchową, ale również np. osoby niewidome. Karta będzie mogła być także wydana osobie niepełnosprawnej z takim ograniczeniem, która nie ukończyła 16 lat. W myśl nowelizacji karty będą wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na 5 lat. Natomiast placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na 3 lata, z obowiązkiem zwrotu dokumentu w przypadku zaprzestania korzystania z pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych.

Ponadto nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks wykroczeń wprowadza zabezpieczenia techniczne kart utrudniające ich fałszowanie i doprecyzowuje sposób umieszczania karty parkingowej w pojeździe. Dotychczasowy przepis określał, że miała być ona położona za przednią szybą w sposób umożliwiający jej odczytanie. Nowelizacja z kolei wskazuje, że widoczne mają być wszystkie techniczne zabezpieczenia karty, jej numer i data ważności, a w przypadku kart wydanych placówce także numer rejestracyjny pojazdu.

Nowe przepisy przewidują także utworzenie centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Centralnej Ewidencji Kierowców. Informacje będą usuwane z bazy po 3 latach od upływu ważności karty.

Zgodnie z nowelizacją posługiwanie się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej bez związku z jej przewozem albo kartą osoby zmarłej będzie karane grzywną od 20 zł do 2 tys. zł. Ustawa określa też minimalną liczbę miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych w zależności od ogólnej liczby tych miejsc. Np. w przypadku, gdy będzie ich ponad 100, m.in. na parkingach przy centrach handlowych, dla osób z niepełnosprawnością wyznaczonych ma być co najmniej 4 proc. miejsc postojowych. Zgodnie z nowelizacją podmioty sporządzające plany zagospodarowania przestrzennego będą zobowiązane do analizy potrzeb w zakresie liczby potrzebnych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 15 listopada 2012 r. na posiedzeniu Sejmu, a drugie przeprowadzono 25 września 2013 r. Następnie nowelizacja będzie przedmiotem prac Senatu.

Podobne wiadomości:

Holandia mówi

Holandia mówi "nie" silnikom spalinowym?

Aktualności 2016-04-18

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Technika 2015-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.