mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Odblaski obowiązkowe, ale dopiero za rok

Odblaski obowiązkowe, ale dopiero za rok

Na ostatnim przed przerwą wakacyjną posiedzeniu Sejmu rozstrzygnął się los elementów odblaskowych, jakie powinni nosić piesi po zmroku poza obszarem zabudowanym.

Odblaski obowiązkowe, ale dopiero za rok
Przypomnijmy. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, jaką posłowie przegłosowali w czerwcu, zakładała obowiązek używania elementów odblaskowych takich jak kamizelki lub opaski przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu po drogach poza terenem zabudowanym. Pieszy będzie mógł poruszać się bez odblasku po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego, a więc po chodniku bądź w strefie zamieszkania. Obecnie obowiązek noszenia odblasków mają jedynie dzieci do 15. roku życia.

Na początku lipca senatorowie przyjęli jednak trzy, dość istotne poprawki do tych zmian. Senackie zmiany ograniczały obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych znajdujących się na drodze po zmierzchu, tylko do dróg krajowych i wojewódzkich. Poprawki Senatu polegały też na zastąpieniu obowiązku używania odblasków powinnością ich noszenia oraz wydłużyły termin wejścia w życie ustawy - z 3 do 12 miesięcy od jej ogłoszenia.

W zeszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu posłowie odrzucili jednak dwie z trzech poprawek Senatu. Odblaski będą obowiązkowym elementem wyposażenia pieszych po zmroku poza terenem zabudowanym. Obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich dróg, także tych najmniejszych - powiatowych i gminnych. Posłowie zgodzili się jedynie z propozycją senatorów, by przedłużyć do roku moment wejścia w życie nowelizacji ustawy. Dłuższy okres pozwoli na przeprowadzenie kampanii społecznej, która będzie miała uświadomić Polaków, że podczas nocnej wędrówki na skraju drogi niezbędne będzie noszenie odblasków.

Podobne wiadomości:

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~lolo 2013-07-29

no i przynajmniej są ci posłowie bardzije ogarnięci od staruchów senatorów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?