mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Oszuści ubezpieczeniowi strzeżcie się!

Oszuści ubezpieczeniowi strzeżcie się!

Właściciele samochodów, którzy chcieliby zaoszczędzić na polisach ubezpieczeniowych, podając np. nieprawdziwe dane, muszą mieć się na baczności. Dwadzieścia pięć firm ubezpieczeniowych podpisało z UFG umowę o udostępnieniu narzędzia do weryfikacji szkód z polis OC i AC. Do tych firm trafia 99,8 proc. składki za polisy komunikacyjne OC w Polsce.

Oszuści ubezpieczeniowi strzeżcie się!
Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić ubezpieczycielom miliony złotych. Z programu pilotażowego przygotowującego wdrożenie tego narzędzia wynika, że nawet 10 procent kierowców mija się z prawdą przy podawaniu wysokości zniżek za bezwypadkową jazdę.

Nowe rozwiązanie przyniesie również korzyści samym kierowcom. Tym, którzy jeżdżą bezpieczniej i powodują mniej wypadków – pozwoli płacić niższe składki za polisy komunikacyjne. Z kolei kierowcy z większą liczbą szkód zapłacą drożej. Już dziś właściciele pojazdów mogą otrzymać zaświadczenie o bezszkodowości z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pełne uruchomienie nowego narzędzia nastąpi w ciągu czternastu dni od podpisania umowy oraz po udostępnieniu firmom odpowiednich kodów bezpieczeństwa oraz po spełnieniu minimalnych progów napełnienia bazy przez towarzystwa.

Oznacza to, że w końcu marca firmy ubezpieczeniowe będą mogły już sprawnie sprawdzać całe grupy klientów - "odpytując" bazę danych Ośrodka Informacji UFG: w ilu wypadkach uczestniczyło dane auto i dzięki temu weryfikować zniżki lub zwyżki przysługujące jego właścicielowi za bezwypadkową jazdę. W ciągu kilkudziesięciu sekund towarzystwa otrzymają informacje o historii szkód nawet do dziesięciu tysięcy pojazdów. Podanie przez klienta zaniżonej liczby wypadków może być podstawą do występowania przez towarzystwa o dopłatę składki. W  projekcie noweli ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych znalazł się już konkretny zapis umożliwiający im to. Dziś coraz więcej firm występuje o dopłatę na podstawie pisemnego oświadczenia klienta o latach bezwypadkowej jazdy.

Baza danych o polisach ubezpieczeniowych była tworzona przez siedem lat i kosztowała łącznie ok. 80 milionów złotych. Przez okres 10 miesięcy (od lutego do listopada 2010) trwał program pilotażowy, w którym udział wzięło 10 firm ubezpieczeniowych, a podczas którego zadano aż 2,5 mln zapytań o historię szkodowości kierowców. Aktualnie w bazie danych znajduje się aż 150,8 mln rekordów o sprzedanych w ostatnich latach polisach OC i AC, 5,1 mln rekordów o zgłoszonych do ubezpieczycieli wnioskach o wypłaty odszkodowań oraz 4,6 mln rekordów o wypłaconych odszkodowaniach.

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

~Ipolisa.pl 2012-05-25

Dobrzy kierowcy nie powinni płacić za głupotę złych. Mam nadzieję, że rozwiązanie sprawdzi się w praktyce.

marko1 2011-03-18

Na oszusta i złodzieja nie ma bata, zobaczymy czy życie to zweryfikuje

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.