mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Oto najdroższe mandaty świata

Oto najdroższe mandaty świata

Każdy z nas powinien przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Jednak nie każdemu zawsze udaje się jeździć zgodnie z przepisami. Niestety grożą za to konsekwencje. Czasami bardzo kosztowne.

Oto najdroższe mandaty świata

Często narzekamy, że przepisy w Polsce są bardzo restrykcyjne, a za przekroczenie prędkości czy inne występki grożą nam bardzo surowe mandaty. To jednak nic w porównaniu z tym, co może nas czekać za granicą.Poniżej przedstawiamy rekordzistów w tej materii.

Na początek jako ciekawostkę warto dorzucić fakt, że pierwszym człowiekiem na świecie który otrzymał mandat za zbyt szybką jazdę był Walter Arnold z East Peckham w Kent. 28 stycznia 1896 roku w strefie gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 2 mph (czyli w przeliczeniu 3,2 km/h) jechał on z prędkością 8 mph (prawie 13 km/h). Otrzymał on mandat w wysokości 10 dolarów. W przeliczeniu na dzisiejsze kwoty byłoby to około 250 dolarów (ponad 750 złotych).

Pewien dość zamożny Amerykanin nagminnie łamał przepisy w swoim mieście przy pomocy nowiutkiego BMW M3 CSL. Lokalne władze po przejrzeniu zdjęć z fotoradarów i monitoringu naliczyły mu mandat w wysokości prawie 15 tysięcy złotych. Po wezwaniu na przesłuchanie twierdził, że wcale nie prowadził tego samochodu. W toku postępowania okazało się, że próbował przekupić za dużo wyższą kwotę jednego ze swoich pracowników by przyjęli mandat.

W naszym kraju za przekroczenie prędkości można otrzymać maksymalnie 500 złotych i 10 punktów w karnych. W Kanadzie taka przyjemność kosztuje dużo więcej. Można tam otrzymać mandat w wysokości prawie 30 tysięcy złotych. Do tego samochód trafia na policyjny parking, a nasze uprawnienia przepadają.

Pewna Brytyjka przez rok czasu nazbierała we Florencji prawie 1500 mandatów na łączną sumę 90 tysięcy euro. Jak to możliwe? Po prostu nagminnie łamała ograniczenia prędkości i zakazy wjazdy, a wszystko monitorowały kamery.

Czasami dużo bardziej bolesna niż utrata mandatu jest konfiskata samochodu. Przekonał się o tym pewien Holender, którego syn pożyczył od niego samochód. Nie była to byle jaka maszyna bowiem wyjechał na miasto Bugatti Veyronem. Niestety został przyłapany na tym jak niedaleko Rotterdamu jechał 100 km/h w miejscu gdzie ograniczenie wynosi 50 km/h. Stracił prawo jazdy, otrzymał sowity mandat, a przy okazji skonfiskowano warty prawie 8 milionów złotych samochód.

W Skandynawii stawki za mandaty są również bardzo wygórowane. Okazuje się, że są tam naliczane na podstawie rocznych dochodów. Kilka lat dyrektor jednego z koncernów telekomunikacyjnych został złapany przy prędkości 75 km/h w miejscu gdzie obowiązywało 50 km/h. Otrzymał za to wykroczenie mandat w wysokości 200 tysięcy dolarów, czyli w przeliczeniu ponad 600 tysięcy złotych.

Pod tym względem bardziej restrykcyjna może być Szwajcaria. kilka lat temu pewien milioner zagalopował sie jadąc swoim Ferrari Testarossa. Jechał 85 km/h w miejscu gdzie dozwolone było 50 km/h. Za ten występek został ukarany mandatem w wysokości 290 tysięcy dolarów. Po przeliczeniu na złotówki jest to prawie 900 tysięcy złotych. Za tą cenę mógłby kupić kolejne Ferrari.

Kolejny przykład rekordowych mandatów płynie znów ze Szwajcarii. Tym razem jednak wykroczenie było dużo wyższe. Kierowca Mercedesa SLS został złapany jak jechał 186 km/h. Przypomnijcie sobie teraz ile razy w życiu udało wam się rozpędzić do takiej prędkości. Teraz pomyślcie, że czeka Was za to mandat w wysokości okrągłego miliona dolarów. Za 3 miliony złotych można kupić nawet trzy takie samochody.


Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.