mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowelizacja ustawy o VAT od marca (?)

Nowelizacja ustawy o VAT od marca (?)

Ministerstwo Finansów skierowało projekt zmian w zakresie odliczania podatku VAT z tytułu nabycia pojazdów samochodowych i paliwa do nich oraz innych wydatków do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Najprawdopodobniej zmiany wejdą w życie od marca przyszłego roku.

Wprowadzane regulacje wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy. Przy ocenie skutków finansowych planowanych rozwiązań założono, że wejdą one w życie z dniem 1 marca 2014 r., jednak, jak zapowiada resort finansów, możliwe jest wprowadzenie ich nieco wcześniej. Wszystko zależy od postępu procesu legislacyjnego.

17 grudnia br. Rada UE wydała decyzję upoważniającą Polskę do wprowadzenia odstępstwa od obowiązujących przepisów unijnych (dyrektywa w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej), która jest podstawą do wprowadzenia zmian w zakresie odliczania podatku VAT z tytułu nabycia pojazdów samochodowych i paliwa do ich napędu oraz innych wydatków eksploatacyjnych.

Projekt zmian uregulować ma przede wszystkim nowe zasady odliczania podatku VAT od pojazdów samochodowych o dmc do 3,5 tony oraz wydatków związanych z ich eksploatacją (w tym także paliwa do ich napędu). W związku z tymi zmianami proponuje się również stosowne zmiany w podatkach dochodowych.

Projektowana ustawa wprowadzi w podatku VAT możliwość 50% odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do użytku prywatnego.

Pełne odliczenie będzie przysługiwało tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Z uwagi na skutki budżetowe wynikające z wprowadzenia możliwości odliczania 50% kwoty podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych, przewidziano przejściowe wyłączenie tego prawa, tzn. pozostawienie w okresie do 30 czerwca 2015 r. dotychczasowych rozwiązań dla nabywanych paliw. Oznacza to, że przedsiębiorcy korzystający w swoich firmach z samochodów osobowych nie będą mieć do tego dnia możliwości odliczania podatku VAT od paliw. Okres przejściowy nie dotyczy wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100% do działalności gospodarczej.

Podobne wiadomości:

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Aktualności 2015-01-21

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando