mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowy bat na kierowców. 10 tys. mandatów w miesiąc

Nowy bat na kierowców. 10 tys. mandatów w miesiąc

Jeżeli przejechałeś ostatnio na czerwonym świetle na skrzyżowaniu, możesz się spodziewać korespondencji od GITD. Przez pierwszy miesiąc funkcjonowania system monitorujący przejazd na czerwonym świetle złapał już 10 tys. wykroczeń.

Nowy bat na kierowców. 10 tys. mandatów w miesiąc
Generalny Inspektorat Transportu Drogowego uruchomił jakiś czas temu urządzenia, które będą rejestrować wykroczenia polegające na przejechaniu przez skrzyżowanie na czerwonymświetle. Nad terenie całej Polski czuwa na razie 20 kamer, które obsługuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).

Samochód, który przejedzie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle zostanie zarejestrowany przez kamery. Co ciekawe, kierowca nie będzie świadomy, czy został przyłapany, bowiem w tym przypadku nie mrugnie flesz, tak jak ma to miejsce w przypadku fotoradarów. O monitorowanym skrzyżowaniu nie informuje również żaden znak ostrzegawczy.

Pozostaje przestrzegać przepisy, bowiem mandat za takie wykroczenie wynosi od 300 do 500 złotych, a do tego trzeba doliczyć jeszcze 6 punktów karnych.

Po miesiącu działalności punkty rejestrujące wykroczenia przyłapały już około 10 tys. samochodów. Najbardziej skuteczne lokalizacje to kamery na skrzyżowaniach w Markach, Komornikach oraz Jabłonnej.

Miejsca, w których znajdują się kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle:

1. Miejscowość: Stalowa Wola (woj. podkarpackie)
Skrzyżowanie: DK 77 z DW 871 (ul. K.E.N.)

2.Miejscowość: Ropczyce (woj. podkarpackie)
Skrzyżowanie: DK 94 z DW 986 (ul. 3 Maja)

3.Miejscowość: Łukanowice (woj. małopolskie)
Skrzyżowanie: DK 94 z drogą od Sierachowic/Topoliny od Łukanowic)

4.Miejscowość: Olkusz (woj. małopolskie)
Skrzyżowanie: DK 94 z ul. Króla Kazimierza Wielkiego/ul. Pakuska

5.Miejscowość: Łaziska Górne (woj. śląskie)
Skrzyżowanie: DK 81 z ul. Cieszyńską

6. Miejscowość: Pyskowice (woj. śląskie)
Skrzyżowanie: DK 94 (ul. Toszecka) z DK 40 (ul. Mickiewicza)

7. Miejscowość: Polkowice (woj. dolnośląskie)
Skrzyżowanie: DK 3 z ul. Kopalniana

8. Miejscowość: Anielin (woj. lubelskie)
Skrzyżowanie: DK 12  z ul. Puławską

9. Miejscowość: Mroków (woj. mazowieckie)
Skrzyżowanie: DK 7 z ul. Rejonowa

10. Miejscowość: Marki (woj. mazowieckie)
Skrzyżowanie: DK 8 z ul. Wspólna

11. Miejscowość: Jabłonna (woj. mazowieckie)
Skrzyżowanie: DK 61 z ul. Modlińska-ul. Brzozowa

12. Miejscowość: Zgierz (woj. łódzkie)
Skrzyżowanie: DK 91 (ul. Armii Krajowej) z ul. Długa/Jana Pawła II

13. Miejscowość: Kowal (woj. kujawsko-pomorskie)
Skrzyżowanie: DK 1 z 269 (ul. Wojska Polskiego)

14. Miejscowość: Grębocin (woj. kujawsko-pomorskie)
Skrzyżowanie: DK 15 z DW 552 (ul. Dworcowa-Lubicka)

15. Miejscowość: Nakło nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie)
Skrzyżowanie: DK 10 z DW 241

16. Miejscowość: Komorniki (woj. wielkopolskie)
Skrzyżowanie: DK 5 z ul. Magazynowa – ul. Daimlera Gottlieba

17. Miejscowość: Piła (woj. wielkopolskie)
Skrzyżowanie: DK 10 z DK 11 (ul. Bydgoska)

18. Miejscowość: Miszewo (woj. pomorskie)
Skrzyżowanie: DK 20 z ul. Gdańska

19. Miejscowość: Luzino (woj. pomorskie) Skrzyżowanie: DK 6 (ul. Wejcherowska – ul. Lęborska) z ul. Chłopska – ul. Wilczka

