mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > PO przeciwko zmianom w motoryzacji

PO przeciwko zmianom w motoryzacji

Bez merytorycznej dyskusji posłowie, będący członkami Komisji Gospodarki, głównie głosami posłów PO, odrzucili projekt dezyderatu, który zawierał sugerowane zmiany, jakie miałyby ożywić polską branżę motoryzacyjną.

PO przeciwko zmianom w motoryzacji
W minionym tygodniu odbyło się długo oczekiwane przez branżę motoryzacyjną posiedzenie Komisji Gospodarki Sejmu, na którym przedstawiono raport o stanie polskiej motoryzacji oraz planowano przyjęcie dezyderatu do rządu w sprawie sugerowanych zmian w prawie, mających na celu poprawę sytuacji na rynku motoryzacyjnym.

W przygotowanym przez prezydium komisji projekcie dezyderatu, referowanym przez wiceprzewodniczącego komisji posła Maksa Kraczkowskiego z PIS, planowano zwrócić rządowi uwagę na pilną potrzebę podjęcia prac nad wprowadzeniem pełnego odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodów do celów prowadzenia działalności gospodarczej oraz zastąpienia akcyzy tzw. podatkiem ekologicznym.

Niestety Komisja, głosami głównie posłów Platformy Obywatelskiej, w stosunku 13 do 10 odrzuciła dezyderat. Najbardziej skandaliczny, według oceny licznie zgromadzonych na sali przedstawicieli branży motoryzacyjnej, był fakt, że głosowanie przeciw dezyderatowi odbyło się bez żadnej merytorycznej dyskusji, a jedynie w oparciu o nieformalną partyjną dyscyplinę i całkowite podporządkowanie decyzjom MF.  

W trakcie posiedzenia poruszono także sprawę utajnienia przez Ministerstwo Finansów wniosku do Komisji Europejskiej o derogacje w sprawie sposobu naliczania podatku VAT, o którego ujawnienie występował ZDS. Niestety także w tej sprawie z powodu nieobecności jakiegokolwiek przedstawiciela Ministerstwa Finansów posłowie ani przedstawiciele branży nie dowiedzieli się o powody tych działań MF.

Projekt Dezyderatu Komisji Gospodarki do Prezesa Rady Ministrów w sprawie systemowego wzmocnienia branży motoryzacyjnej w Polsce.

Komisja Gospodarki na posiedzeniu w dniu 6 marca 2013 r. rozpatrzyła informację Ministra Gospodarki o sytuacji przemysłu motoryzacyjnego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji zakładów Fiat Auto Poland w Tychach oraz działań podejmowanych przez Rząd w celu wsparcia przedsiębiorstw motoryzacyjnych i ochrony miejsc pracy, a także wysłuchała opinii przedstawicieli branży motoryzacyjnej na ten temat.

Zdaniem Komisji konsekwencje odczuwalnego w całej UE spowolnienia gospodarczego w istotny sposób odbiły swoje piętno zarówno na rynku produkcji, jak i sprzedaży nowych aut w Polsce, co wymaga uwagi rządu.

Zmniejszenie rentowności oraz redukcje zatrudnienia w polskiej branży motoryzacyjnej realizowane w 2012 roku i planowane na rok 2013, spowodowane są zarówno tendencją zmniejszania produkcji samochodów w naszym kraju, jak również istotnym ponad 30% spadkiem obrotów dealerów, zwłaszcza w ramach sprzedaży aut klientom indywidualnym, w mniejszym stopniu klientom flotowym.

Zdaniem Komisji trudny czas branży motoryzacyjnej w Polsce, skutkujący odczuwalnym spadkiem liczby zamówień dla przedsiębiorstw z tego sektora oraz liczonymi w tysiącach redukcjami etatów, powinien stanowić motywację do przyśpieszenia i usystematyzowania dyskusji nad dostosowaniem kształtu polityki rządu wobec branży motoryzacyjnej do potrzeb ożywienia rynku produkcji i sprzedaży nowych aut w Polsce m.in. poprzez:
- pełne lub przynajmniej istotne kwotowe, bądź procentowe zwiększenie możliwości odpisu przez przedsiębiorców podatku VAT od kosztu zakupu samochodu osobowego wykorzystywanego na cele firmowe, które obecnie ograniczone jest do zbyt niskiego poziomu 60% jego kwoty, nie więcej niż 6 tys. złotych. Polityka podatkowa państwa powinna uwzględniać tu szczególnie rynkową ofertę krajowych producentów aut, tak aby wspierać rynek wewnętrzny, Niestety, nowa propozycja rządowa ograniczająca procentowy poziom odliczenia VAT do poziomu 50% jedynie w niewielkim stopniu dotyczy polskich producentów, preferujących importerów droższych aut.
- przedstawienie informacji na temat konkretnego kształtu rządowej koncepcji zapowiadanych od dawna rozwiązań podatkowych zastępujących obecnie obowiązujący podatek akcyzowy, uwzględniających ekologiczne auta. Nowe rozwiązanie promowane w tej mierze przez rząd nie powinno koncentrować się głównie na generowaniu dochodów budżetowych. Rozwiązanie proponowane przez rząd powinno uwględniać kondycję ekonomiczną społeczeństwa, tak aby wprowadzenie zapowiadanych rozwiązań nie ograniczało jego mobilności.
- prowadzenie systematycznego dialogu z przedstawicielami polskiej branży motoryzacyjnej, którego celem powinno być m.in. czasowe wydłużenie promowania realizacji nowych inwestycji w ramach działających Specjalnych Stref Ekonomicznych, wcześniejsze omawianie szans i potencjalnych zagrożeń ekonomicznych dla rozwoju branży, tak aby w przyszłości zmniejszyć ryzyko występowania istotnego regresu poziomu zatrudnienia lub inwestycji w tym obszarze, jak miało to miejsce w tyskich zakładach FAP.

Komisja stwierdza, że konieczne jest podjęcie systemowych działań rządu RP umacniających krajową branżę motoryzacyjną i postuluje o uwzględnienie powyższych uwag w procesie przygotowywania rozwiązań prawnych w tym zakresie.

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

~do: antyPO 2013-04-25

Już dawno doprowadzili do ruiny !

~zniesmaczony 2013-03-14

Panu Rostowskiemu chyba trzeba juz podziekować - to człowiek , który nie posiada wizji rozwoju Polski, jest zapatrzony ślepo w tabele i słupki oraz wierzy ,że kolejne uprawnienia dla skarbówki uratują kraj. Mam odczucie,że wizja Orwella z "1984" powoli sie spełnia w naszym kraju....niestety

~antyPO 2013-03-12

platformersi niedługo nasz kraj doprowadzą do ruiny, ludzie dopiero się opamiętają i pokażą co onich sądzą w kolejnych wyborach, tylko że nowy rząd może mieć już poważne trudności by wydobyc nas z tego dołka, do którego się staczamy. I nie mówią tu tylko o motoryzacji, ale we wszystkich obszarach jest coraz gorzej i gorzej

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando