mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Okres próbny dla młodych kierowców

Okres próbny dla młodych kierowców

Ponad rok prac nad ustawą o kierujących pojazdami i w końcu jest. A w niej między innymi okres próbny dla początkujących kierowców, nowe kategorie prawa jazdy oraz częstsze kierowanie na kursy reedukacyjne. Nowa ustawa zacznie obowiązywać rok od jej ogłoszenia.

Okres próbny dla młodych kierowców
Zielony listek
Projekt ustawy za główny cel stawia sobie poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. A że wciąż najliczniejszą grupą kierowców uczestniczących w wypadkach są osoby w wieku od 18 do 24 lat lub posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata, proponowane są rozwiązania mające zwiększyć nadzór właśnie nad początkującymi kierowcami.

Najważniejsze założenie dotyczy okresu próbnego dla młodego kierowcy. Podobne rozwiązania wprowadziły już m.in. takie kraje, jak Austria, Estonia, Finlandia, Francja, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wlk. Brytania i Wegry. Jak pokazują statystyki w krajach, które wprowadziły jazdę z osobą towarzyszącą lub okres próbny, zaobserwowano zmniejszenie liczby wypadków z młodymi kierowcami od ok. 20 do 50%.

Proponowany w projekcie okres próbny dotyczyć ma osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B. Okres ten trwać będzie 2 lata i przez cały ten czas kierowca będzie poddany szczególnemu nadzorowi. Jeśli w ciągu pierwszych 24 miesięcy swojej "kariery" jako kierowca popełni on dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, okres ten zostanie automatyczny przedłużony o kolejne dwa lata, zaś młody kierowca zostanie skierowany na kurs doszkalający. Popełnienie trzeciego wykroczenia lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwa w ruchu drogowym skutkować będzie cofnięciem prawa jazdy.

Pondato w pierwszym roku okresu próbnego kierowca nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy, a także wykonywać osobiście działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem. Dodatkowo będzie musiał kierować wyłącznie pojazdem oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą naklejką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego.

Nowe kategorie i wzór prawa jazdy
Projekt ustawy wprowadza także nowe kategorie prawa jazdy:
AM - prawo jazdy dla użytkowników motorowerów oraz lekkich pojazdów czterokołowych (lekkich quadów), które bedzie uzyskiwane od 14 roku życia.

A2 - pośrednia kategoria pomiędzy istniejącymi już kategoriami A1 i A. Prawo jazdy tej kategorii będzie uprawniało do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczajacej 35 kW i stosunku mocy do masy nie przekraczającym 0,2 kW/kg. Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia motocykli, młody kierowca będzie musiał najpierw uzyskać prawo jazdy na małe motocykle (A1 w wieku 16 lat lub A2 w wieku 18 lat), następnie po 2-letnim okresie będzie miał możliwość uzyskania prawa jazdy na większe motocykle (odpowiednio A2 lub A). Podniesiono także minimalny wiek niezbędny do uzyskania bezpośredniego dostępu do prawa jazdy kategorii A, z 18 obecnie do 24 lat. Celem tej regulacji jest zapewnienie, aby niedoświadczeni i młodzi kierowcy tuż po uzyskaniu prawa jazdy na motocykle nie użytkowali ciężkich i szybkich motocykli.

Nowością ma być także wprowadzenie okresu ważności wydawanych praw jazdy. W przypadku kategorii A1, A, B1, B oraz B+E będą one wydawane na 15 lat. W przypadku pozostałych na 5 lat lub w zależności od terminu badań lekarskich i psychologicznych.

Poza tym czeka nas ponowna wymiana praw jazdy. Nowe prawa jazdy mają być jednolite dla całej Unii Europejskiej, gdzie obecnie można spotkać ponad 110 różnych obowiązujących wzorów praw jazdy. Wymiana praw jazdy następować będzie sukcesywnie w ciągu 25 lat.

Kurs reedukacyjny

Ustawodawca przewidział także nowe rozwiązania w zakresie przyznawanych punktów karnych za wykroczenia drogowe. W przypadku uzyskania 24 punktów kierowca będzie kierowany na kurs doszkalający zamiast, jak dotychczas, ponownie na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje. Prawo jazdy zostanie odebrane dopiero wówczas, gdy w ciągu 5 lat od skierowania go na kurs ponownie zgromadzi 24 punkty karne.

W przypadku cofnięcia prawa jazdy w wyniku uzyskania maksymalnej liczby punktów jego odzyskanie jest możliwe po spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobom ubiegającym się o uprawnienie do kierowania pojazdem.

Ponadto, jeżeli kierowca kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub po użyciu środka działającego podobnie jak alkohol, kierowany jest on dodatkowo na kurs reedukacyjny w zakresie profilaktyki przeciwalkoholowej.

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~kierowca 2009-07-10

w Polsce jak zwykle najwięcej mówią ci co nie mają nic sensownego do powiedzenia, szkoda że w naszym kraju żądzą najgłupsi

~Andrzej 2009-07-07

Ja bym jednak doradzał naszym ustawodawcom, żeby Polakow wogole pozbawic praw jazdy, samochodzy do nich należące i firmowe sprzedac na aukcjach w Europie a opieniadze przeznaczyc na łatanie dziury budżetowej. Polakom tym po 40 zrobic kurs powożenia zestawem wół + przyczepa, a ViPom Koń + rpzczepa bo bogatsi a konie droższe. Nie trzeba by wtedy autostrad budowć i drog remopntowac. Ale byłyby oszczedności w budżecie. Wtedy parlamantarzyści w sejmi ei senacie mogli by otrzymac to o co walczą czyli takie diety jakie mają europarlamentarzyści. Proponował bym przedlożyć taki projekt do laski marszalkowskiej. Podejrzewam że byłby to wniosek ponadpartyjny.

~w 2009-07-05

Troche przesadzili z kat. A. Dosc duze obostrzenia i kilka kategorii. Nie rozumiem kat AM, na motoraower kazdy bedzie musial miec to prawo jazdy? Zabraklo badan kierowcow po zalozmy 60 roku zycia.

~xxl 2009-06-30

jestem za takim okresem próbnym, jak najbardziej dobre rozwiązanie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.