mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Oprócz odszkodowania także zadośćuczynienie

Oprócz odszkodowania także zadośćuczynienie

Sierpniowa nowelizacja kodeksu cywilnego wprowadziła do polskiego systemu prawnego nową instytucję - zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Dzięki temu najbliżsi członkowie rodziny osoby zmarłej w wyniku wypadku mogą domagać się zadośćuczynienia za stratę swoich bliskich.

Do momentu nowelizacji kodeksu cywilnego, osobom pośrednio poszkodowanym przysługiwały jedynie roszczenia o zwrot wyłącznie za szkody majątkowe, a w tym za poniesione wydatki związane z leczeniem oraz pogrzebem ofiary wypadku, stosowne odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej w wyniku utraty niezbędnych środków do życia, straty pracy czy np. konieczności zamknięcia firmy oraz roszczenie o rentę zwaną alimentacyjną.

Od sierpnia, poza roszczeniem pokrycia szkód materialnych, dodatkowo sfera niematerialna będzie mogła mieć odzwierciedlenie w roszczeniu bezpośredniego zadośćuczynienia za krzywdę, ból i cierpienie po stracie swoich bliskich. Roszczenie to nie ma na celu wyrównywać straty poniesione przez członków najbliższej rodziny zmarłego, lecz ma pomóc dostosować się do nowej rzeczywistości.

Zadośćuczynienie należy się członkom najbliższej rodziny zmarłego, a nie każdej osobie bliskiej. W uzasadnieniu zaznaczono, że krąg osób uprawnionych jest identyczny jak krąg osób uprawnionych do stosownego odszkodowania. Zatem będą to głównie dzieci, małżonkowie i rodzice zmarłego. Ponieważ jednak decydującym ma być nie tylko stopień pokrewieństwa, ale faktycznie panująca bliskość pomiędzy osobami do tego kręgu będą mogli również być zaliczeni np. ojczym, macocha i dalsi zstępni i wstępni, a także osoby pozostające w związkach nieformalnych tj. konkubinatach.

Ile będzie można dostać w ramach zadośćuczynienia? O ile szkodę materialną można wyliczyć, to w przypadku zadośćuczynienia jest to już trudne do oszacowania. Według wstępnych szacunków, otrzymane kwoty z tego tytułu mogą się wahać od 30 do nawet 300 tys. zł. Na podstawie statystyk wypadków z lat ubiegłych można natomiast przyjąć, iż rocznie nawet 5 tys. rodzin osób, które poniosły śmierć w wypadkach, będą mogły się ubiegać o zadośćuczynienie.
Tematy w artykule: ubezpieczenia

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.