mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Opłata recyklingowa do zwrotu ?!

Opłata recyklingowa do zwrotu ?!

Jest szansa, że pobierana od 2006 roku opłata recyklingowa w wysokości 500 zł od każdego sprowadzonego do kraju samochodu osobowego będzie podlegała zwrotowi. Komisja Europejska zakwestionowała bowiem zasadność jej nałożenia.

Opłata recyklingowa do zwrotu ?!
Opłata recyklingowa została wprowadzona z dniem 1 kwietnia 2006 roku. Opłata w wysokości 500 zł trafia na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej. Podlegają jej osoby fizyczne sprowadzające rocznie do kraju poniżej 1.000 pojazdów. Z kolei producenci i importerzy, którzy w ciągu roku wwożą do Polski powyżej tysiąca samochodów od tej opłaty są zwolnieni, jednak są zobowiązani do stworzenia sieci stacji demontażu i zbierania pojazdów.

Już wkrótce może się jednak okazać, iż opłata recyklingowa będzie kolejną z opłat nałożoną przez nasze państwo, która jest niezgodna z prawem unijnym (przypomnijmy tylko akcyzę od sprowadzanych aut oraz opłatę za wydanie karty pojazdu). Komisja Europejska doszukała się bowiem niezgodności polskich przepisów z unijną dyrektywą, wg której to na producentach oraz importerach leży konieczność zadbania o stworzenie stosownej sieci demontażu pojazdów wycofanych z użytkowania.

Czy istnieje więc szansa na odzyskanie 500 zł opłaty od sprowadzonego auta? Jak na razie pojawiło się jedynie światełko w tunelu, jednak bardzo wątpliwe jest, by nasze władze zgodziły się bez walki na zwrot tej kwoty. Łącznie bowiem na konto Funduszu trafiło już ok. 1,7 mld zł i gdyby okazało się, iż cała ta kwota, bądź nawet jej spora część, będzie musiała zostać zwrócona, byłoby to spore obciążenie dla budżetu państwa.

Resort środowiska będzie najprawdopodobniej próbował dogadać się z Komisją Europejską. Raczej nie wchodzi w rachubę skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, gdyż jak pokazuje historia, w tego typu przypadkach ETS orzeka najczęściej na niekorzyść państw. W przypadku dobrowolnej rezygnacji z nakładania opłaty recyklingowej w obecnej postaci strona polska będzie oczekiwać, iż nie będzie zmuszona do zwrotu już pobranej opłaty. Tym samym prywatni importerzy nie mieliby co liczyć na odzyskanie 500 zł.

Podobne wiadomości:

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

Aktualności 2015-07-24

Komentuj:

~pkpk 2010-02-01

niestety ale pobierają, bez tego nie zarejestrujesz auta

~tralalala 2010-02-01

nie wiecie panowie czy ta złodziejska organizacja dalej pobiera 500zł za ten recycling? bo trąbi sie o tym, ze nieby maja oddawac i ze nie legalnie biora. wg mnie nie powinni dalej jej pobierac, skora sa juz takie dymy z ue.

~Luki 2010-01-12

Zabawne, że w odniesieniu do motoryzacji, ciągle słyszy się utyskiwania "Polacy sprowadzają złom zza granicy", "kupujemy mało aut nowych" itp. a to przecież rezultat biedy! W dodatku "biedni" będący ciągle na "dorobku" statystyczni Kowalscy są okradani przez własne państwo. Niech któryś z Nas nie zapłaci kilkunastu złotych rachunku a zaraz straszy się windykacją należności wraz z odsetkami a tu mamy bezkarność urzędniczą. Krew mnie zalewa poprostu!

~oddajcie mi moje 500 zł!!!! 2010-01-05

jest to obecnie prawie połowa mojej miesiecznej pensji!!! ja nigdy nie popeirałem totalitarnego reżimu UE, głosowałem nawet przeciwko w referendum Zawsze w wyborach popierałem UPR, więc nie zgadzam się że sam jestem sobie winny, tzn obecny nazistowski ustrój skierowany przeciwko uczciwemu człowiekowi. JAK MAM ODZYSKAĆ MOJE 500 PLNów ?!?!?!?

~majkel 2009-12-30

no tak, tylko wątpie by te pieniądze trafiły na lokaty, pewno zostały spożytkowane dość szybko na potrzeby naszych rządzących

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.