mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowy podatek od używanych samochodów

Nowy podatek od używanych samochodów

Bieżący rok będzie najprawdopodobniej rekordowym pod względem prywatnego importu używanych samochodów. Ta sytuacja ściągnęła zainteresowanie rządu, który zamierza wprowadzić kolejny podatek, który uderzy w kierowców.

Nowy podatek od używanych samochodów
Import używanych samochodów w ostatnim czasie ma się bardzo dobrze. Na początku zeszłego roku obniżono opłatę recyklingową, a parę miesięcy temu wprowadzono program dopłat dla rodzin wielodzietnych "500+", które w wielu przypadkach są wykorzystywane na zakup samochodu, co widać po słupkach sprzedaży.

Przez pierwszą połowę tego roku zarejestrowano prawie 370 tys. samochodów. W porównaniu z ubiegłym rokiem to o 15,9 procent więcej. Jeżeli trend utrzyma się do końca roku, w Polsce przybędzie nawet 900 tys. samochodów. Ostatni raz podobny wynik uzyskano w 2008 roku. Sprowadzono wtedy do kraju przeszło 1,01 mln samochodów.

Dlatego nie powinno dziwić, że politycy zamierzają zbić kapitał na tym trendzie. Na początek akcyza zostanie zastąpiona nowym podatkiem, który będzie uzależniony od poziomu emisji CO2 lub normy emisji spalin. Według najnowszych doniesień medialnych nowy podatek od samochodów używanych mógłby kosztować od 200 do 500 zł rocznie za pojazd wyprodukowany przed 2006 rokiem.

Nowe obostrzenie nie wpłynie na preferencje zakupowe Polaków, choć politycy liczą, że nowy podatek wpłynie na zainteresowanie nowszymi, ekologicznymi pojazdami. Niestety, to tylko teoria. Statystyki dostarczane przez SAMAR jasno mówią, że średnia wieku używanego auta rejestrowanego w Polsce wzrosła z 10 lat i 9 miesięcy do 11 lat i 7 miesięcy. Z kolei Centralna Ewidencja Pojazdów podaje, że średni wiek czterech kółek poruszających się po polskich drogach to 13-14 lat.

A więc w praktyce rząd będzie mógł liczyć dodatkowe wpływy do budżetu, które pozwolą załatać dziury, a kierowcy doliczą do rachunku kolejny podatek (pamiętajmy o podatku drogowym wliczonym w cenę paliwa) za możliwość poruszania się samochodem po polskich drogach.
Tematy w artykule: podatek

Podobne wiadomości:

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Komentuj:

~michał_88 2016-10-12

Ja prywatnie unikałem jak ognia używanych samochodów, bo nie był to dla mnie pewny grunt. Od momentu założenia firmy, nasze samochody wynajmujemy z Panek s.a. Do umowy nie są naliczane nowe, dodatkowe opłaty tak jak w przypadku podatków do używanych czy nowych aut. Nic mnie nie zaskoczy, a dostaję gwarancję dobrego samochodu i jasnych warunków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Seat Mii w nowych wersjach wyposażenia
Seat Mii w nowych wersjach wyposażenia
Seat prezentuje nowe, a właściwie odświeżone oblicze najmniejszego modelu Mii. Miejski model będzie teraz dostępny wyłącznie w 5-drzwiowym nadwoziu, a modyfikacje dotkną też poszczególnych wersji wyposażenia - od bazowej Style, przez Chic, po topową FR-Line.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi