mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Od aut demonstracyjnych odliczysz cały VAT

Od aut demonstracyjnych odliczysz cały VAT

Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług przy nabyciu pojazdów przejściowo wykorzystywanych przez podatników jako tzw. pojazdy demonstracyjne/testowe, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż tych pojazdów.

Interpretacja ta jest następstwem przegranych przez fiskusa licznych sprawa sądowych w zakresie odliczania podatku VAT od samochodów demonstracyjnych. Przede wszystkim elementem kończącym swoistą batalię był styczniowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego  (sygn. akt I FSK 317/12). W wyroku NSA podtrzymał stanowisko spółki - dealera samochodowego, która twierdziła, że ma prawo do odliczenia całości VAT od nabywanych przez nią samochodów, nawet jeśli są używane w celach demonstracyjnych, ponieważ nie zmienia to faktu, że auta są przeznaczone do odsprzedaży. Gdyby ich ostatecznych celem nie była odsprzedaż, wówczas w przypadku aut osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwota VAT do odliczenia wynosi 60 proc. kwoty podatku na fakturze, nie więcej niż 6 tys. zł.

Również jednak, gdyby w trakcie użytkowania ich przeznaczenie uległo zmianie i zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, to spółka powinna dokonać korekty VAT odliczonego w miesiącu, w którym dokonano takiej zmiany.

NSA uznał, że jedynym warunkiem do pełnego odliczenia podatku naliczonego od nabycia samochodów osobowych jest to, by przedmiotem działalności podatnika była odprzedaż tych pojazdów. Ponadto przepisy nie narzucają konkretnego przeznaczenia pojazdów, a ograniczenie odliczenia VAT dotyczy zakupu pojazdów, które nie muszą być wykorzystywane jedynie w działalności gospodarczej podatnika, ale również poza tą działalnością. W związku z tym, nie ma podstaw do ograniczenia prawa do odliczenia VAT w stosunku do pojazdów, które czasowo są przeznaczone do celów demonstracyjnych, np. jazd próbnych, zaprezentowania samochodu nabywcy. Podatnik ma zatem prawo do odliczenia całego VAT od zakupu takiego samochodu.

Podobne wiadomości:

Volvo skorzystało na zmianach w przepisach VAT

Volvo skorzystało na zmianach w przepisach...

Aktualności 2014-04-04

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Premiery 2014-07-22

Komentuj:

~TeedicaDesDus 2013-07-10

cost front teeth veneers nhttp://reyoo40.lo.gs/1-877-dr-teeth-a93483877#43014 nhow much does it cost to have a crown put on a tooth teeth necklace human how to brush your teeth and floss pointed canine baby teeth when puppies teething dog teeth cleaning akron ohio impacted wisdom teeth age 30

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.