mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Opony będą specjalnie oznakowane

Opony będą specjalnie oznakowane

Najprawdopodobniej już za trzy lata każda opona, jaka będzie w sprzedaży, będzie miała specjalną etykietę, z której dowiemy się o jej głównych cechach, takich jak wpływ na spalanie, przyczepność na mokrej nawierzchni oraz poziom hałasu.

Opony będą specjalnie oznakowane
W ubiegłym tygodniu przełamana została kolejna bariera, jaka stała na przeszkodzie ku wprowadzeniu takiego systemu. Komisja Przemysłu Parlamentu Europejskiego osiągnęła polityczne porozumienie z przedstawicielami rządów państw członkowskich. Tym samym droga do wprowadzenia systemu oznakowania opon, jaki funkcjonuje np. w branży sprzętu gospodarstwa domowego, stoi otworem.

Tak jak w przypadku analogicznych systemów działających w innych branżach, opony otrzymają odpowiednią ocenę, od zielonej literki 'A' (dla najlepszych opon) po czerwoną 'G' (najgorszych). Taka ocena będzie tyczyła się zużycia paliwa oraz przyczepności, poziom hałasu będzie podawany liczbą decybeli emitowanych przez oponę.

Opony zostaną podzielone na trzy klasy (C1, C2 i C3) odpowiednio dla opon przeznaczonych dla aut osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Informacja o tych trzech cechach opony będzie musiała być załączana do wszystkich materiałów promocyjnych związanych z daną oponą, także na stronach internetowych. Oczywiście takie informacje będą musiały także być widoczne w miejscach sprzedaży opon.

Z obowiązku etykowania opon będą wyłączone profesjonalne opony off-roadowe oraz opony do aut wyścigowych i rajdowych.

Według pomysłodawców oznakowanie opon pozwoli na wprowadzenie różnych zachęt w przypadku nabycia np. bardziej ekologicznych opon. Wprawdzie wszelkie ulgi będą już leżały w gestii poszczególnych państw, jednak Unia Europejska będzie je akceptować tylko dla ogumienia z oceną 'C' bądź lepszą.

Komisja Europejska planuje wprowadzenie specjalnego przelicznika, który pozwoli wyliczyć, jak dana opona wpływa na spalanie.

Jeśli system oznakowania opon poprze Rada, przejdzie ostateczne głosowanie w Parlamencie, wówczas jest duża szansa, że już od 1 listopada 2012 roku każda sprzedawana nowa opona będzie oznakowana specjalną etykietą.
Tematy w artykule: opony Parlament Europejski

Podobne wiadomości:

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz...

Opony samochodowe 2015-07-10

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Komentuj:

~edmund 2009-10-09

ciekawe jak to wlynie na cene opony, to chyba nie ma nikt wątpliwości

~actros 2009-10-08

znaczy sie jesteśmy (czyli UE) kilka lat za Kuwejtem

~Andrzej 2009-10-08

Mieszkam w Kuwejcie. Kupilem 2 lata temu opony produkcji chinakiej firmy Herkules typ 185/70R14 . Przejechalem na nich dotychczas 40 tys. km. Spisuja sie doskonale jak by nie bylo w trudnych warunkach temperaturowych. Kazda z opon ma oznakowanie i dolaczona informacje, o ktorej Panstwo piszecie w swym artykule.Pozdrawiam.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.