mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Papierowe OC będzie konieczne?

Papierowe OC będzie konieczne?

Wciąż nie jest wiadome, czy kierowca będzie zobowiązany posiadać przy sobie dokument potwierdzający zawarcie umowy OC. Senatorowie właśnie odrzucili pomysł posłów, by taki obowiązek nie dotyczył kierowców.

Przypomnijmy, ponad miesiąc temu Sejm niemal jednogłośnie przyjął znowelizowaną ustawę Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą zlikwidowany miał zostać obowiązek posiadania przy sobie dowodu potwierdzającego zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców. Według pomysłodawców tychże zmian obowiązujące przepisy są zbyt surowe dla polskich kierowców (kierowcy z UE nie mają obowiązku posiadania przy sobie polisy OC), a po drugie istnieją inne sposoby na sprawdzenie, czy kierowca wykupił ubezpieczenie OC.

Nie minął jednak miesiąc, a Senat wprowadził dość istotne poprawki do ustawy zmieniające sens propozycji Sejmu. Zgodnie z nimi nieokazanie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy OC to nie tylko sam mandat, ale też zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dotyczyć to będzie także kierujących autem zarejestrowanym w Polsce, pod warunkiem, że informacji o ubezpieczeniu nie będzie można uzyskać z centralnej ewidencji pojazdów. Za takim rozwiązaniem głosowało 88 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu.

- To bardzo ważny zwrot w pracach nad nowelą - uważa Jan Grzegorz Prądzyński, wiceprezes PIU. - Poprawka ta jest bowiem zgodna z postulatami środowiska ubezpieczeniowego. PIU wielokrotnie podnosiła tę kwestię na posiedzeniach zarówno sejmowej Podkomisji ds. Transportu Drogowego i Drogownictwa, jak i sejmowej Komisji Infrastruktury.

Do tej pory projekt noweli uchwalony przez posłów zmierzał do pozbawienia policji prawa do usunięcia z drogi (odholowywania) pojazdu zarejestrowanego w Polsce, którego właściciel nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie dawał jednak policjantom możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego nieubezpieczonego pojazdu. Tymczasem wyłączenie z ruchu pojazdu bez OC wpłynie na znaczący spadek liczby kierowców nie posiadających ważnego ubezpieczenia.

Ostateczna decyzja co do kształtu zmian w kodeksie drogowym należy jednak teraz ponownie do Sejmu. Posłowie bowiem mogą odrzucić poprawki Senatu i tym samym podtrzymany zostanie pierwotny pomysł, aby kierowcy nie byli zmuszeni do posiadania przy sobie papierowego potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC.

Podobne wiadomości:

Policyjny Nissan Pathfinder

auto motor i sport 0000-00-00

W służbie prawa. Współczesność to dynamiczny rozwój techniki, technologii i... przestępczości. Pomysłowością zaskakują np. występki internetowe. Ale tradycyjna przestępczość nadal się nie poddaje. I wymaga skutecznych metod walki!

Co dalej z odholowywaniem aut bez OC?

Co dalej z odholowywaniem aut bez OC?

Finanse i prawo 2009-02-20

Komentuj:

~hajduk 2009-04-17

mamy XXI wiek a unas wciąz co niektózy chcą średniowiecze, w cywilizowanych krajach nie trzeba wozić ze sobą sterty dokumentów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.