mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Odcinkowy pomiar prędkości - gdzie działa?

Odcinkowy pomiar prędkości - gdzie działa?

Nadmierna prędkość to najczęstsza przyczyna śmiertelnych wypadków na polskich drogach. W rozwiązaniu problemu miały pomóc stacjonarne fotoradary oraz urządzenia kontrolujące odcinkowy pomiar średniej prędkości. Okazuje się jednak, że póki co straszą jedynie w teorii.

Odcinkowy pomiar prędkości - gdzie działa?
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) dokonało jakiś czas temu odbioru wszystkich urządzeń służących do odcinkowego pomiaru prędkości. W sumie na polskich drogach pojawiło się 29 takich zestawów, które obsługuje specjalna odnoga Inspekcji Transportu Drogowego.

Jednak na chwilę obecną działa tylko pięć urządzeń do rejestrowania odcinkowego pomiaru prędkości. Są to urządzenia znajduje się w takich miejscowościach jak:

- Łosiów, droga krajowa nr 94, woj. opolskie, na odcinku 1 km,
- Łuszczów, droga krajowa nr 82, woj. lubelskie, na odcinku 2,9 km,
- Karniewo, droga krajowa nr 60, woj. mazowieckie, na odcinku 1,8 km,
- Zwierki-Zabłudów, droga krajowa nr 19, woj. podlaskie, na odcinku 3,8 km,
- Strachówka-Warmiaki, droga krajowa nr 50, woj. mazowieckie, na odcinku 2,7 km.

Na tych odcinkach kierowcy muszą się pilnować. Kamery umieszczone na masztach odczytują numery rejestracyjne pojazdów wjeżdżających w kontrolowany odcinek, a po wyjeździe z niego porównują czas przejazdu odcinka, na podstawie którego wyliczana jest średnia prędkość. Jeżeli jest wyższa niż dopuszczalna na tym odcinku, system przekazuje informacje do CANARD i na tej podstawie prowadzone jest postępowanie mandatowe.

Dlaczego nie działają pozostałe miejsca, w których miał się odbywać pomiar prędkości? Jak się okazuje, największym problemem jest brak możliwości podłączenia energii elektrycznej w kilkunastu lokalizacjach: Kluki, Tomaszów Mazowiecki, Złota, Pawłowo, Regut-Człekówka, Rybitwy-Polesie, Sochaczew, Szymaki, Zakręt, Iskrzynia-Krościenko Wyżne, Kolbuszowa-Kolbuszowa Górna, Lubin, Szlichtyngowa-Górczyna, Kisielnica, Gorzyce oraz Wilcza-Nieborowice.

Jednak CANARD zapowiada, że urządzenia uzyskają pełną sprawność już pod koniec pierwszego kwartału tego roku.

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

~w 2016-04-08

Przed Kielcami jadac od Sandomierza, nie pamietam wioski. Dziala i TomTom go pokazuje.

~Pirat 2016-03-24

Jeśli Tauron odmawia, to zawsze można skorzystać z darmowego słońca... :-)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.