mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Odszkodowania z VAT-em

Odszkodowania z VAT-em

Sąd Najwyższy w uchwale z 17 maja br. stwierdził jednoznacznie, że odszkodowanie za naprawę auta z tytułu ubezpieczenia OC ma obejmować także podatek VAT. To dobra wiadomość dla właścicieli aut, którzy naprawiali lub będą naprawiać swój samochód w ramach OC metodą kosztorysową.

Tym samym Sąd Najwyższy podzielił stanowisko prezentowane przez Rzecznika Ubezpieczonych, który to właśnie zwrócił się do SN z wnioskiem o podjęcie stosownej uchwały, w sprawie uwzględniania podatku od towarów i usług VAT w odszkodowaniu ustalanym na podstawie cen części zamiennych i usług (tzw. metoda kosztorysowa).
 
Problem z wypłacaniem odszkodowań z lub bez podatku VAT wynikał z rozbieżności w orzecznictwie sądów obu instancji. Właściciele samochodów już od dawna borykali się z zakładami ubezpieczeń, które powoływały się na korzystne dla siebie orzeczenia sądów oraz na równie korzystne interpretracje nie do końca doprecyzowanych przepisów prawa,
 
Nie ma i nie było wątpliwości z wypłatą odszkodowania uwzględniającego podatek VAT w przypadku poniesienia kosztów napraw (części zamienne i robocizna) i udokumentowania tego faktu fakturami. Jednak nie wszyscy decydują się na dokonanie napraw, często też naprawa jest odwlekana z różnych powodów w czasie, tak że odbywa się już po wypłacie odszkodowania. I to wówczas firmy ubezpieczeniowe naliczają wysokość odszkodowania na podstawie cen części zamiennych oraz robocizny nie doliczając jednak podatku VAT. Stanowisko zakładów ubezpieczeń wynika z faktu nieponiesienia przez poszkodowanego kosztu w postaci tego podatku, a jego uwzględnienie stanowiłoby naruszenie 824(1) art. k.c., wg którego o ile nie umówiono się inaczej, suma pieniężna wypłacona przez zakład ubezpieczeń z tyt. ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody.
 
Jednak większość prezentowanych przez rynek ubezpieczeń opinii jest zupełnie odmienna. Bardzo często powoływany jest art. 363 k.c., zgodnie z którym wypłata odszkodowania powinna być równa kosztom przywrócenie pojazdowi jego wartości sprzed zdarzenia, według cen z dnia ustalenia odszkodowania. A zgodnie z ustawą o cenach definicja ceny obejmuje też m.in. podatek od towarów i usług (VAT).
 
I ten argument być może przeważył. W uchwale Sądu Najwyższego czytamy: "Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu ustalone według cen części zamiennych i usług obejmuje kwotę podatku od towarów i usług VAT w zakresie w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego".
 
Co to oznacza tak naprawdę w praktyce? Jeśli poszkodowanym jest osoba fizyczna, to przysługuje mu wypłata odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC uwzględniająca podatek VAT. Jeśli mimo to firma ubezpieczeniowa nie będzie chciała zastosować tego w praktyce, to wystarczy skierować sprawę do sądu powszechnego, który kierując się uchwałą SN powinien nakazać ubezpieczycielowi wypłatę także podatku VAT.

 
 
 

 

Tematy w artykule: VAT

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

VAT od leasingu bez limitu

VAT od leasingu bez limitu

Finanse i prawo 2014-08-20

Komentuj:

~mareski 2007-05-31

To bzdura! Odpowiednie orzecznictwo Sądu Najwyższego istnieje od dawna (patrz np. artykuł na stronie Rzecznika Ubezpieczonych - Odszkodowanie a podatek od towarów i usług VAT). Firmy ubezpieczeniowe się niczym nie przejmują, stosując własne interpretacje. Czy nowe orzeczenie coś zmieni? Bardzo wątpię. Niewielu ma czas i chęci dochodzić racji w sądzie. Dopóki ktoś (Rzecznik Ubezpieczonych, jakiś Nadzór Ubezpieczeń itp...) nie wymusi na firmach zmiany wewnętrznych regulaminów, te będą grały klientom na nosie. Firmy ubezp. i ich zarządy powinny otrzymywać kary jak np. telekomunikacyjne, wtedy może coś się zmieni.

~tempy 2007-05-31

ostry - ty naiwny jesteś a co z wypłaconymi odszkodowaniami? o ile od wypłaty upłynęły 3 lata, a oni przy wypłacie odszkodowania mnie okradli (bo to jest kradzież jak się okazuje), to moge ich pocałować w d...pe, tak stanowi prawo - kasy nie dopłacą!

~edek 2007-05-30

powoli zaczyna byc w niektorych aspektach zycia normalnie, obym sie nie mylil i wszystko szlo ku normalnosci

~sajmon 2007-05-29

zebys sie nie zdziwil, najprostsze co moga zrobic to podniosa skladke i tak wyjdą na swoje, tego typu firmy finansowe, podobnie jak i banki zawsze bedą rolowac biednych klientow

~ostry 2007-05-28

no i cooool, mam nadzieje ze juz ci zlodzieje z firm ubezpieczeniowych nie będą robić juz w tym zakresie zadnych wałków

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Japoński koncern rozpoczyna prace nad ciężarówką napędzaną ogniwami paliwowymi. Jest to kolejny pojazd Toyoty po autobusie FC Bus wykorzystujący innowacyjną technologię.