mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Odholowali Ci auto? Zobacz, ile zapłacisz!

Odholowali Ci auto? Zobacz, ile zapłacisz!

Jeżeli wracasz na miejsce, gdzie zaparkowałeś swój samochód, a jego tam nie ma, to wyjścia są dwa. Mógł zostać skradziony lub odholowany. Tym razem zajmiemy się tym drugim przypadkiem.

Odholowali Ci auto? Zobacz, ile zapłacisz!
Kiedy pozostawiamy samochód w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone, to musimy się liczyć z konsekwencjami. Na przykład takimi, że w międzyczasie pojawią się tam odpowiednie służby i podejmą decyzję o odholowaniu. Wszystko zgodnie z literą prawa, bowiem art. 130a prawa o ruchu drogowym określa warunki, na jakich może się to odbyć.

Kto może usunąć pojazd? Według przepisów może to być policjant, ale taką decyzję może podjąć także strażnik miejski, gminny lub osoba prowadząca akcje ratowniczą. Auto może zostać usunięte, gdy pozostawimy je w miejscu, gdzie jest to zabronione lub utrudnia ruch, a do tego zagraża bezpieczeństwu. Kolejna sytuacja to parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, jeśli nie posiadamy odpowiednich uprawnień.

Czasami jednak możemy zostawić pojazd w legalnym miejscu, ale w międzyczasie zmieni się organizacja ruchu. Na przykład w związku z jakimś wydarzeniem. Jeśli więc przez dłuższy czas nie będziemy użytkować naszych czterech kółek, warto zadbać o dobre miejsce do parkowania. Auto zostanie również usunięte, gdy zachodzą przesłanki co do jego porzucenia. Zdarzy się tak, gdy w samochodzie nie ma tablic rejestracyjnych, bądź ogólny wygląd sugeruje, że takie auto zostało porzucone, brakuje np. powietrza w oponach lub szyby są wybite. Do odholowania nie może dojść jedynie wtedy, gdy auto znajduje się na drodze wewnętrznej.

Co robić w sytuacji, gdy samochód zniknął z parkingu? Przede wszystkim nie panikujemy i upewniamy się na spokojnie, czy na pewno szukamy go we właściwym miejscu. Jeśli tak, wówczas wykręcamy numer 112. Po połączeniu podajemy numery rejestracyjne oraz markę i model samochodu, a operator w specjalnej bazie danych sprawdzi, czy auto zostało odholowane. Jeżeli okaże się, że auto nie zostało jednak odholowane, okoliczna policja będzie wiedziała o poszukiwanym pojeździe. W przypadku odholowania samochodu musimy skontaktować się bezpośrednio ze strażą miejską lub gminną. Pod numerem 986 uzyskamy informacje, gdzie możemy odebrać nasz samochód. Po odwiedzeniu komendy staży miejskiej (gminnej) będziemy mieli w ręku rachunek za holowanie. Dodatkowo możemy w bonusie dostać mandat za nieprawidłowe parkowanie. Dowiemy się też, gdzie znajduje się parking, skąd można odebrać pojazd. Udając się do miejsca parkowania, musimy zabrać ze sobą prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny, inaczej samochód nie zostanie wydany. Przed odbiorem musimy też dokonać przelewu, najlepiej na poczcie.

Pamiętajmy, by podczas odbierania samochodu obejrzeć je bardzo dokładnie, gdyż często zdarza się, że został on uszkodzony podczas całej operacji. Zgłoszenie szkody ma szansę zostać uznane tylko wtedy, zanim wyjedziemy z parkingu.

Warto pamiętać o tym, że w razie nieodebrania samochodu, po upływie trzech miesięcy starosta może wystąpić do sądu o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu. Warto mieć to na uwadze, gdy planujemy dłuższą nieobecność. Oczywiście wszystko musi być poprzedzone odpowiednią korespondencją.

Jeżeli udało nam się wrócić zanim samochód został odholowany, a wokół niego kręci się patrol straży miejskiej to prawdopodobnie i tak zapłacimy za jego odwózkę. Nasz rachunek za nieprawidłowe parkowanie powiększył się o dodatkową pozycję już w momencie, gdy służby wezwały firmę zajmującą się odholowywaniem.

Ile kosztuje cała odholowanie pojazdu z parkingu? Na początku musimy wziąć pod uwagę mandat, który wyniesie od 100 do 500 złotych. Stawki za odwózkę są regulowane przez odpowiednie rozporządzenie. W przypadku pojazdów o dmc wynoszącej 3,5 tony aktualnie obowiązuje kwota 478 złotych za odwiezienie. Do tego każda dobra parkowania to kolejne 37 złotych. Tak więc zabawa nie jest tania.
Tematy w artykule: parking holowanie straż miejska

Podobne wiadomości:

Haki holownicze

auto motor i sport 0000-00-00

Hak holowniczy to najtańszy sposób na zwiększenie funkcjonalności auta. Przyda się do ciągnięcia przyczepy i przewozu rowerów.  

Straż Miejska straci fotoradary po 1 stycznia

Straż Miejska straci fotoradary po 1 stycznia

Finanse i prawo 2015-12-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.