mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Opłata recyklingowa sfinansuje konferencje

Opłata recyklingowa sfinansuje konferencje

Proponowane zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska, jeśli wejdą w życie, spowodują, że pieniądze z tzw. opłaty recyklingowej będą wykorzystywane do sfinansowania bardzo różnych celów resortu środowiska, a nie tylko związanych z faktycznym recyklingiem pojazdów.

Opłata recyklingowa sfinansuje konferencje
Jak alarmuje Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów rząd chce znacząco zmienić przeznaczenie środków pochodzących z opłaty recyklingowej. Katalog zadań, na jakie będą mogły być przeznaczone środki zgromadzone na recykling pojazdów, znacząco się poszerzy i obejmie już kilkadziesiąt pozycji. Pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poza ochroną wody, powietrza i gleby będą mogły być przeznaczone także m.in. na edukację ekologiczną, prowadzenie badań czy urządzanie i utrzymywanie terenów zieleni.

Proponowane zmiany umożliwią także udział Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy w sfinansowaniu organizacji XIV Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 14), która odbędzie się w grudniu 2008 r. w Poznaniu.

Tymczasem według obowiązujących obecnie przepisów (rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków przeznaczania wpływów pochodzących z opłat za recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji), opłata, jaka jest pobierana za każdy sprowadzony samochód osobowy i dostawczy do 3,5 tony w wysokości 500 zł, ma być przeznaczana przede wszystkim na finansowanie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji

Nadwyżka pieniędzy może być również przeznaczana na dofinansowanie inwestycji związanych z demontażem pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz gospodarowaniem tymi odpadami, w tym m.in. na zbieranie przez gminę porzuconych pojazdów. NFOŚ dofinansowuje też zbieranie porzuconych pojazdów wycofanych z eksploatacji przez gminy. Wszelkie dopłaty są udzielane w formie dotacji, jednak ze środków NFOŚiGW może być też udzielana pożyczka na ww. cele.

Jak widać, wszystkie powyższe cele związane są bezpośrednio z recyklingiem pojazdów wycofanych z użytkowania. Tymczasem, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, minister środowiska będzie miał bardzo dużą swobodę w ich dysponowaniu i może się okazać, że bardzo szybko zabraknie środków na cele związane właśnie ze złomowaniem aut wycofanych z eksploatacji.
Tematy w artykule: recykling

Podobne wiadomości:

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

Znika opłata recyklingowa

Znika opłata recyklingowa

Finanse i prawo 2015-06-22

Komentuj:

~re 2008-08-04

jezeli dobrze rozumie to po oddaniu samochodu na zlom nie poniose zadnych kosztow i powinienem jeszcze otrzymac gratyfikacje pieniezna z tytulu odsprzedazy dorych czesci innym uzytkownikom

~Kris 2008-05-02

Znając życie za chwilę może się okazać że 500zł to zbyt mało by pokryć koszty wszystkich tych instytucji...

~Greg 2008-04-30

Kurka wodna - chyba ich pogieło. Znowu wracamy do czsów wycieków kasy do kolegów? Już raz podatek drogowy włączyli w cene benzyny i jakoś słuch o nim zaginął. Teraz znowu to...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.