mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządu i krytycznym uwagom Komisji Europejskiej, akcyza na używane samochody sprowadzane z unijnego rynku pozostanie na tym samym poziomie także po 1 stycznia 2006.

Nowy rok = stara akcyza + nowa opłata

Prace nad likwidacją starej ustawy trwają. Wizja tej nowej nie jest jednak jeszcze sprecyzowana. W wywiadzie dla „Gazety Prawnej” minister finansów Teresa Lubińska powiedziała:

„Obecnie rozważamy kilka wariantów nowego podatku. W skrócie nazywamy go podatkiem ekologicznym – jego wysokość będzie zależała od pojemności silnika i norm emisji spalin. Chcemy wszystkie rozwiązania przedyskutować z resortem transportu oraz środowiska, a także branżą motoryzacyjną. Jednak kiedy nowy podatek zostanie wprowadzony i jak on będzie wyglądał, jeszcze nie wiemy. Na pewno nie wejdzie on od 1 stycznia 2006 r.”

Pani minister jednocześnie nie obawia się ewentualnych kar nałożonych przez Unię i konieczności zwrotu akcyzy tym, którzy już ją zapłacili, w razie niekorzystnego dla Państwa wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czy wola zmiany przepisu, który zdaniem Komisji Europejskiej jest niezgodny z prawem unijnym okaże się wystarczającym usprawiedliwieniem przekonamy się niebawem.

Zmiany opłaty nie będą miały rewolucyjnego charakteru, raczej chodzi o niewielkie poprawki. Wniosek z tego, że nie dość, że płacić będziemy najpierw akcyzę, później przerobioną na „podatek ekologiczny”, to jeszcze od każdego sprowadzonego po Nowym Roku auta indywidualny importer będzie musiał odprowadzić do Skarbu Państwa stałą opłatę w wysokości 500 złotych.

Opłata wynika z ustawy o recyklingu pojazdów. Firmy sprowadzające ponad 1000 aut rocznie będą zobowiązane do zapewnienia ich bezpłatnego złomowania. Dotyczy to także importerów samochodów fabrycznie nowych.  Mali (do tysiąca samochodów) importerzy są z tego obowiązku zwolnieni, w zamian zapłacą wspomniane właśnie 500 złotych od każdego sprowadzonego auta. Opłata jest niezależna od wieku i wartości samochodu.

Wizja konieczności uiszczenia opłaty niezależnej od wartości auta (którą sprowadzający nagminnie zaniżają) może spowodować do końca roku kolejny wzrost liczby sprowadzonych samochodów używanych. Trend dotyczyć będzie szczególnie pojazdów najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych, dla których 500 złotych to więcej niż ich całkowita wartość.

Czytaj także:

Akcyza na paliwa na razie bez zmian 2005-11-28

Za złomowanie zapłacą producenci i importerzy 2004-12-14

Wysokoprężny Grandis już w Polsce 2005-12-01


Podobne wiadomości:

Akcyza na razie bez zmian

Akcyza na razie bez zmian

Finanse i prawo 2005-11-28

Wysokoprężny Grandis już w Polsce

Wysokoprężny Grandis już w Polsce

Premiery 2005-12-01

Komentuj:

~dawid 2007-02-15

niestety to jest polska i tu zawsze wszystko sie moze zdarzyc. Mialem to samo co ty ale nic nie zrobilem bo nic nie da rady zrobic

~Adrian.Bytom 2007-01-24

Zapłaciłem akcyze w 2006 za samochód sprowodzony z zagranicy .Zarejstrowałem go dokładnie w tym roku 2007 dnia 22 stycznia - Dlaczego tak pozno ? poniewaz czekałem na duplikat dokumentu wymeldowania pojazdu z zagranicy .Aby go zarejstrować w Bytomskim urzędzie kazano mi jeszce zaplacic 500 zl podatku ekologicznego .Czuję się oszukany bo dwa razy placic podatek za ten sam samochód to kpina i grabież w biały dzień .Jak domagać się i czy jest wogole taka możliwość zwrotu jednego z tych podatków .Bardzo proszę o jaką kolwiek radę mogą panstwo pisać na e maila-- adrianol21@poczta.fm

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.