20. Miejscowość: Mosty, pow. Lęborski (woj. pomorskie)
Skrzyżowanie: DK 6 (ul. Abrahama) z ul. Witosa – ul. Kwiatowa)

Komentuj:

~Axel 2016-09-02

No cóz... nowosci techniczne pozwalaja na takie cuda, ale z wlasnego doświadczenia wiem, ze nie sa one na tyle dokładne aby rzeczywiscię oddawać prawde. Wystarczy, ze sa dwa pasy, gdzie jeden to jhazda prosto i skręt w prawo a drugi to jazda w lewo... i juz zaczynają sie JAJA!!! Gdy jest zielone do jazy na wprost i w prawo a w lewo jest czerwone - uważaj, bo przekroczenie lini juz skutkuje tym, ze dostaniesz mandat ! To juz jest QRESTWO, mimo, ze widac na ich fotkach, ze jedziesz prosto to poza tym, ze wiesz jak było nie masz szans... bo "urzędasy" z GITD wiedzą lepiej, malo tego nawet Twoj rejestrator jazdy (jezeli oczywiscie masz jeszcze to nagranie) nie jest dla nich ani dla sądu rzednym dowodem. Wniosek? ! Nawet nie podejmuj próby ominięcia tego co sklręca w lewo, bo wg Inspektoró Transportu Drogowego, popełniłeś wykroczenie i mandat 500zł +6ptk masz jak w banku ! Niestety, nikt tego nie kontroluje poza tymi urządzeniami, które jak wskazałem nie są miarodajne - a szkoda, bo wystarczyło by dodać jeszcze jedą sesię (jedną fotkę) zdjęciową i widać jak na dłoni, ze nie ma zadnego wykroczenia - poza, jezeli uznaje sie to za wykroczenie, przejechanie częsciowo na lewy pas, celem ominięcia skręcajacego w prawo.

~jam 2016-01-05

Jestem przeciwny przejeżdżaniu na czerwonym, ale też za takim ustaleniem czasu dla światła pomarańczowego w zależności od dopuszczalnej prędkości w danym miejscu, żeby była szansa na przejechanie skrzyżowania bez gwałtownego hamowania.

~rex 2016-01-03

Oczywiście trudno popierać przejeżdżanie na czerwonym, ale nóż się w kieszeni otwiera, kiedy tylko wciskając gaz do dechy i przejeżdżając na "pomarańczowym" da się przerwać stawanie co 20m na czerwonym 5-6 razy z rzędu. W moim mieście jest masa takich ulic - z sygnalizacją dosłownie co chwila. Są nawet przystanki tramwajowe, gdzie światła są na początku i na końcu przystanku. Aż w oczy kole jak wciska się na siłę sygnalizację, bo przecież tania ona nie jest i zarobić na niej można. Takie rejestrowanie przejazdu na czerwonym ma jednak wg mnie sens, na sygnalizacjach rzadkich, na skrzyżowaniach, gdzie prędkości przejazdu są duże, bo tam może dojść do poważnych kolizji.

~bezsensowne łupienie kierowców 2015-12-27

Pułapki na czerwone światło - zgoda , ale tylko w przypadku uporządkowania sygnalizatorów , wydłużenia żółtego ( nie 2 sekundy że albo jedziesz na czerwonym , albo masz kufer rozbity przez samochód za tobą , no i oczywiści przy każdym sygnalizatorze sekundnik jak na paru skrzyżowaniach we Wrocławiu. W innym przypadku to hucpa nierządu i wyłudzanie pieniędzy, to czyste draństwo nastawione na karanie a nie ułatwienie i upłynnianie ruchu. No cóż ale od bęcwałów w MSW już niczego pozytywnego się nie spodziewam , dewiza karać , karać za wszystko i bez sensu wciąż aktualna

~jarekbaz 2015-12-25

Gratuluję autorowi wybitnie głupiego tytułu.nPomysł na karanie kierowców którzy przejeżdżają na czerwonym świetle jest zdecydowanie godny pochyła i mam nadzieję że pojawią się takie kamery na wszystkich skrzyżowaniach a mandaty będą zdecydowanie wyższe. No i najważniejsze, czyli może w końcu uda się wyeliminować z naszych dróg baranów którym się wydaje że im wszystko wolno ;) a przy okazji ocalimy życie i zdrowie normalnych ludzi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.