mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > O czym pamiętać, kupując auto za granicą

O czym pamiętać, kupując auto za granicą

Choć z zachodu Europy nie zalewa nas już olbrzymia fala używanych samochodów, to jednak wciąż sporo osób, które poszukują dla siebie auta na rynku wtórnym, szuka go poza granicami naszego kraju. Jest szansa na znalezienie ciekawego samochodu po atrakcyjnej cenie, ale można również mocno żałować swojego wyboru. Co zrobić, byśmy po przyjeździe do kraju byli zadowoleni z naszego zakupu?

O czym pamiętać, kupując auto za granicą
Cofnięty licznik czy powypadkowe auto-składak to nierzadko spotykana diagnoza po przeglądzie używanego samochodu, sprowadzonego z zagranicy. Do Europejskiego Centrum Konsumenckiego trafia wiele skarg na nieuczciwych sprzedawców z Niemiec czy Holandii. Na ich podstawie powstała lista podpowiedzi, jak uniknąć haczyków i nie dać się naciągnąć. Oto 7 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem używanego auta za granicą

1. Kupujesz auto przez Internet? Nie płać "z góry"

Pan Kowalski znalazł w popularnym serwisie internetowym ogłoszenie o sprzedaży używanego auta średniej klasy. Skontaktował się z niemieckim sprzedawcą, który poinformował go, że dostarczeniem samochodu zajmie się firma przewozowa. Potem zawarł umowę na odległość ze sprzedawcą i zgodnie z ustaleniami przelał 5000 euro na konto firmy przewozowej. Status przesyłki mógł śledzić na stronie internetowej. Kiedy auto nie dotarło w umówionym terminie, pan Kowalski próbował skontaktować się ze sprzedawcą – bezskutecznie, zaś witryna firmy przewozowej zniknęła.

- Tak wygląda powtarzalny schemat działania samochodowych oszustów. Podobnych spraw trafiło do nas kilkanaście - mówi Małgorzata Furmańska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

2. Sprawdź, czy sprzedawca istnieje naprawdę

Wiarygodność każdego przedsiębiorcy w Europie można zweryfikować, nie wychodząc z domu. Wystarczy wpisać nazwę firmy do wyszukiwarki w rejestrze podmiotów gospodarczych danego kraju (odpowiedniki polskiego Krajowego Rejestru Sądowego) i sprawdzić, od kiedy istnieje i gdzie ma siedzibę. Tabela z linkami do wyszukiwarek rejestrów przedsiębiorców w krajach UE dostępna jest chociażby na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

3. Uważaj na oferty typu "Specjalista-tłumacz pomoże w zakupie samochodu na terenie Niemiec"

Warto dokładnie przyjrzeć się ogłoszeniom w serwisach aukcyjnych, w których osoby podające się za znawców oferują wyjazd i fachową pomoc przy zakupie samochodu, np. w Niemczech czy Holandii. Rzekomy profesjonalista oferuje swoją usługę w trybie "kup teraz", nie podpisując z kupującym żadnej umowy. Pomaga w znalezieniu samochodu, a na miejscu negocjuje umowę i sprawdza dokumenty sporządzone w obcym języku. Niestety zdarza się, że taka osoba nie jest prawdziwym specjalistą i współpracuje z nieuczciwym dilerem, fałszywie tłumacząc treść dokumentów kupującemu.

4. Nalegaj, by zapewnienia sprzedawcy były potwierdzone na piśmie

Zwykle dilerzy zachwalają stan samochodu, twierdząc, że jest w idealnym stanie. Dopiero po przeglądzie w Polsce okazuje się, jak bardzo obietnice rozmijają się z rzeczywistością.

