mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Oni też wystawią mandat kierowcom

Oni też wystawią mandat kierowcom

Do tej pory zatrzymywali samochody, poszukując przede wszystkim przemycane towary bądź sprawdzając, czy sprowadzane pojazdy nie pochodzą z kradzieży. Już wkrótce kierowcy będą musieli się liczyć z częstszymi kontrolami drogowymi przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zwiększył się bowiem zakres wykroczeń, za które będziemy mogli zostać ukarani mandatem karnym przez Straż Graniczną.

Oni też wystawią mandat kierowcom
Straż Graniczna stanie się kolejną służbą, po policji, straży miejskiej (gminnej) czy też Inspekcji Transportu Drogowego, która będzie mogła wymierzać kary tym kierowcom, którzy popełniają wykroczenia. Wprawdzie nie za wszystkie, ale jednak kierowcy będą musieli bacznie uważać także i na nich. W przygotowanym projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego resort spraw wewnętrznych i administracji dopisał w sumie kilkanaście pozycji do uprawnień pograniczników.

Potrzeba rozszerzenia uprawnień tej formacji, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia, podyktowana jest zwiększającym się zaangażowaniem Straży Granicznej w realizację zadań wewnątrz kraju. Wejście Polski do Unii Europejskiej, a w szczególności przystąpienie do strefy Schengen pod koniec 2007 roku spowodowało likwidację wszelkiej kontroli paszportowej na polskich granicach wewnątrz UE. A to z kolei przyczyniło się do tego, że rola Straży Granicznej w tych rejonach znacznie została ograniczona. Dlatego też przed funkcjonariuszami SG postawiono całkiem nowe zadania.

MSWiA, zmieniając rozporządzenie, daje do ręki strażnikom granicznym nowe narzędzie do karania za popełnione wykroczenie. Dotychczas bowiem ujawnienie wykroczeń, co do których przepisy prawa nie przyznawały prawa funkcjonariuszom Straży Granicznej nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, wiązało się z koniecznością wzywania funkcjonariuszy policji lub kierowania do sądu wniosku o ukaranie. A to z kolei utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia, skuteczną i szybką reakcję na zaistniałe wykroczenie.

Strażnicy graniczni będą mogli wystawiać mandaty kierowcom za przekroczenie prędkości, za niedostosowanie się do poleceń osoby kierującej ruchem drogowym, w tym przede wszystkim nakazującej zatrzymanie się. Na mandat narażą się także właściciele, posiadacze, użytkownicy, a także prowadzący pojazd i to zarówno na drogach publicznych, jak i w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, którzy będą poruszać się bez ważnych uprawnień, bądź dopuści do prowadzenia samochodu osobę bez takich uprawnień. Karane będzie także poruszanie się bez niezbędnych dokumentów auta, bez niezbędnego wyposażenia, czy też takie poruszanie, które jest niezgodne z przeznaczeniem pojazdu.

Również mandat otrzymamy, jeśli podczas kontroli okaże się, że dowód rejestracyjny pojazdu zawiera dane o spełnieniu wymagań technicznych, zgodnych ze stosownymi przepisami, a które są niezgodne ze stanem faktycznym.

I wreszcie karze grzywny podlega również ten, kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Znowelizowane rozporządzenie ma wejść w życie już 18 września br.
Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~GF 2011-09-16

ciekaw jestem kiedy listonosz będzie mógł mi wystawić mandat...

~alfredo 2011-09-15

W straży granicznej pracują same trepy jak w straży miejskiej gminnej czy w wojsku

kiier 2011-09-08

@slawo - znaczy będą mieć specjalnego kierowce do wystawiania mandatów?

~slawo 2011-09-08

A za chwilę strażak i listonosz będą wlepiać mandaty kierowcą,masakra!

~kierowca 2011-09-08

i utrzymują w ten sposób kolejnych darmozjadów, powinni zlikwidować większość etatów w SG w zachodniej i południowej Polsce, albo wzmocnić nimi wschodnie granice Polski, a nie dawać im możliwość łapania kierowców za przekroczenie prędkości. To że żyjemy w państwie policyjnym, to już było dawno wiadomo, teraz to zaczyna być gorzej niż na Białorusi

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.