mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > O ochronę wypadków transgranicznych

O ochronę wypadków transgranicznych

Na początku września na sesji plenarnej Parlament Europejski przyjął raport Mikołaja Mładenowa, członka Parlamentu Europejskiego (EPP/ED, Bułgaria) dotyczący szeregu kwestii dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych.

Celem opracowania jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony ofiar wypadków transgranicznych. Wynik głosowania był jednoznaczny - 664 głosy za, 16 głosów przeciw oraz 14 głosów wstrzymujących się - a sam raport został przyjęty w postaci najbardziej korzystnej dla sektora ubezpieczeń.

Ze względu na znaczenie tej kwestii dla europejskiego sektora ubezpieczeń, sekretariat CEA utrzymywał ciągły dialog z deputowanym Mladenovem przekazując sugestie sektora w oparciu o komentarze otrzymane od Członków CEA (m.in. PIU) i pomagając mu w trakcie sporządzania tego raportu. CEA odbywał spotkania z zainteresowanymi członkami PE, krytykami i koordynatorami. Ich celem było omówienie kwestii poruszonych w raporcie oraz zasadniczych poglądów i niepokojów CEA.

CEA konsultował także z członkami PE przygotowanie oraz negocjowanie poprawek kompromisowych. W szczególności należy podkreślić działania lobbingowe zmierzające do wyjaśnienia i zaprezentowania argumentów w takich kwestiach jak obowiązkowe ubezpieczenie kosztów prawnych, wymogi w zakresie informacji przedumownych oraz systemy przedstawicieli ds. szkód, a także zharmonizowanie sankcji.
Z tego też względu, Parlament Europejski głosował za odpowiednią informacją dla konsumenta w kwestii systemu przedstawicieli ds. szkód oraz za istnieniem ubezpieczenia kosztów prawnych. Uznano, iż dobrowolne ubezpieczenie kosztów prawnych dla osób często podróżujących stanowi wystarczającą ochronę w zakresie kosztów prawnych, które mogą powstać w wyniku wypadku drogowego o charakterze transgranicznym. Uzgodniono także, iż zasada subsydiarności zostanie zachowana w odniesieniu do zapisów karnych, a dalsza harmonizacja nie jest konieczna.

Debata w Parlamencie Europejskim pokazała dobitnie, iż nie ma potrzeby dalszej harmonizacji w kwestiach podniesionych w raporcie. Jesienią jednak Komisja Europejska opublikuje studium w zakresie odszkodowań dla ofiar wypadków o skutkach transgranicznych i wówczas poddane zostanie ono szczegółowej dyskusji.
Tematy w artykule: ubezpieczenia

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.