- Zanim wpłacimy pieniądze, powinniśmy skłonić sprzedawcę do pisemnego potwierdzenia w umowie, np. bezwypadkowości auta, stanu licznika itp. To dowód niezbędny do dochodzenia roszczeń w razie, gdyby okazało się, że samochód ma wady – radzi Małgorzata Furmańska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

5. Poznaj popularne haczyki w umowach z niemieckimi dilerami

Często negocjacje, dotyczące warunków zakupu samochodu, prowadzone są w języku angielskim, ale umowa zostaje sporządzona w języku niemieckim. Warto zwrócić uwagę na kilka szczególnych zapisów, które mogą pozbawić kupującego ochrony prawnej. Zgodnie z przepisami sprzedawca w Niemczech może dokonać wyłączenia swojej odpowiedzialności wynikającej z niezgodności towaru z umową w dwóch sytuacjach:

- gdy działa jako osoba prywatna, a sprzedaż nie odbywa się w ramach jego działalności gospodarczej,
- gdy zarówno sprzedawca jak i kupujący działają jako handlowcy (obaj w ramach działalności gospodarczej).

Aby stworzyć taką sytuację prawną, diler może użyć w umowie jednego z następujących zapisów:

- "Händlerkauf", "Händlergeschäft" - oznacza, że kupujący i sprzedający są przedsiębiorcami (działają w ramach swojej działalności gospodarczej, a nie prywatnej)
- "Käufer bestätigt Gewerbetreibender" - kupujący potwierdza, że jest przedsiębiorcą (handlowcem)
- "Kauf zwischen zwei Verbrauchern" - oznacza, że kupujący i sprzedający zawierają transakcję jako osoby prywatne

Jeśli któryś z wymienionych zwrotów znajduje się w umowie zawieranej z niemieckim dilerem, istnieje znaczące prawdopodobieństwo, że w dokumencie pojawi się także dodatkowy zapis w rodzaju: "Ohne Garantie"/ "Unter Ausschluss jeglicher Gewährleistung" / "Ausschluss der Sachmängelhaftung", który oznacza "bez prawa do roszczeń z gwarancji".

6. Zainwestuj w przegląd przed zakupem

Wielu rozczarowań udaje się uniknąć poprzez oddanie samochodu do sprawdzenia w niezależnym warsztacie jeszcze przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą. Najczęstsze problemy, które wielu kupujących odkrywa dopiero po zawarciu transakcji to cofnięty licznik, ukryte usterki, np. uszkodzony silnik czy fakt, że samochód jest powypadkowy. Jeśli nie będzie możliwości dokonania przeglądu przez zakupem, warto przynajmniej pojechać po auto ze znajomym, znawcą samochodów.

7. W razie problemów zwróć się po bezpłatną pomoc do Europejskiego Centrum Konsumenckiego

Konsumenci, którzy padli ofiarą nieuczciwych dilerów, sprzedających używane samochody w krajach Unii Europejskiej, Islandii i Norwegii, mogą szukać pomocy w Europejskim Centrum Konsumenckim w Warszawie. Dzięki mediacji pomiędzy pokrzywdzonym konsumentem a zagranicznym przedsiębiorcą, ECK pomaga doprowadzić do rozwiązania sporu i uzyskania odszkodowania.

Podobne wiadomości:

Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Aktualności 2016-10-06

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za...

Finanse i prawo 2018-01-15

Komentuj:

