mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Opłata recyklingowa do zwrotu ?!

Opłata recyklingowa do zwrotu ?!

Jest szansa, że pobierana od 2006 roku opłata recyklingowa w wysokości 500 zł od każdego sprowadzonego do kraju samochodu osobowego będzie podlegała zwrotowi. Komisja Europejska zakwestionowała bowiem zasadność jej nałożenia.

Opłata recyklingowa do zwrotu ?!
Opłata recyklingowa została wprowadzona z dniem 1 kwietnia 2006 roku. Opłata w wysokości 500 zł trafia na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej. Podlegają jej osoby fizyczne sprowadzające rocznie do kraju poniżej 1.000 pojazdów. Z kolei producenci i importerzy, którzy w ciągu roku wwożą do Polski powyżej tysiąca samochodów od tej opłaty są zwolnieni, jednak są zobowiązani do stworzenia sieci stacji demontażu i zbierania pojazdów.

Już wkrótce może się jednak okazać, iż opłata recyklingowa będzie kolejną z opłat nałożoną przez nasze państwo, która jest niezgodna z prawem unijnym (przypomnijmy tylko akcyzę od sprowadzanych aut oraz opłatę za wydanie karty pojazdu). Komisja Europejska doszukała się bowiem niezgodności polskich przepisów z unijną dyrektywą, wg której to na producentach oraz importerach leży konieczność zadbania o stworzenie stosownej sieci demontażu pojazdów wycofanych z użytkowania.

Czy istnieje więc szansa na odzyskanie 500 zł opłaty od sprowadzonego auta? Jak na razie pojawiło się jedynie światełko w tunelu, jednak bardzo wątpliwe jest, by nasze władze zgodziły się bez walki na zwrot tej kwoty. Łącznie bowiem na konto Funduszu trafiło już ok. 1,7 mld zł i gdyby okazało się, iż cała ta kwota, bądź nawet jej spora część, będzie musiała zostać zwrócona, byłoby to spore obciążenie dla budżetu państwa.

Resort środowiska będzie najprawdopodobniej próbował dogadać się z Komisją Europejską. Raczej nie wchodzi w rachubę skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, gdyż jak pokazuje historia, w tego typu przypadkach ETS orzeka najczęściej na niekorzyść państw. W przypadku dobrowolnej rezygnacji z nakładania opłaty recyklingowej w obecnej postaci strona polska będzie oczekiwać, iż nie będzie zmuszona do zwrotu już pobranej opłaty. Tym samym prywatni importerzy nie mieliby co liczyć na odzyskanie 500 zł.

Podobne wiadomości:

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za...

Finanse i prawo 2018-01-15

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

Komentuj:

~pkpk 2010-02-01

niestety ale pobierają, bez tego nie zarejestrujesz auta

~tralalala 2010-02-01

nie wiecie panowie czy ta złodziejska organizacja dalej pobiera 500zł za ten recycling? bo trąbi sie o tym, ze nieby maja oddawac i ze nie legalnie biora. wg mnie nie powinni dalej jej pobierac, skora sa juz takie dymy z ue.

~Luki 2010-01-12

Zabawne, że w odniesieniu do motoryzacji, ciągle słyszy się utyskiwania "Polacy sprowadzają złom zza granicy", "kupujemy mało aut nowych" itp. a to przecież rezultat biedy! W dodatku "biedni" będący ciągle na "dorobku" statystyczni Kowalscy są okradani przez własne państwo. Niech któryś z Nas nie zapłaci kilkunastu złotych rachunku a zaraz straszy się windykacją należności wraz z odsetkami a tu mamy bezkarność urzędniczą. Krew mnie zalewa poprostu!

~oddajcie mi moje 500 zł!!!! 2010-01-05

jest to obecnie prawie połowa mojej miesiecznej pensji!!! ja nigdy nie popeirałem totalitarnego reżimu UE, głosowałem nawet przeciwko w referendum Zawsze w wyborach popierałem UPR, więc nie zgadzam się że sam jestem sobie winny, tzn obecny nazistowski ustrój skierowany przeciwko uczciwemu człowiekowi. JAK MAM ODZYSKAĆ MOJE 500 PLNów ?!?!?!?

~majkel 2009-12-30

no tak, tylko wątpie by te pieniądze trafiły na lokaty, pewno zostały spożytkowane dość szybko na potrzeby naszych rządzących

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.