mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowy rząd przywróci fotoradary straży miejskiej?

Nowy rząd przywróci fotoradary straży miejskiej?

Ledwie nowe regulacje weszły w życie, a już Prawo i Sprawiedliwość szuka sposobu na cofnięcie reformy, która odebrała uprawnienia do mierzenia prędkości strażom miejskim i gminnym.

Nowy rząd przywróci fotoradary straży miejskiej?
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, fotoradary mogą powrócić w ręce straż gminnych i miejskich. Póki co od początku tego roku trafiły one w ręce Głównej Inspekcji Transportu Drogowego. W wyniku problemów proceduralnych związanych z przekazaniem tych urządzeń, część z nich zniknęła z dróg. 

Taka sytuacja to efekt ustaleń poprzedniej koalicji PO i PSL, która zdecydowała o odebraniu strażnikom miejskim i gminnym możliwości rejestrowania wykroczeń przy pomocy mobilnych fotoradarów. 

Posłowie PiS uważają, że zmiany poszły za daleko, wobec czego Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wraz z resortem spraw wewnętrznych i administracji pracują nad przywróceniem wszystkich urządzeń do działania. W ich ocenie, większa ilość fotoradarów na drogach wpływała pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego. 

Posłowie opozycji uważają, że sprawa powinna zostać poddana szerokiej dyskusji. Przypominają także raport NIK, który był miażdżący dla samorządów. Większość urządzeń wykorzystywanych przez straże miejskie oraz gminne była wykorzystywana tak, by łatać lokalne budżety, zamiast wpływać pozytywnie na bezpieczeństwo. 

W całym kraju w rękach gmin było około 400 fotoradarów. Od pierwszego stycznia na drogach pracują tylko te urządzenia, za które odpowiada GITD. W roku 2014 strażnicy miejscy i gminni wystawili przy pomocy fotoradarów ponad 751 tys. mandatów, łącznie na kwotę ok. 130 mln zł.

Tematy w artykule: mandaty fotoradary straż miejska

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Komentuj:

~blus 2016-03-24

Znowu pawiany zaczną chodzić z podniesionymi ogonami , to katastrofa , teraz przynajmniej zbierają psie gówno z trawników a niedługo zaczną się czaić w krzakach. Dlaczego PIS nie rozwiąże tej sasranej formacji wyłudzającej pieniądze i nękające lokalne społeczeństwo. Z bezpieczeństwem to nie ma nic wspólnego , czy ktoś zauważył że lawinowo wzrosła ilość wypadków , nie , kierowcy poradzą sobie bez tych durni na ulicach . Dlaczego mamy marnować nasze podatki na niepotrzebnych leni, może by za to coś wybudować dla miasta co posłuży wszystkim , a nie garstce pociotków zatrudnionych w urzędach . W SM panuje największy nepotyzm, zatrudnione tam są całe klany rodzinno- towarzyskie.

~waldi 2016-01-27

Albo jak ich ustrzelą to śmigają na punkciki.com i pozbywają się problemu ;)

~Arekos 2016-01-26

co to zmieni? I tak wszyscy teraz z Yanosikiem jeżdzą

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport