mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Opłata za wydanie karty pojazdu do zwrotu?

Opłata za wydanie karty pojazdu do zwrotu?

Po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o konieczności zwrotu niesłusznie pobranej akcyzy od sprowadanych aut używanych, teraz na cenzurowanym znalazła się opłata za wydanie karty pojazdu. Być może do zwrotu będzie kolejnych 425 zł.

Do Trybunału Sprawiedliwości trafiło bowiem zapytanie Sądu Rejonowego w Jaworznie o wydanie orzeczenia w sprawie zgodności polskich przepisów dotyczących wydania karty pojazdu (rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury z 28 lipca 2003) z unijnymi przepisami równego traktowania wszystkich podatników.
 
Tym razem sprawa dotyczy różnicy w cenie za wydanie karty pojazdu, jaka była do 15 kwietnia 2006 r., pomiędzy autem rejestrowanym już wcześniej w kraju, a sprowadzonym używanym. W tym pierwszym przypadku, jeśli sprzedający nie posiada karty pojazdu, bo np. zgubił ją lub auto jest sprzed 1999 roku, kiedy to karta pojazdu jeszcze nie obowiązywała, za wydanie wtórnika przed powtórną rejestracją samochodu płaciliśmy 75 zł. Taką samą kwotę trzeba było uiścić w przypadku zakupu samochodu nowego. Natomiast pierwsza rejestracja na terytorium naszego kraju samochodu sprowadzonego zza granicy wiązała się z wydatkiem za wydanie karty pojazdu w wysokości aż 500 zł.
 
Głosy sprzeciwu wielu Polaków spowodowały, iż sprawą zajął się nasz Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia 17 stycznia 2006 r. stwierdził, że opłata pobierana od sprowadzonych aut używanych jest za wysoka i tak naprawdę nosi ona znamiona kolejnego podatku, więc jego wprowadzenie powinna regulować ustawa, i zobowiązał Ministerstwo Transportu i Budownictwa do zmiany przepisów. Obowiązujące od 15 kwietnia 2006 r. zmienione rozporządzenie wprowadziło jedną opłatę za wydanie karty pojazdu w wysokości 75 zł bez względu na to, czy auto jest po raz pierwszy rejestrowane na terenie naszego kraju, czy też wcześniej już było zarejestrowane.
 
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie nakazywał jednak zwrotu części niesłusznie pobranej opłaty w wysokości 425 zł. Dlatego też Sąd Rejonowy w Jaworznie zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z zapytaniem, czy nie miała miejsca w tym przypadku dyskryminacja podatkowa.
 
Podobnie jak w przypadku podatku akcyzowego o zwrocie części opłaty za wydanie karty pojazdu zadecyduje teraz instytucja UE. Szacuje się, że do skarbu państwa, do 15 kwietnia 2006 r. trafiło ok. 400 mln złotych z tego tytułu. Jeśli wyrok będzie dla Polski niekorzystny i Trybunał Sprawiedliwości uzna, że nie powinno się ograniczać skutków wyroku w czasie, kierowcy będą mieć otwartą furtkę, by starać się o zwrot 425 zł.


Czytaj także:

Auta używane bez badań technicznych (2006-06-29)

Od jutra tańsza karta pojazdu (2006-04-14)

 
 

Tematy w artykule: karta pojazdu

Podobne wiadomości:

Będzie pozew zbiorowy w sprawie kart pojazdów

Będzie pozew zbiorowy w sprawie kart pojazdów

Finanse i prawo 2011-07-03

Od jutra tańsza karta pojazdu

Od jutra tańsza karta pojazdu

Aktualności 2006-04-14

Komentuj:

~atmos 2009-09-28

ja skorzystałem ze strony internetowej kartapojazdu.info i dostałem 325 zł

~julka 2009-08-26

czy komuś osobiscie bez posrednika udalo sie odzyskac pieniadze za karte pojazdu? Jezeli tak to bardzo prosze o kontakt ze mna beata1n@gmail.com

~dann 2009-05-07

@ ford maniak - a ile odzyskałeś?? tzn rozumie ze do zwrotu jest 425 zl, ale jesli korzystałeś z jakiś pośredników to ile zainkasowali za tę przysługe????????

~ford maniak 2009-05-01

kartapojazdu.pl oni pomogli mi odzyskać pieniądze

~Właścicielka Opla 2008-06-02

Jutro składam wniosek o zwrot opłaty za karte pojazdu :) Jestem pełna pozywytnych myśli :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.