~Apple 2012-09-17

Witam Prawie dałem się nabrać na atrakcyjną BMW 320d e46 w pełnym wyposarzeniu za jedyne 4000?... Gdybym nie zaczął szperać na google to straciłbym kupkę kasy... Cała konwersacja toczyła się po angielsku. Gość niby nazywał się Alexander Jorgensen a jego żona Cristine, mieli pochodzić z Danii z przepięknej miejscowości Aalborg. UWAGA!!! Tacy ludzie naprawdę tam mieszkają, ktoś się pod nich podszywa, albo poprostu to oni, lecz chyba nie są tacy głupi. Pisałem z gościem przez tydzień, pisał mi pikne maile że miał dom na lato w niemczech lecz tydzień temu go sprzedał i jeszcze auto chce sprzedać, bo w Danii zbyt droga rejestracja... Zdjęcia mi powysyłał najpierw z zewnątrz, później jak sobie za życzyłem to ze środka również. Później chciał się upewnić że napewno dojdzie do naszego spotkania, gdyż już dwóch kupców się nie zjawiło, dlatego w ramach dowodu chce żeby zrobić przesyłkę pieniężną 2000? w WESTERN UNION przez kolegę na siebie i wysłać mu skan dokumentu jako dowód że będę musiał przyjechać po ta kasę w miejsce spotkania czyli Hamburg. Zaczęło mnie dziwić że z każdym mailem bardziej nalegał na przesyłkę pieniędzy i parę razy wysyłał mi instrukcję jak tego dokonać. Ale zacząłem myśleć, interesować się prywatnością takiego przelewu i nie można nikomu udostępniać wypełnionego pisma z Wester Union, co dziwne gościu przesłał mi swoje dawno i nawet rezerwację z hotelu bo chciał już być tam dzień prędzej. Ale ja zarządałem jego zdjęcia i jego żony na tle sprzedawanego auta... Chciałem mieć pewność że to auto wogóle istnieje i ludzie też będą ci sami których udało się mi znaleźć na FaceBooku. No właśnie i tu już była ściema, więc odpisała mi niby ta żona że mąż wyjechał w interesach do holandii tym autem i przyjedzie prosto do Hamburga. Więc poprosilem o ich wspólne zdjęcie bo chcę wiedzieć jak wyglądają (a znalazłem właśnie rodzinę o tym nazwisku na FaceBooku). Do dziś niema maila powrotnego ani zdjęcia. UWAŻAJCIE LUDZIE, TAKIE PRZEKRĘTY DALEJ SIĘ DZIEJĄ JUŻ OD DAWNA I W DALSZYM CIĄGU!!! Też początkowo myślałem że to życiowa okazja, ale o mało bym nie stracił kasy...

~gregory 2012-07-15

W maju kupowałem do firmy 3 Toyoty Yaris, złożyłem zamówienie na samochody u Leśniewskich, adres i wszystkie info znalazłem u nich na stronie www.lesniewscy.eu. Auta kupili mi w Turynie w salonie Toyoty, ktoś je tam zostawił w rozliczeniu. Tak więc miałem serwis w ASO w pakiecie, transport do Polski pod firmę, wszystkie formalności załatwili oni, pomogli w leasingu i opłatach. Każdemu będę polecał, nie ma lepszej drogi by kupić dobre, używane auto!!! Auto Broker Lesniewscy się nazywają. Mają też komis w Szczecinie. Oni zajmują się sprowadzaniem samochodów na zamówienie z Niemiec i Europy. Bardzo profesjonalnie.

~Krzysztof 2011-06-16

Uwaga na ogłoszenia z Niemiec lub Danii o sprzedaży samochodów, które są rzekomo w Wielkiej Brytanii i rzekomo nie mozna ich tam zarejestrować bo maja kierownice po lewej stronie!!! Taka oferta jest tania cenowo rzekomo z tego powodu. Potem chcą żeby przelać np. 10% wartości przez Western Union a resztę po otrzymaniu auta. Auto ma byc dostarczone przez jakąś firmę przewozową ( napisane w artykule). W ogóle nie pozwalaja obejrzeć samochodu. Podają powody że są np. słuzbowo w Norwegii i nie mają czasu przyjechać. Całe oszustwo i trik! Nie wpłacjcie żadnych pieniędzy na Western Union ani na żadną firmę spedycyjną ani w ogóle przed transakcją!!!!! I absolutnie ignorujcie ogłoszenia z podanym kontaktem na mail typu ero693@gmail.com Mój znajomy stracił kupę kasy!!!!! Nie dajcie sie wpuścic w maliny!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando