mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ostrzejsze kary dla pijanych

Ostrzejsze kary dla pijanych

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu posłowie wszystkich ugrupowań poparli proponowane zmiany wprowadzające zaostrzenie kar dla osób, które prowadziły samochód pod wpływem alkoholu.

Podstawą zmian był głównie fakt, że pomimo zaostrzania sankcji dla nietrzeźwych kierowców, wciąż na naszych drogach nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie liczba ujawnianych kierowców będących pod wpływem alkoholu. W 2008 roku w porównaniu do roku 2007 nastąpił wzrost o 9.266 zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. Byli oni sprawcami ponad 9% wszystkich wypadków, w których śmierć poniosło ponad 11,5% wszystkich ofiar śmiertelnych i ok. 9,5% wszystkich rannych.

Proponowane nowelizacje kodeksu karnego i kodeksu karnego wykonawczego zakładają pozbawienie na zawsze uprawnień do prowadzenia samochodów w przypadku, gdy będąc w stanie nietrzeźwości kierowca spowoduje wypadek, w którego następstwie inne osoby poniosą śmierć bądź poważny uszczerbek na zdrowiu. Ta sama sankcja dotyczyć będzie kierowcę prowadzącego auto pod wpływem innego środka odurzającego bądź jeśli zbiegł on z miejsca wypadku.

Z utratą prawa jazdy będziemy musieli się także liczyć w sytuacji ponownego skazania za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu. Tyle, że dodatkowo na takiego kierowcę dodatkowo czekać może kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a nie jak dotychczas do dwóch lat.

Od obligatoryjnej utraty prawa jazdy byłyby jednak odstępstwa, o których każdorazowo decydowałby sąd i które musiałby rzeczowo uzasadnić. Takimi uzasadnionymi szczególnymi okolicznościami mogłaby być np. sytucja, w której nietrzeźwa osoba prowadzi samochód w celu ratowania życia innej osoby bądź mienia dużej wartości, alby gdy np. zażyła środek odurzający bez jej wiedzy.

Poparcie wszystkich kół poselskich może oznaczać, iż proponowana nowelizacja ustawy może wejść w życie zgodnie z założeniami, czyli już od 1 lipca 2010 roku.

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Komentuj:

~luis 2010-01-08

tez mi sie zdarzylo zbadac zawartosc alkoholu na komisariacie, nie bylo z tym chyba trzykrotnie zadnego problemu

sajmon 2010-01-07

aaa, fakt , 0,2 czy 0,3 to są spory akademickie, to na pewno stan po spożyciu alkoholu Jazda na kacu jest podobno znacznie groźniejsza niż po jednym piwku - każdy komu zdrarzyło się wypić "jednego za dużo" dnia poprzedniego wie jak się czuje rano, a czasem nawet cały dzień. Najbardziej przerażające jest jednak to, ze wielu kierowców jeździ nie po jednym czy dwóch piwach, ale po znacznie wyższych dawkach (powyżej 1 promila to już się jest raczej solidnie pijanym). Co do odmawiania przez policję prewencyjnego badania alkomatem:o ile wiem jak tylko mają to badają (na komisariacie).

aaa 2010-01-07

helmut, jedno piwko na jednego działa tak, na innego inaczej. Jednak nie jesteś w stanie stwierdzić tego obiektywnie, musiałbyś wykonać serię testów a i tak mogłoby się okazać, że akurat byłeś w lepszej kondycji tego dnia, a normalnie było by po piwku dużo gorzej. Podniesiemy do 0,25 to będzie grupa chcących podnieść do 0,3 i obniżyć do 0,21. Jest tak jak jest, były badania, że u większości osób powyżej 0,20 zaczynają się gorsze reakcję. Nie mówię tu o alkogoglach, ale o poważnych badaniach (do znalezienia w internecie). Nie rozumiem jednak jednej rzeczy. Ja abstynentem nie jestem, ale planuje sobie, że jak gdzieś jadę to nie piję. W najgorszym przypadku zostawiam samochód albo zamawiam "nocnego kierowcę". Dlaczego części osób nie może sobie tego poukładać? Wystarczy nie pić jak trzeba jechać i po problemie. Problem uzależnionych tu pomijam.

helmut 2010-01-07

wiesz co aaa, pozwole sie nie zgodzić z Tobą w jednej kwestii. A mianowicie z tym, że jak masz we krwi 0,19 promila alko to masz już dużo gorszą sprawność za kółkiem. 0,2 promila to średnio podobno jedno duże piwo, zdarza mi się czasami wypić to jedno duże piwo i uwierz że nie uważam abym miał bardziej pogorszone reakcje itp. Oczywiście to jest problem szerszej natury, sporo u nas pije i jedzie myśląc że jakoś to będzie, więc popieram te przepisy, choć rozsądniejsze by było chyba gdyby podnieśli dolną granicę od której będą zabierać prawka. A z drugiej strony zabiorą prawka to ludziska będą jeździć bez...

aaa 2010-01-07

Przecież nikt was do picia nie zmusza. Chcecie jechać rano, to zamiast czterech piw wypij jedno albo wcale. Nie jedziesz następnego dnia pij ile chcesz. Albo kup sobie policyjny alkomat - niecałe 4000zł plus legalizacja co pół roku. I masz pewność. Nie stać cie na alkomat? To nie problem, zamiast wydawać na alkohol kup dzieciom batoniki albo zabierz żonę do kina. Jeśli ktoś nie umie zapanować nad sobą i "musi" się napić to jestem za zabieraniem mu uprawnień bo jako osoba która nie umie nad sobą zapanować, nigdy takich uprawnień nie powinien dostać. Limit "0,19" jest faktycznie niski. Niektóre kraje mają większy. Ale są też takie w których jest 0 i jakoś żyją. Jest pewnym wyjściem podniesienie do 0,5. Tyle, że to wyjście na poprawienie głównie statystyk, a nie zmniejszenie rzeczywistego zagrożenia. Większość osób mając powyżej 0,19 ma dużo niższą sprawność za kółkiem, a to wystarczy w kraju gdzie drogi są jakie są, aby spowodować wypadek. Z obserwacji wiem, że większość łapanych z wynikiem 0,19 do 0,5 to nie osoby "po dwóch przypadkowych piwkach" ale świadomie pijący ostro poprzedniego dnia którzy nie zdażyli wytrzeźwieć. Aby mieć następnego dnia powyżej 0,20 trzeba sporo wypić, no chyba że jest się chudzinką o wadze 50kg.... no ale czy taki uniesie kufel? Pamiętajmy o tym, że NIKT NIKOGO DO PICIA NIE ZMUSZA. A jak ktoś musi to piwko przed snem wypić, a potem kolejne i to każdego dnia, nie ma problemu. Są poradnie gdzie można się udać i wyjść z tego uzależnienia, podobnie jak z narkomanii czy hazardu. Trzeba tylko chcieć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.