mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Pasy nie naruszają godności - wyrok TK

Pasy nie naruszają godności - wyrok TK

Obowiązek zapinania pasów w pojazdach samochodowych jest zgodny z konstytucja - tak orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Tym samym kierowcy nie mają co liczyć na pobłażliwość policjantów. Za niezapięcie pasów bezpieczeństwa nadal grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

Pasy nie naruszają godności - wyrok TK

Trybunał odrzucił argumentację Felicjana Gajdusa według którego art. 39 Prawa o ruchu drogowym jest niezgodny z art. 30 konstytucji, gdyż nałożenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas kierowania pojazdem, narusza zasadę poszanowania i ochrony przez władzę publiczną godności człowieka, zmuszając obywateli do działania pod przymusem.

Według Felicjana Gajdusa w miejsce surowego karania powinno wprowadzić się akcje informujące o możliwych skutkach niezapinania pasów bezpieczeństwa tak jak ma to miejsce w przypadkach dotyczących alkoholu oraz papierosów.  

Trybunał Konstytucyjny nie przychylił się jednak do argumentacji skarżącego przedstawiając jako kontrargument wyniki badań naukowych oraz statystki z naszych dróg. Uznał iż niedogodności wynikające z nakazu używania pasów bezpieczeństwa są proporcjonalne do obowiązku ochrony zdrowia.
Obowiązek  zapinania pasów w  istotny sposób zmniejsza liczbę obrażeń oraz stopień ciężkości następstw wypadków drogowych.

Same statystyki są jednak przerażające. Według szacunków w Polsce pasów nie zapina blisko 30 proc. kierowców oraz 53 proc. pasażerów. Co drugi pasażer na tylnej kanapie podróżuje bez pasów. Polacy nie dbają również o bezpieczeństwo najmłodszych o czym może świadczyć  brak w wielu przypadkach odpowiedniego fotelika dla dziecka.


Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~maluś 2009-07-21

mam gdzieś zarówno tk jak i jego opinie...

~Pan Tau 2009-07-15

jak najbardziej sluszna decyzja Trybunału, bez dwóch zdań

~hakim 2009-07-11

kto to "lechu". nie widze tutaj pana K. :)

~auto 2009-07-11

Lechu służył za modela...

~abc 2009-07-11

co by nie mówić pasy bezp. w wiekszej liczbie przypadków ratują życie, niż stwarzają zagrożenie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Swift Sport - ostry i lekki hot-hatch z Japonii
Suzuki Swift Sport - ostry i lekki hot-hatch z Japonii
Jedną z najciekawszych premier podczas tegorocznego salonu motoryzacyjnego we Frankfurcie było trzecie wcielenie japońskiego hot-hatcha. Nowa odsłona Suzuki Swift już niebawem pojawi się w europejskich salonach.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic