mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > PIU popiera likwidację "podatku Religi"

PIU popiera likwidację "podatku Religi"

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt ustawy wprowadzający nowe zasady rozliczania kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych. Dzięki nowym rozwiązaniom za leczenie poszkodowanych osób będą płacić wyłącznie sprawcy zdarzeń, a nie wszyscy kierowcy. 

- Z zadowoleniem przyjęliśmy propozycję Ministerstwa Zdrowia. Od samego początku prac nad "podatkiem Religi" Polska Izba Ubezpieczeń wielokrotnie w wystąpieniach publicznych i w rozmowach z przedstawicielami resortu zdrowia zgłaszała długą listę błędów przekreślających niestety ciągle jeszcze obowiązującą ustawę, z brakiem jej zgodności z Konstytucją RP na czele – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. - PIU, jako instytucja samorządowa w branży ubezpieczeniowej, zgadza się z głównymi założeniami przedstawionymi w nowym projekcie ustawy. Uważamy, że finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych powinno przyjąć formę tzw. "regresowego" roszczenia Narodowego Funduszu Zdrowia, które jest, w odróżnieniu do "podatku Religi", rozwiązaniem sprawiedliwym społecznie i zgodnym z Konstytucją RP. Nowe rozwiązania, zaproponowane przez resort zdrowia pokrywają się w dużej mierze z oczekiwaniami kierowców i zakładów ubezpieczeń.

Projekt resortu zdrowia zakłada likwidację "podatku Religi" już od 1 listopada br. i wprowadzenie w jego miejsce systemu regresowego. Główną zaletą proponowanego rozwiązania jest sprawiedliwe obciążenie dodatkowymi kosztami tylko tych osób, które przyczyniły się do zwiększenia wydatków NFZ. Obecnie wszyscy Polacy płacący składkę ubezpieczenia OC są obciążeni tzw. "podatkiem Religi". W wyniku czego wyższą składkę OC muszą płacić wszyscy kierowcy, nawet Ci, którzy nigdy wypadku drogowego nie spowodowali.
Tematy w artykule: ubezpieczenia podatek Religi

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic