mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Pawlak zadba o rozwój rynku motoryzacyjnego

Pawlak zadba o rozwój rynku motoryzacyjnego

Wicepremier Waldemar Pawlak będzie brał udział w pracach grupy CARS 21 działającej przy Komisji Europejskiej, której zadaniem jest dbanie o właściwy rozwój oraz poprawę konkurencyjności branży motoryzacyjnej w Europie.

Branża motoryzacyjna zmienia się w szybkim tempie, a przepisy prawne regulujące działalność podmiotów tego sektora muszą być dostosowane do nowych wymagań i realiów. Tylko w ten sposób zagwarantowana zostanie możliwość dalszego rozwoju tego segmentu rynku i działających na nim firm, a kierowcy będą mieli dostęp zarówno do tańszych części, jak i tańszych usług serwisowych, oferowanych przez niezależne warsztaty.

Pod koniec 2010 roku Komisja Europejska reaktywowała pracującą w latach 2005-2007 Grupę Wysokiego Szczebla CARS 21 (High Level Group Competitive Automotive Regulatory System for the 21st Century). Jej zadaniem ma być określenie niezbędnych regulacji prawnych dla poprawy konkurencyjności i ekonomicznej sytuacji europejskiego sektora motoryzacyjnego oraz wdrożenie przyjętej w maju ubiegłego roku "Europejskiej strategii na rzecz eko- i energoefektywnych samochodów". Tym razem Polska ma swojego reprezentanta w CARS 21 – jest nim wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak.

Ministerstwo Gospodarki zwróciło się do Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych o wskazanie ekspertów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wsparliby prace CARS 21. Kandydatury dwóch specjalistów ściśle współpracujących ze Stowarzyszeniem – wiceprezesa Inter Cars, Krzysztofa Soszyńskiego oraz dyrektora zarządzającego Moto-Profil, Bogumiła Papiernioka – zostały zaakceptowane.
 
Czym jest CARS 21 i jakie znaczenie ma udział w tej inicjatywie reprezentantów niezależnego rynku?
Do udziału w pracach CARS 21 zaproszono siedmiu komisarzy KE (ds. przemysłu, transportu, środowiska, klimatu, energii, spraw zagranicznych i handlu), ministrów z dziewięciu państw członkowskich (poza Polską także z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Austrii, Czech i Szwecji) oraz prezesów zarządów najważniejszych, związanych z sektorem motoryzacyjnym, europejskich organizacji branżowych i firm/producentów samochodów i komponentów.

Eksperci SDCM, wspólnie z innymi osobami pracować będą w grupach roboczych zajmujących się problematyką m.in. rynku wewnętrznego, infrastruktury zapewniającej mobilność, zapewnienia dostępu do energii dla pojazdów elektrycznych, polityki dotyczącej emisji CO2 oraz aspektami handlowymi, przemysłowymi i socjalnymi w motoryzacji.

Udział ekspertów niezależnego rynku w pracach tak ważnego i prestiżowego zespołu pozwoli wpływać na tworzone prawo – z perspektywy 4,6 mln osób zatrudnionych na terenie UE w firmach motoryzacyjnych oraz 260 mln europejskich kierowców korzystających z usług niezależnych warsztatów. Pozwala to mieć nadzieję, że regulacje prawne uwzględniać będą realia, w jakich funkcjonują firmy i będą zabezpieczać interesy nie tylko koncernów samochodowych, ale też niezależnych operatorów i wszystkich użytkowników samochodów.

Warto przypomnieć, że rok 2010 upłynął pod znakiem wielu ważnych dla motoryzacji wydarzeń. Od czerwca obowiązuje Rozporządzenie o Wyłączeniach Blokowych w Motoryzacji (461/2010, "nowe GVO"). W listopadzie przyjęte zostały kluczowe poprawki do europejskiego rozporządzenia Euro 5/6. W obu tych obszarach aktywnie działało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, zabiegając o odpowiednią ochronę prawną dla 16,8 mln zmotoryzowanych konsumentów w Polsce oraz 28 tys. firm funkcjonujących na niezależnym rynku motoryzacyjnym.

Podobne wiadomości:

Monopol motoryzacyjny się broni

Monopol motoryzacyjny się broni

Finanse i prawo 2014-06-09

Producenci aut kontra Unia Europejska

Producenci aut kontra Unia Europejska

Aktualności 2015-06-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.