mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Numery rejestracyjne nie będą się zmieniać

Numery rejestracyjne nie będą się zmieniać

Szybsze rejestrowanie samochodów sprowadzanych z UE, stały numer rejestracyjny auta przez cały okres użytkowania, dostęp do informacji o przebiegu samochodu i liczbie zmian jego właścicieli, to tylko niektóre propozycje jakie znajdują się w projekcie ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz kierowców.

Numery rejestracyjne nie będą się zmieniać
Projekt zakłada, że obywatel w jednym miejscu załatwi wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją pojazdu. Wszystkie dokumenty złożone przez obywatela nawet te, które są wymagane np. przez urząd skarbowy zostaną sprawdzone i przesłane do właściwych urzędów.

Projekt zakłada także stały numer rejestracyjny przez cały okres użytkowania pojazdu. Ma to przede wszystkim zaoszczędzić czas nowego właściciela pojazdu. Każdy kto kupi używany samochód nie będzie musiał już występować o nowe numery rejestracyjne. Właściciel indywidualnych numerów będzie mógł je zachować i wykorzystać przy nowym samochodzie. Teraz musi je zwrócić do organu rejestrującego (starosty). Planowane rozwiązania nie obejmą pojazdów służb i pojazdów dyplomatycznych.

Dane o stanie licznika samochodu oraz liczbie zmian właścicieli będą umieszczane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Informacje te, uzyskane podczas badania technicznego przekażą stacje kontroli pojazdów. Ma to przede wszystkim ochronić kupujących auta, którzy będą mogli sprawdzić rzeczywisty stan licznika samochodu. Unikną przy tym zakupu pojazdu, który ma „cofnięty licznik przebiegu”. Informacje będą dostępne za pośrednictwem ePUAP. Wpisując dane z dowodu rejestracyjnego (np. jego numer) uzyskamy interesujące nas informacje.

Rejestracji samochodu będzie można dokonać u dowolnie wybranego przez siebie starosty na terenie całego kraju. Zostanie zniesiony wymóg rejestracji pojazdu u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy. Na podobnych zasadach możliwe będzie także uzyskanie prawa jazdy.

Proponowana nowelizacja zakłada umożliwienie korzystania z uprawnień do kierowania pojazdami niezwłocznie po zdaniu egzaminu państwowego. Będzie to możliwe dzięki przyznaniu wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego kompetencji do ich wydawania.

Zaproponowano również, aby podczas kontroli drogowej nie było obowiązku legitymowania się dowodem rejestracyjnym (o ile jest się właścicielem kierowanego pojazdu), prawem jazdy i polisą OC.

Producenci oraz importerzy nowych pojazdów z chwilą przeznaczenia pojazdu do sprzedaży będą przekazywać jego dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Dzięki temu do rejestracji nowych pojazdów wykorzystywane będą dane już wprowadzone w postaci elektronicznej. Nie będzie potrzeby ręcznego ich wprowadzania, co zmniejszy ryzyko powstania błędów i skróci czas rejestracji pojazdu.

Planuje się, że projekt jeszcze w tym miesiącu trafi na Komitet Stały Rady Ministrów.

Podobne wiadomości:

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Trzecia tablica będzie w końcu legalna

Trzecia tablica będzie w końcu legalna

Finanse i prawo 2015-12-28

Komentuj:

aaa 2011-04-16

chychak, nie pomyślałem o tym :) ale mogłoby być miło AAA 0001. Tyle, że mam rejestrację dwuliterowe, ale zakładam że po wejściu w życie ujednolicą dla kraju i może da się "AAA" :)

~chychak 2011-04-16

aaa a Ty byś pewno chciał tablicę zaczynającą sie od AAA... :)

aaa 2011-04-15

icek, ale to nie dotyczy tablic z innych krajów ;) to dotyczy tylko polskich, więc sprowadzony i tak otrzyma nowe przy pierwszej rejestracji w kraju. szkoda tylko, że nie zaczną przy okazji wydawać tablic jak leci np. AA 00001 itd. zamiast tych "lokalnych".

icek_star 2011-04-14

a jak jakiś polak - niemiec zarejestruje w dojczlandach nowy samochód i chce, żeby na tablicy był ciąg nic nie znaczących znaków a potem w polsce okaże się, że ktoś kupił od niego z blachami np HWDP, DOOPA i in. wpadłem na gorsze ale tu nie napiszę

icek_star 2011-04-14

jeszcze jedno, koło mnie w auto-handlu stoi takie małe nieważne, ma na tablicy O z dwiema kropkami nad, w polskim alfabecie nie ma takiej

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.