mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Oto najważniejsze zmiany 2015 roku

Oto najważniejsze zmiany 2015 roku

Styczeń powoli dobiega końca, już chyba większość z nas zdołała się zaaklimatyzować w nowym roku. Zobaczmy więc, co czeka nas kierowców w pozostałych miesiącach roku.

Oto najważniejsze zmiany 2015 roku
Najprawdopodobniej już pierwszym kwartale (prace nad zmianami przepisów są w ostatniej fazie) kierowcy w końcu będą mieli możliwość zarejestrowania w Polsce samochodów, które pochodzą z Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Chodzi o tzw. "angliki", czyli auta z kierownicą po prawej stronie. Zmiana przepisów jest spowodowana wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który nałożył na Polskę obowiązek dostosowania przepisów i norm do tych, obowiązujących w całej Unii Europejskiej.

– Poruszając się po polskich drogach w tzw. "angliku", kierowca ma bardzo ograniczoną widoczność. Szczególnie trudne jest wyprzedzanie, ze względu na drastycznie ograniczone pole widzenia. Na zwykłej drodze o pojedynczej jezdni, manewr ten jest jak gra w ruletkę. Ponadto samochód przystosowany do ruchu lewostronnego, przed rejestracją w naszym kraju, musi zostać wyposażony w reflektory przeznaczone do ruchu prawostronnego. W niektórych modelach trzeba będzie również wymienić tylne lampy, ponieważ światło tylne przeciwmgielne nie może być usytuowane po prawej stronie. To aspekty, które warto wziąć pod uwagę przed ewentualnym zakupem takiego samochodu – zauważa Bogumił Papierniok z sieci ProfiAuto.

Istotna zmiana zaszła też w kwestii użytkowania samochodów służbowych, do tej pory różnie rozliczanej przez przedsiębiorców. Od stycznia pracownicy, którzy korzystają z aut należących do firmy także do celów prywatnych, będą rozliczać się z tego przywileju ryczałtem. W zależności od pojemności silnika użytkowanego samochodu, zryczałtowany przychód ustalono w wysokości 250 zł (do 1600 ccm) i 400 zł (powyżej 1600 ccm) miesięcznie, co przekłada się na podatek w wysokości 45 i 72 zł odpowiednio.

Podwyżka cen za obowiązkowe ubezpieczenie OC to kolejna zmiana, której skutki dotkną kierowców w 2015 roku. W skali roku będzie to wzrost ceny od 30 do 50 zł. Celem podwyżki jest unormowanie zasad wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli, wyeliminowanie przypadków zaniżania wypłat, bądź też ich niewypłacania i kierowania samochodów do kasacji. To inicjatywa podjętą przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wpływ na ww. podwyżkę będzie miało również wprowadzenie przez większość towarzystw ubezpieczeniowch bezpośredniej likwidacji szkód, dzięki której znacznie wygodniejsza i przede wszystkim szybsza będzie likwidacja szkody.

Jak co roku zwiększyła się kara za brak ważnej polisy OC, która w przypadku samochodów osobowych może wynieść nawet 3,5 tys. zł. Poza tym policja otrzymała od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nowe narzędzie (system e-Zawiadomienia), dzięki któremu znacznie szybciej namierzeni zostaną ci kierowcy, którzy poruszają się bez ważnego ubezpieczenia OC.

Nowy rok przynosi duże zmiany nie tylko dla kierowców, ale także dla właścicieli warsztatów samochodowych, stacji diagnostycznych oraz punktów wulkanizacyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 marca będą oni mieli obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Dla kierujących to duża korzyść, ponieważ otrzymując paragon, będą posiadali podstawę do ewentualnej reklamacji. Wprowadzenie kas fiskalnych ma także w założeniu przyczynić się do eliminacji tzw. szarej strefy.

– Kierowcy powinni wiedzieć, że wydanie paragonu po wykonaniu usługi naprawy czy diagnostyki pojazdu będzie obowiązkiem właściciela lub pracownika firmy. W razie nieotrzymania paragonu, właściciele samochodów powinni domagać się tego dokumentu. Warto o tym pamiętać i dbać o swoje konsumenckie prawa – podkreśla Michał Tochowicz, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

Zmianą, która niewątpliwe ucieszy kierowców jest najniższa od kilku lat cena benzyny i oleju napędowego. W 2015 roku prognozowane są dalsze, choć nie tak znaczące obniżki cen paliw. Pozwoli to kierującym na oszczędności, które mogą być jeszcze większe, jeżeli będą stosowali zasady ecodrivingu. Elementy tzw. ekojazdy, czyli hamowanie silnikiem czy szybsza zmiana biegów, będą też oceniane na egzaminie na prawo jazdy. Zanim kandydaci przystąpią do samego egzaminu, nie będą musieli za to ukończyć kursu teoretycznego, co oczywiście nie zwolni ich od zaliczenia teorii na egzaminie.

W pierwszym półroczu 2015 roku wejdą również w życie zaostrzone kary dla pijanych kierowców. W projekcie nowelizacji kodeksu karnego założono wysokie grzywny za jazdę pod wpływem alkoholu bądź też środków odurzających. Jednak kary finansowe to nie wszystko. Osoby nietrzeźwe lub pod wpływem narkotyków, które kierowały pojazdami i zostały zatrzymane za to wykroczenie, muszą liczyć się przede wszystkim z karą pozbawienia wolności (gdyż kara w zawieszeniu będzie zapadać jedynie w wyjątkowych okolicznościach) oraz z pracami społecznymi, dozorem elektronicznym czy utratą części wynagrodzenia na rzecz pokrzywdzonych.

Rok 2015 to także zmiany w systemach kontroli prędkości. Od II kwartału rusza bowiem program odcinkowego pomiaru prędkości. Jego działanie będzie polegało na pomiarze czasu, w jakim samochód przejeżdża cały monitorowany odcinek. Pojazd będzie rejestrowany zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z danego, kontrolowanego odcinka. Specjalny algorytm obliczy, z jaką średnią prędkością jechał dany samochód. Jeżeli będzie ona większa od dopuszczalnej, skutkiem będzie przesłanie danych do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym i zakończenie sprawy mandatem. Ponadto w 20 miejscach w Polsce zostanie uruchomiony system 200 kamer, monitorujących skrzyżowania i rejestrujących wykroczenia, które są związane z przejazdem na czerwonym świetle. Działania te mają na celu eliminację piractw drogowych na polskich drogach.

– Wraz z nowym rokiem pojawiło się wiele zmian w przepisach dotyczących kierujących pojazdami. Jedne z nich ucieszą kierowców bardziej, a inne mniej. Jedno jest pewne – warto je poznać, by wiedzieć, na co należy uważać, czego unikać i jak się przygotować do jazdy samochodem w 2015 roku – podsumowuje Bogumił Papierniok.

 

Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Komentuj:

~Ekspert Link 4 2015-04-21

Przechodząc do Link4 dobrzy kierowcy mogą zaoszczędzić 500 zł, wysokość składki można w ciągu minuty obliczyć samodzielnie na kalkulatorze on line na stronie Link4.

~response 2015-01-26

DVLA problem my friend. Polish employes cannot drive polish cars in UK at all.

~englishman in poland 2015-01-23

So English cars in Poland so what about the 300.000 Polish cars in England they are left hand drive and there is no problem there !!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando