Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to kierowcy będą współfinansować leczenie ofiar wypadków drogowych. Część składki obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego przeznaczana właśnie na ten cel będzie trafiać na konto centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. W momencie wejścia w życie ustawy będzie to 12-procentowy ryczałt (do końca 2008 r.), który co roku będzie aktualizowany na podstawie faktycznie poniesionych kosztów leczenia ofiar wypadków.
Do NFZ trafi także 12 procent opłat (kar), jakie trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego od kierowców, którzy nie zawarli w terminie umowy ubezpieczenia OC.
Początkowo przepisy wprowadzające podatek Religi (od nazwiska pomysłodawcy, ministra zdrowa, Zbigniewa Religi) miały wejść w życie już od 1 kwietnia, następnie datę tę przesunięto na 1 lipca. W końcu, po uwzględnieniu poprawek senatorów, ponownie przesunięto termin wejścia w życie ustawy na 1 października. Zmiany te spowodowały, iż jeszcze przed rozpoczęciem wakacji pojawiły się pierwsze reklamy, które miały zachęcać do wcześniejszego wykupienia polisy OC, aby w ten sposób "oszukać" prawo i nie płacić zwiększonej stawki.
Teraz, kiedy znana jest już ostateczna data rozpoczęcia finansowania leczenia ofiar wypadków przez kierowców, ponownie jesteśmy świadkami wzmożonej kampanii reklamowej zakładów ubezpieczeniowych. Przepisy prawa ubezpieczeniowego nie zabraniają bowiem wcześniejszego zawarcia umowy ubezpieczenia OC na kolejny okres. Każdy, kogo obecna polisa OC traci niedługo ważność, może już teraz wykupić nową, na następny rok, z terminem rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej np. od grudnia. Taką wyprzedzającą polisę można zawrzeć jednak maksymalnie na okres 12 miesięcy. Prędzej czy później więc, przyjdzie nam kierowcom pokryć wzrost stawki OC z naszej kieszeni.
Czy jednak aby na pewno z dniem pierwszego października polisy OC komunikacyjne we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych pójdą w górę o 12 procent, a według różnych szacunków nawet o 15-18 proc.? Wcale nie jest to takie pewne.
W przeprowadzonej krótkiej sondzie telefonicznej przedstawiciele firm ubezpieczeniowych ostrożnie wypowiadali się na temat ewentualnych podwyżek w OC komunikacyjnym. Owszem, nie wykluczali takich podwyżek, nawet z dniem 1 października, jednak niekoniecznie w wysokości 12 proc. czy też więcej. Najczęściej polityka dotycząca wzrostu cen ubezpieczeń jest długofalowa, dlatego też podwyżek w związku z wprowadzeniem podatku Religi możemy spodziewać się nawet dopiero w przyszłym roku. Przedstawiciel jednej z firm ubezpieczeniowych, który jednak chciał zachować anonimowość, stwierdził wręcz, iż w związku ze zmianami w ubezpieczeniach OC komunikacyjnych jego towarzystwo podwyższa stopniowo już od pewnego czasu ceny polis, tak by uniknąć jednorazowej dość dużej podwyżki.
Podobnego zdania jest i Polska Izba Ubezpieczeń, w której stanowisku dotyczącej OC Religi możemy przeczytać, iż: "Nie w każdym przypadku będzie to jednoznaczne z podnoszeniem wysokości składek w okresie następującym bezpośrednio po wejściu w życie obowiązku odprowadzania opłat ryczałtowych. Zmiany cen mogą nastąpić zarówno zaraz po 1 października, jak i później. Z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać wzrostu cen również w roku 2008."
Według ekspertów Izby towarzystwa ubezpieczeniowe są w końcu podmiotami gospodarczymi, które działają, by osiągnąć jak największy zysk, dlatego wejście w życie nowych przepisów musi się odbić w dłuższej perspektywie zwiększonymi składkami OC posiadaczy pojazdów, by w ten sposób zmniejszyć straty ubezpieczycieli (ubezpieczenie OC i w Polsce, i w krajach Unii Europejskiej jest niedochodowe). O dokładnych skutkach wprowadzenia podatku Religi będzie można mówić dopiero po uzyskaniu pełnych wyników finansowych ubezpieczycieli za 2008 rok.
Decyzję, czy pospieszyć się i jeszcze przed końcem września zawrzeć polisę OC na kolejny rok, powinniśmy więc w miarę dokładnie skalkulować. Im wyższą składkę płacimy, im mniej czasu pozostało nam do końca ważności okresu polisy, tym bardziej będzie się nam opłacać wydać pieniądze na ten cel jeszcze w tym miesiącu. W przeciwnym razie nie ma co się spieszyć z zakupem nowej polisy, 1 października wcale bowiem nie musi oznaczać podwyżek w ubezpieczeniach OC.
Sprawa może się niezwykle skomplikować, jeśli Trybunał Konstytucyjny (do którego ustawa została już zaskarżona) orzeknie niezgodność wprowadzonych przepisów z konstytucją.
A podstawy ku temu są jak najbardziej mocne. Tak przynajmniej twierdzi spora grupa ekspertów, w tym PIU. Po pierwsze opłata ta ma charakter podatku, a więc kolejne jej stawki powinny być określane w ustawie, a nie w rozporządzeniu. Ustawa różnicuje podmioty wobec prawa - poszkodowani w wypadkach drogowych będą mieć więcej środków na leczenie niż inni poszkodowani. I w końcu wprowadzonym przepisom można zarzucić brak sprawiedliwości społecznej. Na leczenie ofiar będą się "zrzucać" wszyscy kierowcy, bez względu na to, czy mogą się pochwalić bezszkodową jazdą, czy też byli już sprawcami jakichś kolizji.
Czytaj także:
Sejm: Podatek Religi od 1 października (2007-06-29)
Senat opóźnia "podatek Religi" (2007-06-26)
Sejm za podwyżką OC (2007-05-25)
Ostatnie komentarze z Forum mojeauto.pl:
Dodaj swój komentarz +