mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Odszkodowania z VAT-em

Odszkodowania z VAT-em

Sąd Najwyższy w uchwale z 17 maja br. stwierdził jednoznacznie, że odszkodowanie za naprawę auta z tytułu ubezpieczenia OC ma obejmować także podatek VAT. To dobra wiadomość dla właścicieli aut, którzy naprawiali lub będą naprawiać swój samochód w ramach OC metodą kosztorysową.

Tym samym Sąd Najwyższy podzielił stanowisko prezentowane przez Rzecznika Ubezpieczonych, który to właśnie zwrócił się do SN z wnioskiem o podjęcie stosownej uchwały, w sprawie uwzględniania podatku od towarów i usług VAT w odszkodowaniu ustalanym na podstawie cen części zamiennych i usług (tzw. metoda kosztorysowa).
 
Problem z wypłacaniem odszkodowań z lub bez podatku VAT wynikał z rozbieżności w orzecznictwie sądów obu instancji. Właściciele samochodów już od dawna borykali się z zakładami ubezpieczeń, które powoływały się na korzystne dla siebie orzeczenia sądów oraz na równie korzystne interpretracje nie do końca doprecyzowanych przepisów prawa,
 
Nie ma i nie było wątpliwości z wypłatą odszkodowania uwzględniającego podatek VAT w przypadku poniesienia kosztów napraw (części zamienne i robocizna) i udokumentowania tego faktu fakturami. Jednak nie wszyscy decydują się na dokonanie napraw, często też naprawa jest odwlekana z różnych powodów w czasie, tak że odbywa się już po wypłacie odszkodowania. I to wówczas firmy ubezpieczeniowe naliczają wysokość odszkodowania na podstawie cen części zamiennych oraz robocizny nie doliczając jednak podatku VAT. Stanowisko zakładów ubezpieczeń wynika z faktu nieponiesienia przez poszkodowanego kosztu w postaci tego podatku, a jego uwzględnienie stanowiłoby naruszenie 824(1) art. k.c., wg którego o ile nie umówiono się inaczej, suma pieniężna wypłacona przez zakład ubezpieczeń z tyt. ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody.
 
Jednak większość prezentowanych przez rynek ubezpieczeń opinii jest zupełnie odmienna. Bardzo często powoływany jest art. 363 k.c., zgodnie z którym wypłata odszkodowania powinna być równa kosztom przywrócenie pojazdowi jego wartości sprzed zdarzenia, według cen z dnia ustalenia odszkodowania. A zgodnie z ustawą o cenach definicja ceny obejmuje też m.in. podatek od towarów i usług (VAT).
 
I ten argument być może przeważył. W uchwale Sądu Najwyższego czytamy: "Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu ustalone według cen części zamiennych i usług obejmuje kwotę podatku od towarów i usług VAT w zakresie w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego".
 
Co to oznacza tak naprawdę w praktyce? Jeśli poszkodowanym jest osoba fizyczna, to przysługuje mu wypłata odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC uwzględniająca podatek VAT. Jeśli mimo to firma ubezpieczeniowa nie będzie chciała zastosować tego w praktyce, to wystarczy skierować sprawę do sądu powszechnego, który kierując się uchwałą SN powinien nakazać ubezpieczycielowi wypłatę także podatku VAT.

 
 
 

 

Tematy w artykule: VAT

Podobne wiadomości:

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Premiery 2014-07-22

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca marca

Prezydent podpisał - odliczysz VAT do końca...

Finanse i prawo 2014-03-14

Komentuj:

~mareski 2007-05-31

To bzdura! Odpowiednie orzecznictwo Sądu Najwyższego istnieje od dawna (patrz np. artykuł na stronie Rzecznika Ubezpieczonych - Odszkodowanie a podatek od towarów i usług VAT). Firmy ubezpieczeniowe się niczym nie przejmują, stosując własne interpretacje. Czy nowe orzeczenie coś zmieni? Bardzo wątpię. Niewielu ma czas i chęci dochodzić racji w sądzie. Dopóki ktoś (Rzecznik Ubezpieczonych, jakiś Nadzór Ubezpieczeń itp...) nie wymusi na firmach zmiany wewnętrznych regulaminów, te będą grały klientom na nosie. Firmy ubezp. i ich zarządy powinny otrzymywać kary jak np. telekomunikacyjne, wtedy może coś się zmieni.

~tempy 2007-05-31

ostry - ty naiwny jesteś a co z wypłaconymi odszkodowaniami? o ile od wypłaty upłynęły 3 lata, a oni przy wypłacie odszkodowania mnie okradli (bo to jest kradzież jak się okazuje), to moge ich pocałować w d...pe, tak stanowi prawo - kasy nie dopłacą!

~edek 2007-05-30

powoli zaczyna byc w niektorych aspektach zycia normalnie, obym sie nie mylil i wszystko szlo ku normalnosci

~sajmon 2007-05-29

zebys sie nie zdziwil, najprostsze co moga zrobic to podniosa skladke i tak wyjdą na swoje, tego typu firmy finansowe, podobnie jak i banki zawsze bedą rolowac biednych klientow

~ostry 2007-05-28

no i cooool, mam nadzieje ze juz ci zlodzieje z firm ubezpieczeniowych nie będą robić juz w tym zakresie zadnych wałków

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.