mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Opłata recyklingowa sfinansuje konferencje

Opłata recyklingowa sfinansuje konferencje

Proponowane zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska, jeśli wejdą w życie, spowodują, że pieniądze z tzw. opłaty recyklingowej będą wykorzystywane do sfinansowania bardzo różnych celów resortu środowiska, a nie tylko związanych z faktycznym recyklingiem pojazdów.

Opłata recyklingowa sfinansuje konferencje
Jak alarmuje Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów rząd chce znacząco zmienić przeznaczenie środków pochodzących z opłaty recyklingowej. Katalog zadań, na jakie będą mogły być przeznaczone środki zgromadzone na recykling pojazdów, znacząco się poszerzy i obejmie już kilkadziesiąt pozycji. Pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poza ochroną wody, powietrza i gleby będą mogły być przeznaczone także m.in. na edukację ekologiczną, prowadzenie badań czy urządzanie i utrzymywanie terenów zieleni.

Proponowane zmiany umożliwią także udział Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy w sfinansowaniu organizacji XIV Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 14), która odbędzie się w grudniu 2008 r. w Poznaniu.

Tymczasem według obowiązujących obecnie przepisów (rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowych warunków przeznaczania wpływów pochodzących z opłat za recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji), opłata, jaka jest pobierana za każdy sprowadzony samochód osobowy i dostawczy do 3,5 tony w wysokości 500 zł, ma być przeznaczana przede wszystkim na finansowanie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji

Nadwyżka pieniędzy może być również przeznaczana na dofinansowanie inwestycji związanych z demontażem pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz gospodarowaniem tymi odpadami, w tym m.in. na zbieranie przez gminę porzuconych pojazdów. NFOŚ dofinansowuje też zbieranie porzuconych pojazdów wycofanych z eksploatacji przez gminy. Wszelkie dopłaty są udzielane w formie dotacji, jednak ze środków NFOŚiGW może być też udzielana pożyczka na ww. cele.

Jak widać, wszystkie powyższe cele związane są bezpośrednio z recyklingiem pojazdów wycofanych z użytkowania. Tymczasem, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, minister środowiska będzie miał bardzo dużą swobodę w ich dysponowaniu i może się okazać, że bardzo szybko zabraknie środków na cele związane właśnie ze złomowaniem aut wycofanych z eksploatacji.
Tematy w artykule: recykling

Podobne wiadomości:

Znika opłata recyklingowa

Znika opłata recyklingowa

Finanse i prawo 2015-06-22

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~re 2008-08-04

jezeli dobrze rozumie to po oddaniu samochodu na zlom nie poniose zadnych kosztow i powinienem jeszcze otrzymac gratyfikacje pieniezna z tytulu odsprzedazy dorych czesci innym uzytkownikom

~Kris 2008-05-02

Znając życie za chwilę może się okazać że 500zł to zbyt mało by pokryć koszty wszystkich tych instytucji...

~Greg 2008-04-30

Kurka wodna - chyba ich pogieło. Znowu wracamy do czsów wycieków kasy do kolegów? Już raz podatek drogowy włączyli w cene benzyny i jakoś słuch o nim zaginął. Teraz znowu to...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando