mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowy taryfikator punktów karnych coraz bliżej

Nowy taryfikator punktów karnych coraz bliżej

Komisja Wspólna z udziałem przedstawicieli rządu i samorządu przyjęła opracowany przez MSWiA projekt rozporządzenia, który zmienia taryfikator punktów karnych. Już wkrótce punkty karne będą grozić m.in. także za rozmowę przez komórkę w czasie jazdy oraz za niezatrzymanie się na skrzyżowaniu ze znakiem STOP.

Nowy taryfikator punktów karnych coraz bliżej
Aktualny taryfikator punktów karnych zostanie zmieniony i rozszerzony o punkty za wykroczenia najbardziej zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz za te, którym dotąd przypisywano zerową wartość punktową.

Projekt rozporządzenia przewiduje większą liczbę punktów karnych dla kierowców za wykroczenia wobec pieszych, a także za niezapewnienie bezpieczeństwa pasażerom, w tym dzieciom przewożonym niezgodnie z przepisami. Za wjeżdżanie na przejazd tramwajowy otrzymamy cztery punkty karne – a nie zero jak obecnie. Za wjazd na zakorkowane skrzyżowanie kierowca pojazdu otrzyma po zmianach dwa punkty karne (dotąd zero).

Kierowcy prowadzący rozmowy przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem dostaną pięć punktów karnych. Dzisiaj wykroczenie to nie jest w ogóle punktowane. Podobnie jest z parkowaniem na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. Kierowcy łamiący tego typu przepisy otrzymają pięć punktów karnych.

Także bardziej surowo będzie karane przewożenie dzieci bez wymaganego fotelika. Kierowcy otrzymają za to wykroczenie dwa razy więcej punktów niż obecnie – czyli nie trzy a sześć punktów karnych. Kierowcy otrzymają także większą niż dotąd liczbę punktów karnych za przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. W miejsce jednego dostaną cztery punkty karne.

Nowy taryfikator punktów karnych zacznie obowiązywać po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Zmiany w punktacji karnej zostały ujęte w projekcie rozporządzenia MSWiA w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.
Tematy w artykule: mandaty punkty karne

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Komentuj:

~danry 2011-10-06

Zamiast budować drogi, to się biorą za bezpieczeństwo "od dupy strony". A psom w to graj - większe mandaty = większe nagrody i szersze kieszenie. Będą mogli się wykazać, przygłupy z policji z ledwo pozdawanymi maturami na mierne.

~Tomek 2011-10-03

.... i jeszcze za jazde w szpilkach by sie przydało.. Jak juz tak "dbaja o bezpieczeństwo".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.