mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Palenie surowo zabronione

Palenie surowo zabronione

Kierowcy-palacze miejcie się na baczności. Sejmowa Komisja Zdrowia przygotowała przepisy, które znacznie ograniczą możliwość palenia papierosów w samochodzie. Być może wejdą one w życie już na początku przyszłego roku. Nie dostosowanie się do tego zakazu może kosztować nawet 100 zł mandatu.

Palenie surowo zabronione

Całkowity zakaz palenia ma objąć prywatne pojazdy, gdy wykorzystywane są do zarobkowego przewozu osób, gdy pasażerami są dzieci do lat 13, a także samych kierowców w trakcie jazdy.

To znacznie poszerza grono kierowców, którzy nie będą mogli "puścić sobie dymka" za kierownicą. Obecnie obowiązujące przepisy (art. 63 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym) mówią jedynie o kierowcach przewożących pasażerów, poza kierowcami samochodów ciężarowych oraz osobowych. W rzeczywistości palić podczas jazdy nie mogą np. kierowcy autobusów i autokarów oraz taksówek.

Projekt znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych autorstwa sejmowej Komisji Zdrowia trafił już do marszałka Sejmu. Przerwa wakacyjna sprawiła jednak, iż posłowie zajmą się nią najwcześniej we wrześniu, a ponieważ zacznie ona obowiązywać po trzech miesiącach od ogłoszenia, tak więc bardzo wątpliwe, by przepisy te jeszcze w tym roku weszły w życie.

Co do samych przepisów, to godny poparcia jest przede wszystkim zakaz palenia w obecności dziecka. Jak wiadomo, bierne palenie niesie ze sobą identyczne niemal skutki, jak w przypadku samych palaczy. Przeglądając dowolną z broszur ostrzegającą przed paleniem, możemy znaleźć, iż bierny palacz (zjawisko to doczekało się nawet osobnej terminologii naukowej - second hand smoker) narażony jest w takim samym stopniu na wystąpienie raka płuc i chorób serca, nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc i wiele innych chorób. Dodatkowo w przypadku dzieci oraz nastolatków bierne palenie może przyczynić się do pogorszenia takich zdolności jak czytanie, logiczne myślenie czy koncentracja.

Na podobną kwestię uwagę zwracają autorzy nowelizacji. W uzasadnieniu możemy przeczytać np., że "zakaz palenia w obecności dzieci uzasadniony jest koniecznością ich ochrony przed szczególnie wysokim stężeniem dymu tytoniowego, wielokrotnie przekraczającego stężenie w innych pomieszczeniach zamkniętych".

Nieco większe zdziwienie wzbudza już przepis, który zabrania w ogóle palenia papierosów kierowcy w trakcie jazdy. Nawet, jeśli jedzie on sam. Tu z kolei autorzy zwracają uwagę, że "zakaz palenia przez kierowcę w czasie jazdy, oprócz względów zdrowotnych, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia pojazdów mechanicznych”. Że niby palenie papierosu stwarza identyczne ryzyko, jak np. rozmowa telefoniczna bez zestawu głośnomówiącego. Sprawa mocno dyskusyjna*.

Sami palacze często mówią, że papieros ich uspakaja, że bez niego są podenerwowani, mają kłopoty np. z koncentracją. A taki kierowca jest chyba bez porównania bardziej niebezpieczny niż jadący spokojnie, ale z papierosem. Oczywiście palenie może spowodować szereg nieprzewidzianych sytuacji stwarzających dużo poważniejsze ryzyko. Chociażby spadający nam na kolana żar z papierosa. Jednak idąc tą drogą, należałoby zakazać kierowcy wykonywania wszelkich czynności podczas kierowania. Jedzenie czy picie, w szczególności gorących napojów, może przyczynić się do powstania równie niebezpiecznych sytuacji.


O pracach nad zmienioną ustawą będziemy na bieżąco Państwa informować.

*autor artykułu jest zdecydowanie osobą niepalącą


Czytaj także:
70% Polaków uważa się za dobrych kierowców (2007-06-29)

Kanapka przyczyną wypadków (2006-09-18)

Kuchnia a samochód - wywiad z Robertem Makłowiczem (2006-01-20)

Komentuj:

~Adam 2007-08-08

nie palilem, nie pale i pewno palic nie bede, ale jestem pzreciwny tego typu ograniczeniom. Samobójcy jak chcą to niech się zabijają, byle raz i skutecznie.

~fajurka 2007-07-28

a ja pale faje, zuje gume.... no wlasnie a jak ktos zapali sobie fajke, taka prawdziwą to te zabuli mandat??? bo to preciez nie papieros......

~ZeteM 2007-07-22

Paliłem papierosy ale od chyba 20-tu lat nie palę i zdecydowanie jestem wrogiem palenia a szczególnie tzw.-biernego.Zamiast papierosa niech taki sobie coś dobrego zje albo wypije ale tez nie szkodliwego.Pozdowienia- żyjmy łdłużej! i lepiej.

~Rolo Tomasi 2007-07-11

marcin ma racje, ale nie tylko pety wyrzucaja z aut, takze wszekie inne smieci - puste butelki, ogryzki, papierki itp itd żenujące szczególnie jak widze jak jakiś śmieć leci z jakiejś luksusowej fury, nie wiem czy tacy ludzie sami mieszkają na śmietnisku, bo widze ze brud dookola im nie przeszkadza. Niestety to wina wychowania...

~marcin 2007-07-09

często widuje jak 99 % kierowców wyrzuca nie zgaszone pety przez okno na drogę lub do rowu, pomijam hamskie zaśmiecanie ale grożniejszym skutkiem może być zwłaszcza latem pożar

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando