mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Od kiedy nowe egzaminy na prawko?

Od kiedy nowe egzaminy na prawko?

Ministerstwo Transportu i Budownictwa chce przesunąć o 3 miesiące termin wejścia w życie części przepisów dotyczących nowego systemu egzaminowania na prawo jazdy.

Jednocześnie nowe rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów zacznie obowiązywać zgodnie z wcześniej ustalonym, terminem, tj. od 10 stycznia przyszłego roku. Decyzję taką podjął nowy minister Jerzy Polaczek, jednocześnie przesyłając do konsultacji międzyresortowych projekt nowego rozporządzenia.

Wg propozycji z trzymiesięcznym przesunięciem miałyby zacząć obowiązywać przepisy dotyczące instalacji kamer do samochodów oraz przygotowaniem placów manewrowych dla egzaminów na kategorie C, D, E i T. Konieczność nowelizacji rozporządzenia wynika bowiem z opóźnień w pracach prowadzonych przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego mających na celu dostosowanie się do nowych zasad przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy.

Z informacji uzyskanych przez ministerstwo wynika, iż jedynie 16 z 49 wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego zakończyło już procedury przetargowe lub ma już zamontowane kamery w samochodach egzaminacyjnych. W pozostałych ośrodkach wystąpiły opóźnienia, głównie z pomyślnym zakończeniem procedur przetargowych.

Natomiast jeśli chodzi o przygotowanie placów manewrowych, to większość word-ów już uporała się z tym problemem lub zdąży z tym do 10 stycznia. Jednak w kilku przypadkach przebudowa placu związana jest z koniecznością rozbiórki budynków lub wycinką drzew, a to wymaga uzyskania stosownych zezwoleń.

Te word-y, które uporały się ze wszystkimi zmianami, w tym także z montażem kamer, będą mogły od 10 stycznia przeprowadzać egzaminy zgodnie z nowym systemem. W pozostałych, na egzamin pod okiem kamery, przyjdzie nam poczekać do 10 kwietnia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.