mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > PZU nie płaciło za wynajem auta zastępczego i przegrywa w sądzie

PZU nie płaciło za wynajem auta zastępczego i przegrywa w sądzie

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję UOKiK o karze dla PZU w wysokości ponad 11 milionów złotych za uchylanie się od zwracania kosztów wynajmu auta zastępczego przez osoby, których samochody uległy uszkodzeniu podczas wypadku.

Decyzję o sankcji w takiej wysokości podjęła prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w listopadzie 2011 roku. Według Urzędu PZU bezprawnie ograniczało swoją odpowiedzialność z tytułu zawartych z kierowcami umów ubezpieczenia OC, nie zwracając konsumentom pieniędzy za wynajęcie auta zastępczego, gdy ich samochód został uszkodzony np. podczas kolizji drogowej. Zwrot kosztów przysługiwał tylko osobom, które prowadzą działalność gospodarczą.

Konsumenci mogli liczyć na zwrot poniesionych kosztów wynajmu auta zastępczego jedynie, gdy wykazali, że samochód był im niezbędny do życia codziennego (np. dojazd do pracy, do szkoły) i nie mieli możliwości skorzystania z innych środków komunikacji.

Prezes UOKiK nałożyła na PZU karę w wysokości 11.286.707 zł, uznając, że każdemu właścicielowi uszkodzonego auta należy się zwrot pieniędzy za najem samochodu zastępczego, ponieważ utrata możliwości korzystania z pojazdu zawsze stanowi szkodę majątkową.

Sąd podzielił stanowisko UOKiK, uznając jednocześnie, że działanie ubezpieczyciela zmierzało do zmniejszenia wysokości wypłat poszkodowanym. Wyrok SOKiK z 2 grudnia  2013 r. w sprawie z powództwa PZU nie jest prawomocny. Przedsiębiorcy przysługuje apelacja.
Tematy w artykule: UOKiK PZU pojazd zastępczy

Podobne wiadomości:

Renault ZOE - akcja serwisowa

Renault ZOE - akcja serwisowa

Aktualności 2016-03-25

Krótka akcja przywoławcza Toyoty Aygo

Krótka akcja przywoławcza Toyoty Aygo

Aktualności 2015-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross