mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Od grudnia zmieniona akcyza!

Od grudnia zmieniona akcyza!

Podatek akcyzowy był jak dotąd jedyną jeszcze zaporą, choć i tak dość słabą, która miała chronić przed napływem zagranicznych aut używanych. Teraz jej skuteczność stopnieje już do minimum.

Do tej pory stawka akcyzy zależała w dużej mierze od wieku pojazdu, a także od tego, czy był on sprowadzany zza granicy. Dla starszych samochodów wynosiła ona nawet 65 procent wartości auta. Od 1 grudnia zmienią się zasady naliczania podatku akcyzowego od każdej sprzedaży samochodu osobowego dokonanej przed pierwszą jego rejestracją na terenie naszego kraju.

Zyta Gilowska, Minister Finansów, podpisała bowiem rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego. Główna zmiana, dotycząca samochodów osobowych, polega na stosowaniu tylko dwóch stawek akcyzy bez względu na wiek i miejsce pochodzenia pojazdu. W przypadku aut o pojemności skokowej silnika poniżej 2000 ccm stawka akcyzy wynosić będzie 3,1%, zaś dla większych jednostek stawka ta wyniesie 13,6%.

Według MF ujednolicenie stawek ma na celu zahamowanie procederu zaniżania podstawy opodatkowania w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu, tj. z terenu któregoś państw członkowskich UE. Wiadomo jednak nie od dziś, iż akcyza jest przedmiotem postępowania Komisji Europejskiej wobec naszego państwa. Zarzuca się jej, iż dyskryminuje ona nabywców używanych samochodów, którzy zdecydowali się na zakup i sprowadzenie auta z terenu innego państwa członkowskiego.

Zmiany w podatku akcyzowym z tego tytułu przyniosą mniejsze wpływy do budżetu państwa o ok. 200 mln złotych, przy założeniu jednak, iż nie zmieni się jakoś drastycznie dotychczasowa relacja popytu i podaży na auta używane oraz nie zajdą większe zmiany na rynku aut nowych. Jak widać, nawet resort finansów nie wierzy już w jakieś szybkie wyjście ze stagnacji, w jaką wpadł rynek aut nowych i nie próbuje choćby nawet narzędziami fiskalnymi uzdrowić tej sytuacji.

Czytaj także:
Węgierska przestroga (2006-10-09)

Nie ma mowy o podwójnej akcyzie (2006-10-02)

Polska akcyza niezgodna z prawem UE (2006-09-21)

Komentuj:

~Seba 2007-01-08

Mam takie pytanie zamierzam kupic w niemczch opla Campo 2.5 4x4 zarejstrowany jako lkw :jak wyglad procedura rejstracji takiego auta w polsce i czy naliczana jest akcyza

~alek 2006-12-06

do Agnieszki: aby zarejestrowac auto jako ciezarowe niezbedna bedzie wizyta w okregowej stacji kontroli pojazdow, ale z tego co piszesz auto ktore kupilas bedzie jedna zaliczone wg ustawy do aut osobowych. A co do wysokosci akcyzy, toi zalezy czy auto nabylas przed czy po 1 grudnia 2006. Jesli po to akcyza wynosic bedzie 13,6% od wartosci auta, a jesli przed to stawka bedzie wyzsza, ale tak z glowy nie pamietam, musialanbys to jeszcze sprawdzic

~Agnieszka 2006-12-04

Czy ktoś może mi pomóc ? Bo mam pytanie mam samochód marki Daimler Benz 312 D sprowadzony z Niemiec, 2 miejsca siedzące + 3 dostawiane z tyłu, poj. 2874, dopuszczalny ciężar całkowity 3500 rok produkcji 1997 Czy muszę za niego płacić akcyzę... Bo nie wiem czy to jest PKW czy klasyfikuje się jako LKW. I ile wyniesie stawka akcyzy ? Z góry dziękuje za pomoc ...

~Greg 2006-12-01

nie slyszalem ze pobrane wczesiej akcyzy są juz zwracane, fakt ze ludziska skaldaja wnioski o zwrot ale Europpejski trybunal sparwiedliwosci jeszcze wyroku nie wydał. Ale fakt samo obnizenie akcyzy bylo spowodowane naciskiem UE, a juz niedluigo i tak pojawi sie nowy podatek ekologiczny/rejestracyjny i akcyzy nie bedize w ogole

~ADAM 2006-11-29

Przede wszystkim Rzad wprowadza zmiany w podaku akcyzowym, poniewaz byl on nielegalny - roznicowal towary sprowadzane z Unii (w tym wypadku samochody) od tych nabywanych u Nas w kraju. Od auta uzywanego kupowanego w Polsce, zarejestrowanego, juz nie placi sie akcyzy. Zmiany spowodowane sa przede wszystkim nakazem Unii Europejskiej , a nawiasem mowiac akcyza pobrana wczesniej jest juz zwracana !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando