mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Obowiązkowe odblaski, czyli absurdalne pomysły

Obowiązkowe odblaski, czyli absurdalne pomysły

O zawirowaniach ze zmianami w ustawie prawo o ruchu drogowym, a dotyczących wprowadzenia obowiązku używania przez pieszych kamizelek odblaskowych, już informowaliśmy. Absurdalność tych pomysłów dostrzegliśmy jednak nie tylko my, czego najlepszym przykładem jest komentarz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.PL.

Obowiązkowe odblaski, czyli absurdalne pomysły
Na posiedzeniu Sejmu w dniu 13 czerwca br. posłowie uchwalili nowelizację ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja nałożyła na pieszych poruszających się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu obowiązek używania, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, elementów odblaskowych. Z obowiązku zwolniono osoby poruszające się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania. W nowelizacji nie przewidziano wprost sankcji za niestosowanie się do nowego obowiązku. Zgodnie z deklaracjami posłów ich intencją było, aby tego typu wykroczenia kończyły się pouczeniem.
    
Ustawa trafiła następnie do Senatu, gdzie została praktycznie "wywrócona do góry nogami". Senatorowie zaakceptowali poprawki Łukasza Abgarowicza (PO) – zmieniającą zapis o tym, że pieszy "jest zobowiązany" nosić elementy odblaskowe na sformułowanie "powinien" oraz Marka Martynowskiego (PIS) – zawężającą stosowanie odblasków do dróg krajowych i wojewódzkich (!). Jednocześnie zaproponowano, aby nowelizacja weszła w życie po 12 miesiącach od ogłoszenia, a nie jak uprzednio zapisano po trzech.
    
W opinii Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.PL proponowane przez senatorów zmiany świadczą o lekceważącym i nieprzemyślanym podejściu do zagadnień związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Usunięcie zapisu o obowiązku stosowania elementów odblaskowych na rzecz dowolności nie zmienia w żaden sposób sytuacji na polskich drogach i nie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa ich użytkowników. Zawęża się także stosowanie elementów odblaskowych tylko do dróg krajowych i wojewódzkich, kiedy to właśnie na drogach niższych kategorii, słabo oznakowanych i nieoświetlonych można zaobserwować wiele krytycznych sytuacji związanych z ruchem pieszych po zmroku.
    
Tworzenie tego typu ustaw bez możliwości egzekwowania ich zapisów, nie przyczynia się w żaden sposób do zmiany nawyków Polaków, a w konsekwencji do zmiany ich zachowań. Przerażającym jest fakt, że w kontekście rozwiązań w oczywisty sposób zwiększających bezpieczeństwo na drogach toczy się tak absurdalna dyskusja. Dla każdego kierowcy bezdyskusyjne jest, że po zmroku poza terenem zabudowanym piesi nie wyposażeni w elementy emitujące światło lub je odbijające są trudno zauważalni. W interesie każdego pieszego jest natomiast dołożenie wszelkich starań, aby cało i zdrowo dotrzeć do celu swojej podróży.

Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach wymaga współdziałania wszystkich uczestników ruchu, którzy wzajemnie powinni "ułatwiać sobie życie". Nawyk używania elementów odblaskowych powinien być oczywisty, niekwestionowany i zakorzeniony, tak jak oczywiste jest dzisiaj zapinanie pasów bezpieczeństwa i włączanie świateł podczas jazdy w dzień. Ogromna w tym rola organizacji zajmujących się kompleksową edukacją komunikacyjną społeczeństwa. Jak pokazuje życie, w świecie rzeczywistym pewne rozwiązania, aby zadziałały, muszą być jednak odgórnie narzucone poprzez odpowiednio skonstruowane prawo. Takiego właśnie prawa, a nie martwych zapisów oczekujemy od posłów i senatorów.

Podobne wiadomości:

Fotoradary nie dla straży miejskich

Fotoradary nie dla straży miejskich

Finanse i prawo 2015-07-17

Posłowie zapłacą też mandaty

Posłowie zapłacą też mandaty

Finanse i prawo 2015-07-12

Komentuj:

~buba 2013-07-21

Orwell to przewidział, żyjemy w świecie wielkiego brata, co najgorzej sami sie do niego wpędzamy

~socjal 2013-07-12

nestety socjalizm taki jest, a jeśli ktoś myśli że u nas nie ma socjalizmu, no to niech sobie tak dalej myśli i narzeka co chwilę na tego typu absurdy jaki jest oppisany w artykule

~BLUS 2013-07-11

A ja nie chcę żyć w świecie gdzie obowiązują same nakazy zakazy i słuchać ludzi którzy uważają że mają monopol na wiedzę , a są durni do kwadratu w tym co robią. Każdy na swój rozum i gdy chcę być bezpieczny sam się zabezpieczam bez nakazów mandatów , kar . POLSKA JAKO KRAJ ABSURDALNEJ WŁADZY WPOIŁA W URZĘDNIKÓW ŻE DZIEŃ BEZ WPROWADZONEGO ZAKAZU , NOWEJ KARY , ZAOSTRZENIA I TAK OSTRYCH PRZEPISÓW TO DZIEŃ STRACONY DLA URZĘDNICZEGO ŻYWOTA.nI TAK MNOŻĄ SIĘ ABSURDY I ROŚNIE NOWE POKOLENIE BUBLEWICZÓW CO TO W OBRONIE ŻYCIA WOŹNICY PROWADZĄCEGO FURMANKĘ KARZA ZAŁOŻYĆ ZIMOWE OPONY.nDlaczego żaden dureń w nie-rządzie nie pomyśli jak ułatwić ten trudny żywot Kowalskiemu , tylko jak go spacyfikować i wydoić z resztek gotówki i godności. BRRRRRRRRRRRR !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.